Gwiazda betlejemska, czy też raczej poinsecja jest popularnym na całym świecie kwiatem doniczkowym. Szczególną popularnością cieszy się w okresie świąt Bożego Narodzenia, często stanowiąc ważny element świątecznych dekoracji. Choć jest rośliną typową dla pewnego okresu w roku, to dzięki odpowiedniej pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej, możemy się cieszyć nią przez długie lata.
Gwiazda betlejemska – uprawa
Uprawa gwiazdy betlejemskiej zaczyna się w momencie nabycia rośliny. Kwiaty stojące długo na targowiskach mogą szybko tracić liście i raczej nie cieszą dobrym zdrowiem. Poinsecję najlepiej kupić w kwiaciarni, gdzie panują odpowiednie do przetrzymywania jej warunki. Przy uprawie gwiazdy betlejemskiej należy pamiętać, że trzeba ją chronić przed mrozem, ale też przed zbyt wysokimi temperaturami. Idealna dla niej temperatura oscyluje w granicach 20 st. C. Powinna mieć stały dostęp do światła, dlatego najodpowiedniejszym dla niej miejscem jest parapet.
Podlewanie
Podlewanie gwiazdy betlejemskiej powinno następować często, ale należy pamiętać, aby podłoże nie było zbyt mokre, dlatego warto zastosować nawadnianie kropelkowe. Zbyt suche podłoże może z kolei spowodować, że roślina utraci liście. Powinno być stale lekko wilgotne.
Pielęgnacja
Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie jest trudnym zadaniem. W okresie zimowym powinna być trzymana w domu, by nie została dotknięta przez mrozy, natomiast latem najlepiej czuje się w lekko zacienionych miejscach. Podlewanie gwiazdy betlejemskiej jest równie ważne co jej nawożenie. Powinno się to robić odżywką dla roślin kwitnących.
Gwiazda betlejemska – kwitnienie
Poinsecja należy do tzw. roślin krótkiego dnia, które charakteryzuje zawiązywanie pąków kwiatowych, tylko gdy dzień się skraca, a noc staje się dłuższa. W Polsce ta pora przypada na jesień, toteż właśnie wtedy następuje okres kwitnienia gwiazdy betlejemskiej. Kwiatostan poinsecji utrzymuje się miesiącami, najczęściej do późnej wiosny. Jeśli chcemy, by roślina ponownie zakwitła, należy przyciąć jej pędy oraz zmienić doniczkę na większą. Kwitnienie gwiazdy betlejemskiej nastąpi tylko jeśli będzie ona trzymana w jasnym miejscu, oraz regularnie podlewana i nawożona.
Gwiazda betlejemska – pielęgnacja po przekwitnięciu
Niewielu zdaje sobie sprawę, że poinsecja po przekwitnięciu wciąż jest rośliną prezentującą się nadzwyczaj okazale. Gdy kwitnienie ustępuje miejsca przekwitnięciu, roślina zaczyna odpoczywać. Gdy przychodzi ten czas, gwiazda betlejemska powinna być odpowiednio przycięta, oraz powinno się usunąć wątłe pędy. Odpowiednio przygotowana roślina powinna być umieszczona w chłodnym miejscu, na okres około czterech tygodni. Nie ma konieczności podlewania czy naświetlania jej. Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej po przekwitnięciu powinna trwać aż do wiosny, w tym czasie jej ekspozycja na światło nie może wynosić więcej niż 10 godzin.
Gwiazda betlejemska – opadają liście
Głównym powodem opadania liści u gwiazdy betlejemskiej jest nieprawidłowe podlewanie jej. Kiedy wilgotność powietrza i podłoża jest niewystarczająca, roślina stopniowo traci liście, po czym jej łodygi schną, żółkną i opadają. Gdy gwieździe betlejemskiej opadają liście, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie i nawożenie jej. Gwieździe betlejemskiej opadają liście zarówno poprzez nadmiar, jak i niedobór wody. Każda roślina ma swoje indywidualne potrzeby. Właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej powinna zapobiec jakimkolwiek nieprawidłowościom.
Czy gwiazda betlejemska jest trująca?
Jest wiele spekulacji na temat tego, czy gwiazda betlejemska jest trująca. Roślina ta bez wątpienia jest bardzo popularna i ceniona, dlatego warto dowiedzieć się, czy gwiazda betlejemska faktycznie jest trująca, oraz czy nadaje się do hodowania w domu. Roślina ta weszła do kanonu ozdób świątecznych, dlatego też ciężko wyobrazić ją sobie jako coś szkodliwego. Niestety, poinsecja jest rośliną szkodliwą i dla ludzi i dla zwierząt. Gwiazda betlejemska często uczula, a zawarty w jej tkankach sok mleczny, może poparzyć skórę, a po dostaniu się do oka, oślepić swojego gospodarza. Odpowiedź na pytanie, czy gwiazda betlejemska jest trująca, niestety brzmi twierdząco.
Gwiazda betlejemska – rozmnażanie
Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej jest skomplikowanym procesem, jednak jego efekty są tego warte. Rośliny te mogą nie być tak piękne czy okazałe jak te w kwiaciarniach, jednak satysfakcja bywa faktorem ważniejszym niż duma z sukcesu. Domowe rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej polega przede wszystkim na pobieraniu i hodowaniu odpowiednich do procesu pędów. Kompletna sadzonka powinna być wsadzona do mieszanki piasku i torfu, w identycznych proporcjach. Doniczki przechowujące cenne sadzonki potrzebują dużo światła, powinno się również zadbać o wilgotność powietrza. Przy odpowiednio przeprowadzonym rozmnażaniu gwiazdy betlejemskiej, rośliny powinny być zupełnie samowystarczalne.
Gwiazda betlejemska – cena
Cena gwiazdy betlejemskiej zależy od sprzedawcy, stanu rośliny, oraz jej wielkości. Zwyczajne okazy wahają się w cenach od kilku, do kilkudziesięciu złotych. Cena gwiazdy betlejemskiej wynosi zazwyczaj nie więcej niż 25 zł