HomePoradyJaki piasek do piaskownicy wybrać?

Jaki piasek do piaskownicy wybrać?

Plac zabaw dla najmłodszych to przede wszystkim piaskownica. To właśnie w niej dzieci najchętniej i najczęściej przesiadują. Z tego względu powinna spełniać najwyższe standardy. Jaki piasek do piaskownicy wybrać? Czym się sugerować i gdzie go szukać? W tym artykule udzielimy odpowiedzi na te pytania, jak również uczulimy na temat choroby „brudnych rąk”. Zapraszamy do lektury. 

Zobacz: Jaki piasek do akwarium morskiego i malawi wybrać?

Czym się różni piasek do piaskownicy? 

Piasek do piaskownicy powinien różnić się od kruszywa wykorzystywanego w budownictwie. Naturalnie spełnia inną funkcję. Dlatego też nie może być to byle jaki piasek, z przypadkowego wykopu. Na co więc zwrócić uwagę? Jaki powinien być?

Przede wszystkim wolny od różnego rodzaju zanieczyszczeń, cząsteczek iłowych i pyłów – taki nie brudzi ciała i ubrania. Powinien być delikatny w dotyku i jednolity (bez drobnych kamyków). Powinien posiadać właściwą granulację w przedziale 0,2-2 mm (w przeciwnym wypadku łatwo będzie się zbrylać, a jest to zjawisko niepożądane). Co więcej, najlepszy piasek do piaskownicy nie powinien zawierać w swoim składzie soli ani składników mineralnych. Pożądana za to jest obecność wysokiego stężenia kwarcu w piasku. 

Jeśli zastanawiasz się nad kolorem piasku i rozważasz wybór między jasnożółtym, a białym – oba świetnie nadają się jako piasek do piaskownicy dla twojego dziecka. 

Piasek w budownictwie z kolei jest innego koloru, o znacznie wyższej granulacji, ziarnistości. Jest to właściwie mieszanka kruszyw budowlanych (piasek, żwir, pospółka), których używa się do przygotowania mieszanki betonowej, zaprawy murarskiej, czy do obsypania fundamentów. Tego typu produkt nie nadaje się do użytkowania przez dzieci. Co więcej, piasek z budowy nie posiada wymaganego atestu. Na pytanie, jaki piasek do piaskownicy dla dzieci w przedszkolu i przydomowym ogródku odpowiadamy na pewno nie ten z terenu prac budowlanych. 

Jaki piasek do piaskownicy dla dzieci? 

jak już wcześniej wspomniano, na rynku dostępne są między innymi: piaski jasne, jasnożółte, bez dodatku soli i innych składników mineralnych, za to o dużej zawartości kwarcu. Te idealnie nadają się do piaskownicy i są odpowiedzią na pytanie, jaki piasek do piaskownicy dla dzieci wybrać. Ważne, aby miał atest Państwowego Zakładu Higieny. 

Wybierz do piaskownicy dla twojego dziecka piasek jasny, jednolity, o odpowiedniej granulacji z atestem.

Zobacz: Jaki wybrać piasek do piaskowania?

Skąd wziąć piasek do piaskownicy? 

Wiesz już, jaki piasek do piaskownicy w przedszkolu lub przydomowym ogrodzie wybrać. A czy jesteś pewien tego, gdzie szukać i skąd wziąć ten najlepszy? Już w zwykłych sieciowych marketach budowlanych z łatwością dostaniesz piasek do piaskownic. W dużych, kilkudziesięcio kilogramowych workach. Sprawdzaj tylko, czy jest etykieta atestu. Gdzie jeszcze można zaopatrzyć się w najlepszy piasek do piaskownicy? Znajdź w swojej okolicy zakład składu materiałów budowlanych. 

Warto zadbać  o to, by odpowiednio zabezpieczyć piaskownicę przed zwierzętami, zwłaszcza psami i kotami. Teren powinien być ogrodzony, a w okresie rzadszego  korzystania z placu zabaw, piaskownicę należy chronić specjalną plandeką lub grubą folią, tak aby bezpańskie zwierzęta nie załatwiały swoich potrzeb w tym właśnie miejscu. Dodatkowym wymogiem jest regularne wymienianie piasku w piaskownicy, zwłaszcza tych umieszczonych w blokowiskach, pobliżu szkoły i przedszkola.

Wraz ze zwierzęcymi odchodami do środowiska mogą przedostać się inwazyjne jaja nicieni wywołujące u ludzi chorobę toksokarozę. Jest to dość niebezpieczna zoonoza, zwana inaczej chorobą „brudnych rąk”, gdyż właśnie przez brak odpowiedniej higieny i brudne ręce dochodzi do zarażenia. Najbardziej narażone w tym wszystkim są najmłodsze dzieci, które poznają świat poprzez zmysły, dotykając i smakując wszystkiego. Często bawiąc się w piasku nieświadomie narażają się na niebezpieczeństwo. Dlatego właśnie to po stronie dorosłych leży zadbanie o tak ważny aspekt. Żaden atest i najlepszy piasek do piaskownicy w tym temacie nie pomoże.

Dorośli również narażeni są na zachorowanie. Może nie poprzez zabawę w piaskownicy, ale jedzenie nieumytych warzyw i owoców, brak mycia rąk po zabawie z pupilem, który mógł po spacerze wrócić z pasażerami na gapę (do łap lub sierści psa mogły przykleić się jaja tego pasożyta). Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze. 

Już wiesz, jaki piasek do piaskownicy dla dzieci, jaki piasek do piaskownicy w przedszkolu wybrać. Z tego artykułu dowiedziałeś się, gdzie szukać najlepszego produktu i dlaczego warto zabezpieczać piaskownicę specjalną plandeką lub grubą folią. 

Zobacz: Co zrobić, żeby dywan był puszysty?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze