Strona głównaPoradyCzym umyć podłogę po remoncie?

Czym umyć podłogę po remoncie?

Prace remontowe to zazwyczaj czasochłonny proces. Trzeba uporać się nie tylko z samym remontem, ale brudem i pyłem, który po nim pozostał. Niestety, podczas remontu ciężko jest o utrzymanie porządku, dlatego dziś podpowiemy Ci, czym umyć podłogę po remoncie, czym myć panele podłogowe i jak usunąć biały pył po remoncie.

Mycie podłogi po remoncie – jak skutecznie uporać się z zabrudzeniami?

Wiele osób na forach internetowych pyta, czym umyć podłogę po remoncie. Pierwszym krokiem jest usunięcie resztek materiałów budowlanych z podłogi. Pamiętaj, że podczas remontu najlepiej jest przykryć podłogę folią malarską lub gazetami, aby zabrudzeń było jak najmniej. Ciekłe materiały budowlane jak najszybciej powycieraj, ponieważ mogą one wniknąć w podłogę ( w zależności od jej rodzaju) i plama może być nie do usunięcia. Zaschnięcie mas budowlanych także może uszkodzić elementy podłogi. Czym umyć podłogę po remoncie? W sklepach z chemią do utrzymania czystości jest wiele preparatów do mycia podłóg po remoncie. Jednak, jeśli wolisz spróbować domowych sposobów to możesz rozrobić wodę z octem. Takie rozwiązanie doskonale czyści, nie uszkodzi powierzchni podłogi, a nawet ją zakonserwuje.

Zanim przystąpisz do mycia podłogi, pozamiataj resztki farby w proszku, cementu, gipsu, które roznoszą się po całym domu na butach. Będzie świetnie jeśli masz w posiadaniu odkurzacz, ponieważ dokładnie upora się on z kurzem i pyłem. 

Panele podłogowe – jak uporać się z brudem po remoncie?

Czym myć panele podłogowe po remoncie? Do tego celu najlepiej używać jest delikatnych środków, ponieważ panele winylowe mogą być nieodporne na działanie silnych preparatów chemicznych. Mycie paneli możesz przeprowadzić za pomocą takich środków, jak zwilżona ściereczka, woda, ocet, płyn do naczyń, specjalistyczne płyny do mycia paneli. Pamiętaj, że czyszczenie paneli wymaga od Ciebie specjalnej uwagi. Mop powinien być dobrze odciśnięty z wody. Zbyt mokry, sprawi, że woda dostanie się w szczeliny paneli i mogą one zacząć puchnąć, co w konsekwencji doprowadza do ich wybrzuszenia. Niestety taka podłoga nadaje się do wymiany.

Panele podłogowe - jak uporać się z brudem po remoncie

Czym myć panele podłogowe po remoncie? Jeśli po malowaniu zostały ślady farby na podłodze to należy umyć je wodą z dodatkiem płatków mydlanych lub płynu do naczyń. Do wody możesz także dodać trochę octu kuchennego, który z łatwością upora się z plamami po farbie. Trzeba liczyć się z tym, że użycie octu wiąże się z niezbyt przyjemnym zapachem. Jednak można rozwiązać ten problem dodając do wiadra z wodą i octem kilka kropel olejku eterycznego. Po myciu podłogi należy otworzyć okna i dobrze przewietrzyć pomieszczenie.

Co zrobić, aby pozbyć się białego pyłu po remoncie?

Jak usunąć biały pył po remoncie? Niestety, często bywa tak, że pomimo tego, że remont wykonujesz w jednym pomieszczeniu to pył roznosi się w całym domu. Przenosimy go na butach, unosi się on także w powietrzu, więc jest to nieuniknione. Dobrym sposobem na zminimalizowanie ilości białego pyłu w całym domu jest odkurzanie i zamiatanie na bieżąco. Sprzątanie po remoncie niestety nie ogranicza się tylko do mycia podłóg. Gruntownego posprzątania będą wymagać wszystkie powierzchnie – meble, okna, drzwi. Jak usunąć biały pył po remoncie? Będziesz potrzebował do tego wody, ścierek, papieru kuchennego, płynu do mycia podłóg, naczyń i okien, octu, ściereczek nawilżanych. Radziliśmy wcześniej, czym umyć podłogi po remoncie. Okna umyj najpierw wodą z płynem do naczyń, a następnie użyj płynu do mycia okien, papieru kuchennego i ścierki do polerowania. Do umycia drzwi wystarczy woda z płynem do naczyń i ściereczki nawilżane, podobnie, jak do mebli. Dobrze jest ściągnąć po remoncie wszelkiego rodzaju klosze od lamp i umyć pod bieżącą wodą. Na nich także osadza się dużo białego pyłu. Wszystkie mniejsze elementy dobrze jest schować do pudełek i wynieść z domu na czas remontu, np. do piwnicy, schowka, garażu, bądź innego miejsca najbardziej oddalonego od pomieszczenia, w którym odbywa się remont. Jeśli myśl o tak dogłębnym posprzątaniu całego mieszkania Cię przerasta, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze