Strona głównaOgródGrzyb rdza jałowca - czym pryskać?

Grzyb rdza jałowca – czym pryskać?

Rdza jałowca to choroba spowodowana przez grzyby z rodzaju Gymnosporangium. Nie bez przyczyny posiada taką nazwę. Objawia się pojawieniem plam, wyrośli o charakterystycznej galaretowatej fakturze, zgrubieniach w kolorze rdzy. Rdza jałowca to choroba dwudomową. Musi mieć dwóch żywicieli, aby mogła się pojawić. Szczególnie znane połączenie roślin, które atakuje to jałowiec i grusza, czasem też jarzębina, głóg bądź pigwa. Rdza jałowca bardzo szybko się rozprzestrzenia, nawet na drzewka znajdujące się w dużej odległości od siebie. W tym artykule dowiesz się, jak czym pryskać, jak wygląda zwalczanie rdzy gruszy i jałowca.

Rdza jałowca – jakiego oprysku użyć?

Rdza jałowcowa zaczyna pojawiać się wiosną w postaci galaretowatych wyrośli, które wywołują grzyby Gymnosporangium sabinae. Świetnymi warunkami do jej rozwoju jest duża wilgotność powietrza. Niestety zarodniki mają świetną zdolność przenoszenia się z wiatrem na ogromne odległości, dlatego też ciężko jest uchronić pozostałe drzewa i krzewy w ogrodzie od tej choroby. Rdza jałowcowa przenika do igieł i pędów, co powoduje ich obumieranie. Zanim użyjesz jakiegokolwiek oprysku, zacznij od usunięcia i spalenia silnie porażonych pędów. Obcięte pędy zabezpiecz maścią ogrodniczą.Pryskanie możesz rozpocząć w czerwcu 2-3 razy co dwa tygodnie. Czym pryskać, aby pozbyć się rdzy jałowcowej? Dobrym opryskiem jest Amistar 250 SC. Polecany przez ogrodników jest także Biosept 33 SL. W pobliżu jałowców nie powinni rosnąć żadni żywiciele. Tylko w taki sposób można uniknąć pojawienia się rdzy jałowcowej. Zapobieganie chorobie jest niestety niemożliwe, można ją tylko zwalczać. Wiesz już czym pryskać rośliny z rdzą jałowcową, teraz dowiesz się, jakie są sposoby na zwalczanie rdzy gruszy i jałowca.

Rdza gruszy i jałowca – jak wygląda zwalczanie?

Zarówno tak, jak w przypadku jałowca, jak i gruszy pierwszym krokiem w zwalczaniu rdzy jest obcięcie chorych pędów i ich zutylizowanie. Opryski grzybobójcze robić najlepiej naprzemiennie z preparatami działającymi wspomagająco i zwiększającymi odporność roślin. Świetnie sprawdza się gnojówka ze skrzypu polnego. Naturalne, samodzielnie przygotowane preparaty mają bardzo pozytywne działanie. Jeśli jednak wolisz gotowe, możesz zakupić Biosept Active. Używa się go przez cały okres wegetacyjny raz na 2 tygodnie. Zwalczanie rdzy jałowca może być skutecznie za pomocą użycia środka Scorpion 325 SC. Zaleca się wykonywać 2- 3 opryski co 2 tygodnie. Pamiętaj jednak, żeby każdy oprysk dokonać z ogromną precyzją. Przeoczenie kiku siedlik rdzy, może skutkować jej dalszym rozwojem i przenoszeniem się na inne rośliny.

Skuteczne zwalczanie rdzy gruszy przeprowadza się za pomocą Magnicur Gold. Oprysk wykonuje się, kiedy drzewo gruszy jest w fazie różowych pąków. Następny oprysk wykonuje się do 30 dni, po opadnięciu płatków kwiatowych. Zwalczanie rdzy gruszy i jałowca jest dosyć żmudną pracą. Trzeba być bardzo dokładnym w podejmowanych działaniach, aby było skuteczne. 

Inną chorobą, która może zaatakować jałowca jest np. fytoftoroza. Jest także wywoływana przez grzyby. Niestety ta choroba, w przeciwieństwie do rdzy jałowca i gruszy, jest nie do zwalczenia. Takie drzewko należy jak najszybciej wyrwać i spalić. Warto wiedzieć, że w miejscu wyciętego chorego drzewa nie można wsadzać nowych roślin przez okres 3 lat. Ziemię, w miejscu rośnięcia niegdyś chorego jałowca, najlepiej jest wymieszać z perlitem ogrodniczym, albo z przekompostowaną korą. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze