Strona głównaPoradyJak znaleźć dobrej jakości pościeli w przystępnej cenie?

Jak znaleźć dobrej jakości pościeli w przystępnej cenie?

Dobra jakość i niska cena pościeli – czy to możliwe? Tak, jak najbardziej. Wbrew pozorom tania pościel nie musi oznaczać wątpliwej jakości zamków błyskawicznych i błyskawicznego blaknięcia kolorów już przy pierwszym praniu. Gdzie zatem szukać zakupowych okazji? Podpowiadamy.

Po czym można poznać dobrą pościel?

Dobra pościel powinna być przyjemna w dotyku, gładka i miękka. Niestety nie zawsze jest możliwość osobistego sprawdzenia, czy jest właśnie taka, dlatego trzeba się posiłkować danymi od producenta.

Im mniej sztucznych włókien, tym lepiej, a najlepiej, jeśli w ogóle ich nie będzie. Stuprocentowo naturalna tkanina zapewni najlepszą oddychalność. Bawełna, jedwab, len i satyna to tkaniny, na które warto zwrócić uwagę. Istotna jest też gramatura tkaniny, im wyższa – tym lepiej.

Ważne: satyna to nie rodzaj tkaniny, ale splotu. Na rynku dostępne są pościele z satyny bawełnianej i jedwabnej. Najważniejsza różnica między nimi to odczucie termiczne: satyna bawełniana jest ciepła w dotyku, jedwabna – chłodna.

Pościel lniana postrzegana jest jako najtrwalsza. Len jest odporny na zniekształcenia (popularne „wyciąganie się”) i nawet po wielu praniach zachowuje niezmienioną formę oraz kolor.

Jedwab z kolei uchodzi za tkaninę luksusową – jest droższy niż bawełna i len, ale warto mieć w swojej szafie chociaż jeden komplet jedwabnej pościeli.

Dobrej jakości pościele oznaczone są certyfikatami. Ich obecność na metce to sygnał, iż pościel zasługuje na uwagę.

Rozmiar i kolor – te cechy pościeli też są ważne

Dobra pościel musi pasować rozmiarem do kołdry i poduszek. Musi też nam się podobać. Co więcej – oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Zatem:

  • kupujemy tylko pościel w odpowiednim rozmiarze,
  • kupujemy tylko taką pościel, która nam się podoba.

Warto też zwrócić uwagę na porę roku. Latem lepiej sprawdzi się bawełna lub jedwab. Zimą warto pomyśleć pościeli flanelowej. Flanela jest specyficzną odmianą tkaniny bawełnianej – grubą, miękką i bardzo ciepłą.

Wbrew pozorom, znalezienie idealnego egzemplarza w przystępnej cenie nie będzie trudne.

Gdzie szukać dobrej pościeli w przystępnej cenie?

Hipermarkety i dyskonty oferują raczej przeciętną jakość, jednak i tam warto udać się na zakupy. Czasem trafiają się pościelowe perełki w naprawdę korzystnych cenach. Najczęściej wielkopowierzchniowe sklepy oferują pościele bawełniane, ale w ich ofertach zdarza się też pościel satynowa lub lniana, choć faktycznie rzadziej.

Dobrym kierunkiem mogą być sklepy wyspecjalizowane w sprzedaży pościeli. Trzeba się jednak liczyć z wyższymi cenami i… polować na promocje. Te zdarzają się zazwyczaj w okresach sezonowych wyprzedaży. Na duże upusty można liczyć także przy likwidacji sklepu, ale to zdarza się raczej rzadko.

Z tanich zakupów od lat znany jest Internet i trzeba przyznać, że tu nic się nie zmienia. Nadal sklepy internetowe oferują dobre jakościowo produkty, w tym pościele, w cenach niższych niż sklepy stacjonarne. Wynika to wprost z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej stacjonarnie i online, i nie ma przełożenia na jakość. Te same pościele mogą być w Internecie nawet o kilkanaście procent niższe.

Plusem zakupów w Internecie jest dużo większy wybór wzorów, kolorów i rozmiarów, a także dostawa do domu.

Artykuł partnera.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze