Strona głównaPoradyJaki wałek do farby lateksowej wybrać?

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?

Malowanie ścian to stosunkowo łatwe zadanie, jeśli posiadamy odpowiednie do tej pracy narzędzia. Wszyscy eksperci są zgodni co do jednego – potrzebujesz dobrego wałka i odpowiedniego rodzaju farby. Jeśli zdecydowałeś się na farbę lateksową powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wałek do farby lateksowej wybrać? Czy wybór wałka jest zależny od wyboru marki farby, jaką się posługujemy? Jaki wybrać wałek do farby lateksowej Beckers, czy Tikkurila, a jaki wałek do lateksowej farby Magnat? 

Zobacz: Jaki wałek do farby ceramicznej wybrać?

Jakie cechy mają wałki do farby?

Niezależnie od tego jaką markę, czy typ farby wybierzesz, powinieneś skupić się na kilku najważniejszych cechach dobrego wałka.
Jakie cechy powinien mieć wałek do farby lateksowej?

Najważniejsze cechy to: 
– równomierne pokrycie i rozprowadzenie po powierzchni
– wygoda użytkowania (rączka odpowiednio trzyma się dłoni)
– zapobieganie kapaniu i rozpryskiwaniu farby
– płynne przesuwanie się po ścianie

Od czego zależy wybór wałka do farby lateksowej?

Zanim kupisz swój wałek do farby lateksowej.  Musisz zastanowić się jaką farbę lateksową i wałek wybrać. Przede wszystkim skup się na zakupieniu odpowiedniej dla Ciebie farby. Jest to ważne, ponieważ farby mogą różnić się od siebie składem czy konsystencją. Dokładnie przejrzyj opakowanie, ponieważ niektórzy producenci tacy jak Beckers, Tikkurila, czy Magnat podają informację, jaki wałek do farby lateksowej użyć. 

Jaki wałek do farby lateksowej wybrać?

Jeżeli już wybrałeś odpowiednią dla Ciebie farbę musisz teraz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki wałek do farby lateksowej potrzebujesz? Przede wszystkim musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jaki typ powierzchni chcesz pomalować?
Jest jedna ważna zasada- im gładsza ściana tym krótsze powinno być włosie wałka. Do mniej gładkich ścian idealnie się sprawdzą wałki o średniej długości włosiu, a do najbardziej nierównych (ceglanych, czy betonowych)  idealnie będą pasować wałki o długim włosiu.

Jakich firm wałków używać? Jakie marki wałków rekomendują firmy produkujące farby?

Wałek z mikrofibry anza źródło: milabud.pl

Jaki wybrać wałek do farby lateksowej Beckers, a jaki do farby Tikkurila?
Firma Beckers oraz Tikkurila proponuje użycie wałków do farby lateksowej marki Anza.
Natomiast firma Magnat, jaki wałek do farby lateksowej proponuje? Zalecają użycie oni dobrej jakości wałka z dowolnej firmy, choć sami również są producentami wałków do farb lateksowych Magnat. 

Zobacz: Na jaki kolor pomalować ogrodzenie betonowe?

Jak malować wałkiem z farbą lateksową?

Jeżeli już wiemy jakiego wałka użyć do farby lateksowej firm takich jak Beckers, Tikkurila, czy Magnat zadajmy sobie pytanie jak zabrać się do tego malowania?

Malowanie farbą lateksową nie różni się za wiele od malowania innymi farbami. Cechują się one wyjątkowo łatwym rozprowadzaniem farby na powierzchniach. Przez odpowiednie krycie farby możemy uzyskać satysfakcjonujący nas efekt.
Na początek nabierz odpowiednią i równomierną ilość farby na wałek, a nadmiaru farby pozbądź się za pomocą kuwety lub kratki malarskiej. Zaleca się zacząć malowanie od trudno dostępnych miejsc takich jak okolice ramy drzwi i okien oraz grzejników.
Farbę na ścianach powinniśmy nakładać w pionowych i równomiernych pasach rozprowadzanych od góry do dołu. Można najeżdżać na pasy farby obok, przez co nie będą zauważalne smugi.
Do dużych powierzchni powinno się używać szerokiego wałka, co znacznie przyśpieszy nami pracę.   

Zobacz: Jaka farba do łazienki?

Gdzie kupić wałek do farby lateksowej?

Kiedy zdecydujemy się jaki wałek kupić do farby lateksowej Beckers, Tikkurila lub innej  marki, nasuwa nam się pytanie, gdzie kupić taki wałek? Tu z pomocą nam przychodzą wszelkie sklepy budowlane takie jak OBI, Castorama, czy Leroy Merlin, gdzie znajdziemy bardzo duży wybór interesujących nas produktów ułatwiających malowanie. Równie pomocne mogą okazać się strony internetowe producentów, czy marketów budowlanych, jeżeli nie mamy takiego sklepu w swojej okolicy.


Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze