HomePoradyAzofoska - opinie, zastosowanie, jaka cena?

Azofoska – opinie, zastosowanie, jaka cena?

Azofoska to szeroko znany, popularny w ogrodnictwie nawóz, który jest dostępny w sprzedaży pod postacią granulatu. Jest to środek, który zazwyczaj zbiera pozytywne opinie, szczególnie za to jak uniwersalny jest, oraz jak skuteczne jest jego działanie. Azofoska jest nawozem wieloskładnikowym, przez co jego zastosowanie ma bardzo szeroki zakres. Może być używany do upraw zarówno ogrodowych jak i polnych warzyw czy owoców, ale też różnego rodzaju roślin, oraz trawników. Środek może poszczycić się szybkim działaniem, a także cenionym przez specjalistów składem, który powoduje, że nawożone tym środkiem warzywa i owoce, rosną o wiele lepiej, oraz wydają o wiele zdrowsze plony, które często bywają też bardziej obfite.

Zastosowanie azofoski

Azofoska jest preparatem, którego głównym zadaniem jest odżywianie rośliny, oraz dostarczanie jej odpowiednich wartości mineralnych. Preparat startuje więc swoje zastosowanie w sytuacjach, gdy gleba, na której sadzimy rośliny, jest zbyt uboga jeśli chodzi o potrzebne do życia mikro i makroelementy, a także składniki odżywcze. Azofoska jest też przydatna, kiedy oczekujemy, że rośliny wydadzą obfite plony, ponieważ nawóz ten daje większe szanse na to, że roślina będzie rosła zdrowa, a jej owoce czy też warzywa będą pojawiały się w większej ilości. Jedno z zastosowań azofoski, to zwykłe karmienie wyjątkowo wymagających roślin.

Kiedy stosować azofoskę?

To kiedy stosujemy azofoskę, zależy od potrzeb poszczególnych roślin. Azofoska może być stosowana jako zwykły nawóz, którym karmimy rośliny w odpowiednim dla roślin czasie, a może być też stosowana sporadycznie, jako dodatek. Rośliny potrzebują składników odżywczych nie tylko, by rosły zdrowo, ale do tego, by po prostu rosły. Jeśli gleba, w której rośnie dana roślina, nie ma odpowiedniej ilości substancji odżywczych, poleca się stosowanie azofoski. Dzięki temu podłoże staje się o wiele bardziej odpowiednim domem dla różnego rodzaju roślin, w tym owoców i warzyw.

Dawkowanie azofoski

Odpowiednie dawkowanie azofoski, zależy w dużej mierze od tego, jaką roślinę chcemy nawozić. Inna dawka będzie odpowiednia w przypadku owoców i warzyw, a inna w przypadku trawników. Ważne jest też to, jak dużo minerałów zawiera gleba. Kolejnym istotnym czynnikiem, jest to, w jakiej fazie rozwoju znajduje się roślina, ponieważ różne dawki są zalecane różnym stadiom rozwoju. Młode Gatunki nie potrzebują aż tak dużej ilości nawozu, jakie potrzebują starsze gatunki, dlatego też należy pamiętać o wieku roślin, które chcemy nawozić. Dawkowanie azofoski zależy też od pogody, oraz miejsca, w którym roślina jest posadzona. Deszczowa pogoda wzmaga zapotrzebowanie rośliny na nawóz, ponieważ woda może wypłukiwać wartości odżywcze z gleby. Dawkowanie powinno być wykonywane bardzo ostrożnie, ponieważ zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość azofoski, mogą wpłynąć na jakość i ilość plonów.

Skład azofoski

Skład azofoski zawiera w sobie wiele różnych elementów, jednak zawsze dobierany jest tak, by nie zakłócać rozwoju rośliny. Główne elementy składu azofoski, to tlenek potasu (ok. 19%), azot (ok, 13%), dekatlenek tetrafosforu (ok. 6%), oraz tlenek magnezu (ok. 5%). Pozostałymi składnikami azofoski są ważne elementy, takie jak cynk, bor, mangan, miedź czy żelazo. Taki skład, oraz ilość mikroelementów w nim zawarta, sprzyja wzrostowi owoców i warzyw, a także innych roślin.

Co na trawnik – azofoska, czy polifoska?

Zarówno azofoska, jak i polifoska są nawozami uniwersalnymi, wykorzystywanymi do tych samych celów. Działają one w podobny sposób, poprawiając zdrowie rośliny, wspomagając jej wzrost, oraz krzewienie, a także potęgując kwitnienie. Jednym z największych plusów azofoski, jest ilość zawartych w niej elementów, które wspomagają pielęgnację wielu rodzajów roślin. Polifoska z kolei, posiada bardzo dużo potasu i fosforu, dlatego nadaje się bardziej do gleb, którym brakuje szczególnie tych dwóch elementów. Polifoska wpływa na korzenie nieco bardziej niż azofoska, jednak jest też szybciej wymywalna. To, czy wybrać na trawnik azofoskę, czy polifoskę, zależy od gleby, na której rośnie trawnik, oraz od tego, w jakim okresie chcemy stosować nawóz. Polifoskę, ze względu na mniejszą zawartość azotu, można stosować nieco dłużej niż azofoskę. Oba te środki wpływają na zakrzewianie w ten sam sposób.

Azofoska pod tuje

Tuje to rośliny, które wymagają regularnego dostarczania składników mineralnych i pokarmowych. Tuje, które są pozbawione dostępu do niezbędnych dla siebie wartości odżywczych, mogą szybko zacząć tracić swoje walory estetycznie, a ich pędy mogą zacząć żółknąć, brązowieć czy też nawet odpadać. Azofoska jest nawozem uniwersalnym, dlatego można ją też wykorzystywać jako nawóz pod tuje. Tuje powinno się nawozić około 2 – 3 razy w sezonie, lub też raz, w przypadku kiedy stosujemy nawozy długo działające, robimy to tylko raz. Jeśli nawozem, który dajemy pod tuje jest azofoska, najlepiej jest stosować ją 3 razy na sezon.

Cena azofoski

Cena azofoski zmienia się w zależności od pojemności opakowania, które kupujemy, czy też chcemy kupić. Cena azofoski w opakowaniu 10 kg, zazwyczaj wynosi od około 40 zł do około 55 zł, w zależności od miejsca zakupu. Większe opakowania, jak na przykład to 25 kg, kosztują około 100 zł – 110 zł. Nawóz dostępny jest do kupienia zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, zwłaszcza w tych, które zajmują się ogrodnictwem.

Opinie o azofosce

W internecie wiele osób w tym ogrodników, o mniejszym czy większym doświadczeniu, chętnie dzieli się swoimi opiniami na temat azofoski. Jest to produkt, który jest lubiany i ceniony przez wielu ogrodników, zbiera więc bardzo dobre oceny, zarówno wśród profesjonalistów, jak i wśród amatorów. Według opinii, które mogą pojawiać się na forum, azofoska spełnia swoje zadanie, odpowiednio nawożąc i pielęgnując wszystkie rodzaje roślin; pozostawia też glebę odpowiednio odżywioną na długi okres czasu, co sprawia, że rośliny rosną w prawidłowy sposób, a kwitnienie jest zdrowe i obfite. Dawkowanie azofoski raczej nie stanowi problemu, czasem warto, jednak jest skorzystać z rad, które często zamieszczane są w internecie, ponieważ pozwoli nam to uniknąć niewłaściwego podejścia do tematu. Azofoska wydaje się być bardzo przydatnym produktem, który biorąc pod uwagę to jak dobrze działa, nie wydaje się być zbyt drogi, zwłaszcza jeśli używany musi być zaledwie 3 razy w sezonie. Ilość mikroelementów w tym nawozie zapewnia, że każdy aspekt rozwoju rośliny, będzie odpowiednio zasilony i odżywiony, co jest niezwykle ważne w ogrodnictwie. Największym atutem azofoski, według internautów jest to, że mimo no tak duży skład, środek jest preparatem uniwersalnym, który sprawdza się równie dobrze jako nawóz dla drzew i krzewów, a także jako nawóz dla owoców i warzyw.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze