Strona głównaPoradyUsuwanie pni drzew chemicznie + domowe sposoby

Usuwanie pni drzew chemicznie + domowe sposoby

Po wycince drzew zostaje pień, który często jest uciążliwy do usunięcia. Niektórzy zostawiają pień, niektórzy próbują go wykopać. Czasami jednak pień jest naprawdę duży i trzeba się napracować, aby go skutecznie usunąć. Uciążliwie są zwłaszcza pnie po dębach czy lipach. Jest jednak skuteczny sposób, aby sobie poradzić z takim problemem, a jest to preparat do usuwania pnia. Jeśli chcesz wiedzieć jak pozbyć się korzeń drzew to koniecznie czytaj dalej. 

Domowe sposoby na usuwanie pnia i korzeni 

Zanim przejdziemy do środków i preparatów, które nam pomogą to zobaczmy jakie mamy domowe sposoby. 

  1. Pierwszym sposobem jest saletra amonowa. Tutaj powinniśmy nawiercić dziurę w środku pnia i wsypać tam saletrę amonową. Niestety nie jest to sposób, który działa szybko. Proces próchnienia będzie trwał nawet i kilka lat. 
  2. Drugi sposób jest chyba najpopularniejszy – wykopywanie. Czasochłonne, ciężkie, ale bardzo skuteczne. Jeśli mamy dostęp do koparki to zdecydowanie będzie nam łatwiej. W niektórych przypadkach możemy zapłacić za odkopanie pnia. Praca koparkowego to jednak średnio 100-120 złotych za godzinę pracy. 
  3. Jeśli masz samochód, a sam pień jest dość mały to może pokombinować z wyrwaniem go za pomocą linki holowniczej. Ostrzegamy jednak, że taka akcja może skończyć się wybitą tylną szybą, jeśli dojdzie do nagłego wyrwania. 
  4. Na forum znajdziemy dość dziwny sposób, bo jeden z użytkowników zaleca użycie roundupu. Jest to środek, który stosuje się na żywe rośliny, lecz według niego sprawdza się też przy martwych pniach. 

Środek niszczący korzenie drzew

Wyrwanie korzeni nie zawsze wchodzi w grę i jest możliwe. Domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. Wtedy należy rozważyć zakup środka do rozkładu pni. Cena takiego środka nie jest wysoka, a opinie o tych preparatach są naprawdę dobre. Ale do rzeczy – czym usunąć pień drzewa? Usuwanie korzeni drzew – cena tutaj naprawdę nie musi być wysoka!

Żywa grzybnia do rozkładu pni drzew

Korzenie, pnie, kora, gałęzie? Żywa grzybnia poradzi sobie z tym doskonale. Takie środki zawierają zazwyczaj zaszczep grzybni o nazwie peniophora gigantea. Jednak należy uważać, gdyż ta grzybnia niekoniecznie sprawdza się w przypadku pni świerkowych. Wszystkie inne pnie zostaną rozłożone przez grzybnie. Do rozkładu potrzebna jest wilgoć, więc warto o tym pamiętać, aby nie okazało się, że zasuszymy naszą grzybnie i po kilku sezonach nasz pień nadal będzie stał. 

Przed zastosowaniem tego środka niszczącego korzenie drzew należy pociąć czoło pnia. W te sposób znajdziemy miejsce na wrzucenie naszej grzybni. Dobrą praktyką w tym przypadku jest przysypanie pni mokrą glebą. Są również techniki, które polegają na przykryciu pnia plastikową folią, która pozwala na utrzymanie odpowiedniej wilgoci. 

Naturalny nawóz 

Na forach internetowych możemy znaleźć opinie, gdzie osoby używały np. Nawozu kurzego czy innego obornika do rozkładu pnia. 

Jak wypalić korzeń drzewa?

Na forum również znajdziemy sposoby, które mogą okazać się niebezpieczne, zwłaszcza w okresie suszy. Wypalanie korzenia drzewa. Możemy zrobić w tym miejscu po prostu ognisko, które skutecznie wypali korzeń drzewa. 

Jak usunąć zatem korzeń drzew? Jak widzimy możemy to zrobić na wiele sposobów. Możemy połączyć również kilka sposobów, aby zwiększyć efektywność swoich działań. Środek na zniszczenie korzeni drzew nie jest drogi, bo kosztuje zaledwie 20-30 złotych. Usuwanie drzew i krzewów z korzeniami jest jednak najbardziej skuteczne i najszybsze po przez wykopanie. Jeśli masz jakieś niestandardowe sposoby na usuwanie pnia tj. saletra amonowa na pnie drzew to daj znać w komentarzu. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze