Strona głównaOgródBegonia - zimowanie, podlewanie, choroby, cena, uprawa

Begonia – zimowanie, podlewanie, choroby, cena, uprawa

Begonia to roślina, która ma bardzo wiele ciekawych odmian. Jest wykorzystywana do ozdabiana zarówno ogrodów, jak i domów, balkonów czy tarasów. Jest jedną z najpopularniejszych roślin ozdobnych.

Begonia – niższa klasyfikacja

Begonia to rodzaj roślin, do którego zalicza się około tysiąca odmian, w tym również zalicza się ten z niższą klasyfikacją. Ich pokrój może osiągać nawet kilka metrów, jednak gatunki wykorzystywane do ozdabiania domów czy ogrodów są zazwyczaj znacznie mniejsze. Niektóre gatunki – ze względu na wyróżniający je wygląd i sposób uprawy – są o wiele bardziej popularne od innych. Jedne z najpopularniejszych odmian niższej klasyfikacji, to begonie takie jak:

Begonia wisząca – odmiana o przewieszających się pędach, uprawiana głównie w podwieszanych doniczkach.

Begonia królewska – majestatycznie ulistniona. Poszczególne odmiany różnią się od siebie kształtem i kolorystyką.

Begonia koralowa – rodzaj begonii o dużych, ozdobnych liściach, z białymi plamkami.

Begonia stale kwitnąca – dorasta do około 10-20 centymetrów. Ma piękne, gładkie liście, a jej kwiaty mogą mieć kolory takie jak biały, różowy, żółty czy czerwony. W rzadkich przypadkach jej kwiaty są dwukolorowe.

Begonia stale kwitnąca – kompozycje

Kompozycje begonii stale kwitnącej, które najbardziej przyciągają uwagę, to te uprawiane w kwietnikach czy rabatach. W zaawansowanym ogrodnictwie wykorzystuje się ją też jako materiał na kwietne dywany. Rzadko kiedy wykorzystuje się ją w kompozycjach takich jak bukiety, lecz jest świetnym dodatkiem do różnego rodzaju wieńców.

Begonia Dragon – rozmnażanie

Begonia Dragon, czy też Dragon Wing to szybko rosnący i odporny na niesprzyjające warunki gatunek begonii. Jej rozmnażanie nie jest trudnym procesem, który wymaga przede wszystkim właściwego czasu działanie. Wykonuje się je poprzez podział bulw, co powinno nastąpić w okresie marca. Bulwy dzieli się na części, w sposób, by każda z nich miała chociaż jeden zdrowy pąk. Powstałe w ten sposób rozdarcia powinno się zasypać węglem drzewnym na noc, i pozwolić im zaschnąć. Przygotowane w ten sposób bulwy można zasadzić, najlepiej w obszernych donicach.

Begonia Dragon – sadzonki

Sadzonki begonii Dragon z wyglądu wydają się dosyć niepozorne, jednak rozrastają się w szybkim tempie. Potrzebują więc sporych rozmiarów donic, zwłaszcza w okresie rozmnażania. Duże donice są bardziej odpowiednie dla sadzonek begonii Dragon, ponieważ istnieje mniejsze ryzyko zbyt wilgotnego podłoża.

begonia w kolorze czerwonym
Begonia w tym kolorze wygląda cudownie!

Begonia bulwiasta – sadzenie

Sadzenie begonii bulwiastej nie jest skomplikowane nawet dla kompletnych amatorów. Podstawą do udanej uprawy są odpowiednie i zdrowe cebulki kwiatowe, oraz zdatne do posadzenia ich miejsce. Najlepszą porą do sadzenia begonii bulwiastej jest wczesna wiosna. Kwiaty posadzone w marcu będą kwitnąć już w maju, lub początkiem czerwca. Bulwę powinno się umieścić w ziemi wypukłą częścią do dołu i zasypać cienką warstwą ziemi. Tuż po posadzeniu, roślinę należy obficie podlać.

Begonia bulwiasta – uprawa

Uprawa begonii bulwiastej nie wymaga dużo wysiłku. Roślina nie może być wystawiona na słońce, ponieważ preferuje ona zacienione miejsca. Podłoże, w którym się ona znajduje, powinno być lekko kwaśne i przepuszczalne. Uprawa begonii bulwiastej polega przede wszystkim na dostarczaniu jej wody i odpowiednich składników odżywczych. Ważnym elementem pielęgnacji tej odmiany jest właściwe nawożenie, jako że roślina ta potrzebuje sporej ilości minerałów. Należy również chronić ją przed temperaturą, a w okresie jesiennym umieszczać w przewiewnym pojemniku.

Begonia bulwiasta – cena

W zależności od odmian cena sadzonek begonii bulwiastej waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Ceny begonii w pełnych kompozycji, mogą osiągać koszt nawet do kilkuset złotych, w zależności od wielkości kompozycji i odmian, z których została ona przygotowana.

Begonia – podlewanie

Podlewanie begonii powinno następować często i być obfite, jednak nie na tyle, by roślinę zalać. Konieczne jest podlewanie jej przynajmniej raz dziennie, a w okresie upałów rano i wieczorem. Podczas podlewania begonii należy uważać na to, by nie oblać jej liści, ponieważ może to spowodować powstanie nieprzyjemnie wyglądających plam, często w tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest nawadnianie kropelkowe.

Begonia – zimowanie

Jedynym gatunkiem nadającym się do zimowania, są begonie bulwiaste. Zimowanie begonii powinno rozpoczynać się późną jesienią, pod koniec października lub na początku listopada. Wyjęte z ziemi bulwy odstawiamy do przeschnięcia, po czym oddzielamy je od łodyg oraz oczyszczamy. Zimujemy je w suchym torfie lub piasku, w temperaturze od 5 do 10°C, najlepiej bez dostępu do światła.

Begonia – choroby

Choroby często nękające begonie, to przede wszystkim zarazy bakteryjne i szara pleśń. Te pierwsze objawiają się ciemnymi smugami na łodygach, gniciem korzeni i brązowymi plamami na liściach. Jeśli zaraza nie zajęła całej rośliny, można uratować ją odpowiednimi preparatami. Szara pleśń z kolei sprawia, że pąki kwiatów brązowieją, a płatki pokrywają się ciemnymi plamami. By zwalczyć tę chorobę, należy zastosować środki przeznaczone do tego celu.

Można się spotkać również z chorobami grzybiczymi, lub uszkadzającymi roślinę szkodnikami. Każdy indywidualny przypadek ma swoje własne metody leczenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze