Strona głównaOgródBergenia - odmiany, rozmnażanie, cena, właściwości

Bergenia – odmiany, rozmnażanie, cena, właściwości

Bergenia jest byliną kwitnącą, wieloletnią, którą często można spotkać w ogrodach. Jest idealnym kwiatem do posadzenia w skalniakach, na rabatkach. Świetnie sprawdzi się jako roślina ozdobna przy oczkach wodnych. Należy do rodziny skalnicowatych. Jej pochodzenie przypisuje się na regiony Azji Środkowej. Maksymalna wysokość, na jaką wzrasta to ok. 25 cm. Bergenia kwitnie w okresie od kwietnia do maja. Ma białe, różowe, bądź różowe kwiaty, które wyrastają z bardzo grubego pędu. Ta bylina należy do mało wymagających. W tym artykule dowiesz się informacji na temat konkretnych odmian – bergenia sercowata, sercolistna, grubolistna, cordifolia; dowiesz się, jaka powinna być rozstawa przy sadzeniu bergenii sercowatej, jaka jest jej cena, jak wygląda rozmnażanie bergenii, w jakim sklepie można ją dostać, poznasz opinie na temat bergenii ze szkółek, a także dowiesz się, jakie ma właściwości lecznicze.

Bergenia sercowata – rozstawa

Odmiana bergenia sercowata ma ozdobne liście i kwiaty. Nadaje się do uprawy przez niezbyt zaawansowanych ogrodników, ponieważ nie jest wymagająca. Nie ma konkretnych wymagań, co do gleby, czy stanowiska. Bergenia sercowata jest odporna na mróz. Jeśli nie lubisz specjalnie opiekować się roślinami, to bergenia sercowata będzie dla Ciebie idealna. Wytwarza ona grube, płożące kłącza. Ma bardzo duże liście, które zachwycają swoim sercowatym kształtem i połyskiem. Jej kwiaty pojawiają się w kwietniu i maju. Bergenia sercowata może osiągnąć wysokość nawet do pół metra. Co ciekawe, piękne kwiaty bergenii można ścinać i tworzyć trwałe kompozycje. Nie wiesz, jaka powinna być rozstawa pomiędzy sadzonkami bergenii sercowatej? Tę odmianę najlepiej sadzić jest w rozstawie 40 x 30 cm. Roślina nie musi być przesadzana w nowe miejsca. Dobrze znosi stałe stanowiska przez długie lata.

Bergenia sercolistna

Bergenia sercolistna to inaczej bergenia sercowata, którą opisaliśmy pod poprzednim nagłówkiem. Dodamy jednak, że bergenia sercolistna zmienia swoje zabarwienie liści jesienią na czerwono i purpurowo-fioletowe. Zdarza się, że bergenia sercolistna zakwita ponownie w czerwcu. Bergenia sercolistna ma szerokie zastosowanie. Tworzy wspomniane już wcześniej kompozycje kwiatowe, ozdabia ogródki skalne, rabaty, czy skarpy. Stosowana jest również jako roślina okrywowa, a także otacza zbiorniki wodne. Miejsce przy akwenach wodnych nie może być szczególnie bagienne, ponieważ powoduje to gnicie korzeni bergenii sercolistnej.

Bergenia grubolistna

Odmiana bergenia grubolistna, tak jak jej poprzednicy, również nadaje się do uprawy przez niezbyt zaawansowanych ogrodników. Toleruje mniej żyzne gleby, a także nasłonecznione i zacienione stanowiska. Najlepiej odpowiada jej lekki półcień. Bergenia grubolistna jest odporna na mróz. Sadzenie powinno odbywać się jesienią lub wiosną. Bergenia grubolistna nie lubi długotrwałej suszy, dlatego powinno wtedy się ją nawadniać. Tej rośliny nie ma potrzeba dodatkowo nawozić. Trzeba pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, szczególnie w początkowym okresie wzrostu. Nadmiar wody może być zabójczy dla bergenia grubolistnej. W takiej sytuacji często pojawiają się choroby grzybiczne, dlatego należy zapewnić jej odpowiednie stanowisko glebowe z umiarkowanym nawadnianiem.

Bergenia cordifolia

Bergenia cordifolia jest częściowo zimozieloną rośliną, która w okresie kwietnia/ maja ukazuje silne, o czerwonym zabarwieniu pędy, które wyrastają na wysokość 40 cm. Jej kwiaty mają czerwoną, bądź różową barwę. Wytrzymuje w każdym stopniu nasłonecznienia. Najlepiej, kiedy gleba dla bergeniii cordifolia będzie próchnicza. Jesienią ma piękne zabarwienie. Często można spotkać ją w parkach, jako roślinę okrywową, w ogrodach skalnych, na rabatkach i w grupach innych kwiatów. Jest to długowieczna była. Mimo tego, że jest egzotyczną rośliną, to świetnie rośnie w naszych warunkach klimatycznych. W jej towarzystwie dobrze wyglądają wszelkiego rodzaju liściaste krzewy. Bergenia cordifolia to odmiana niezwykle mało wymagająca. Pochodzi z Azji Środkowej. Jest popularna w całej Europie.

Bergenia – szkółka

Wszelkie odmiany bergenii można znaleźć w szkółkach ogrodniczych. Szkółki oferują szeroką ofertę bylin i sadzonek, które pięknie przyozdobią nasze ogrody. Sadzonki w doniczkach są gotowe do wysadzenia.

Bergenia – cena

Bergenię można znaleźć w wielu sklepach i szkółkach ogrodniczych, jak i na serwisach aukcyjnych. Za jedną sztukę sadzonki w popularnym ogrodniczym sklepie internetowym zapłacimy ok. 10 zł. Na aukcjach możemy znaleźć tańsze sadzonki w cenie 5 zł. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że cena zależy oczywiście od odmiany bergenii, jak i jej wysokości. Widnieją również sadzonki w sklepach w cenie powyżej 20 zł. W dalszej części artykułu dowiesz się również ciekawostek na temat właściwości leczniczych bergenii.

Bergenia – rozmnażanie

Bergenia jest rośliną, którą rozmnaża się poprzez podział. Wykorzystuje się do tego duże, rozrośnięte rośliny. Proces rozmnażania należy przeprowadzać wczesną wiosną. Ewentualnie można rozmnożyć bergenia przez podział kłącza, które jest półzdrewniałe. Odcina się z niego ok. 10-cio centymetrowe odcinki, które wsadza się na płasko do skrzynek z piaskiem. Kiedy wyrosną pędy, wsadza się je pojedynczo do doniczek. Dopiero po roku rośliny nadają się do wysadzenia w glebie w ogrodzie. Odpowiednia rozstawa pomiędzy sadzonkami powinna wynosić 40 x 30 cm. Oprócz powyższego sposobu, bergenia nadaje się do rozmnażania również z nasion. Nasiona wysiewamy na ziemię, jednak nie wolno ich przykrywać, ponieważ potrzebują do wzrostu dużo światła. Trzeba dać nasionom duży dostęp do odpowiedniej wilgotności i temperatury ok. 15 stopni Celsjusza. Niestety proces rozmnażania jest bardzo długi. Sadzonki można sadzić w ogrodzie dopiero wtedy, kiedy nie będzie ryzyka powrotu przymrozków. Kolejnym sposobem na rozmnażanie jest rozdzielenie rozrośniętych, dużych kęp bergenii i wsadzenie sadzonki w nowe miejsce. Rozmnażanie takim sposobem najlepiej jest przeprowadzać wiosną lub wczesną jesienią.

Bergenia – właściwości lecznicze

Bergenia ma ogrom właściwości leczniczych, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia. Bergenia ma działanie uspokajające, relaksacyjne. Nadaje się również do leczenia wrzodów żołądka, stanów zapalnych układu moczowego i płciowego. Hamuje ona rozwój grzybów i bakterii. Jak widzisz, właściwości leczniczych bergenii, nie ma końca, ale nie martw się, to jeszcze nie koniec! Bergenia jest pomocna w kłopotach trawiennych, obniża ciśnienie krwi, hamuje nadmierne krwawienie. Bergenia jest bogata we flawonoidy i witaminy. Ma właściwości kosmetologiczne, które niwelują przebarwienia, jest skuteczna w leczeniu trądziku, a także zapalenia błon śluzowych i zapalenia mieszków włosowych. Bergenię stosuje się również w przypadku wystąpienia biegunki, hemoroidów, zapalenia przydatków, gardła, dziąseł, dezynterii, a nawet w przypadku posiadania brodawczaków jelita grubego, choroby wrzodowej, nieżytu jelita. Bergenię można wykorzystywać również w postaci okładów, irygacji, nasiadówek, płukanek, przemywania. Właściwości lecznicze mają zarówno liście, jak i kłącza bergenia sercolistnej i grubolistnej. W celu pozyskania części rośliny, kiedy ma najwięcej substancji odżywczych, należy ścinać liście od wiosny do jesieni, a w późniejszym okresie kłącza. To właśnie tam, po jesieni, substancje odżywcze przechodzą z liści i kumulują się. Z bergenii jest możliwe wykonanie odwaru i octu ziołowego. Bergenia jest popularną rośliną wśród osób zajmujących się naturalnymi metodami leczenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze