Strona głównaOgródFajne pomysły na tani ogród

Fajne pomysły na tani ogród

Wcale nie trzeba wydawać fortuny na egzotyczne drzewka czy projektantów zieleni, aby cieszyć się własnym, pięknym ogrodem i zadbaną posesją. Wystarczy kilka sprytnych pomysłów i nieograniczona wyobraźnia, aby stworzyć niesamowite kompozycje i miejsce do odpoczynku dla całej rodziny. Prosty i tani ogród jest możliwy do osiągnięcia, jeśli tylko bardzo się tego pragnie.

Tanie pomysły do ogrodu to także test naszej kreatywności i podejścia do tematu ogrodu. Warto porzucić konwenanse oraz utarte schematy – w nowoczesnych aranżacjach zieleni nie zdadzą egzaminu. A zatem, jakie są najlepsze, tanie pomysły na ogród?

Tanie pomysły do ogrodu

Prace nad założeniem ogrodu warto rozpocząć od dokładnego przemyślenia całej koncepcji zieleni. Na początek wybierz nurt czy styl, jaki odpowiada Ci najbardziej. Dopiero później szukaj oszczędności.

Jeśli bardzo chcesz wcześniej dokładnie zaplanować aranżację, możesz pokusić się o stworzenie projektu ogrodu – zupełnie za darmo. Będzie to możliwe, jeśli skorzystasz z darmowego programu czy aplikacji do tworzenia tego rodzaju idei. To pierwszy tani pomysł na ogród jak z żurnala – nie musisz płacić profesjonalnemu architektowi zieleni.

Prosty i tani ogród – to możliwe

Jeśli jesteś jeszcze na etapie kończenia budowy czy remontu domu, to najlepszy moment na zrealizowanie fajnych pomysłów na tani ogród. Nie pozbywaj się ani ziemi, ani uszkodzonych czy potłuczonych cegieł czy płyt i kostki brukowej. Te wszystkie materiały posłużą Ci za budulec kącików do relaksu, wypełniacz do ogrodowych alejek czy materiał na skarpy i rabatki. Już na tym etapie użyj wyobraźni i skup się na tym, jak najlepiej zagospodarować takie elementy i pozostałości.

Jeśli chcesz mieć nietuzinkowy, prosty i tani ogród, nie inwestuj w żadne drogie ogrodzenie posesji. Chociaż mówi się, że pełni funkcje reprezentacyjne, postaw na indywidualizm – kup na tartaku deski lub zwykła, tanią siatkę. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy, a pożądany efekt i tak osiągniesz – posesja będzie ogrodzona. Jeśli pokusisz się o samodzielne wykonanie drewnianego ogrodzenia w stylu wiejskiej sielanki, z pewnością Twoja praca będzie przyciągać ciekawskie spojrzenia innych.

Jakie fajne pomysły na tanio ogród warto wykorzystać?

Pamiętaj, że zakładanie ogrodu to nie wyścigi z sąsiadami o to, kto pierwszy zbuduje zieloną oazę. Swoje prace wykonuj etapowo. Zajmij się najpierw rejonem zlokalizowanym najbliżej domu, a dopiero później oddalaj się od jego murów. W ten sposób płynnie będziesz mógł uzupełniać swoją koncepcję o nowe, tanie pomysły na ogród. Jeśli potrzebujesz do wykonania konkretnych prac profesjonalnych narzędzi, wcale nie musisz ich kupować – rozsądni ogrodnicy glebogryzarki, rozdrabniarki do gałęzi czy pilarki po prostu wypożyczają.

Fajnym pomysłem na tani ogród jest też samodzielne przygotowywanie ozdób i dekoracji oraz małej architektury, jaka ma się znaleźć w ogrodzie. Nie musisz mieć rewelacyjnych zdolności manualnych, aby przygotować meble ogrodowe z palet, kwietniki ze starych jeansów czy rzeźby ogrodowe wykonane ze starych, zużytych opon samochodowych. Im ciekawsze pomysły, tym bardziej interesujący będzie Twój ogród. Nie zapominaj też, że przygotowanie takich dodatków to świetny sposób na zrelaksowanie się na świeżym powietrzu.

Sprawdzone i tanie pomysły do ogrodu

Wśród wszystkich tanich pomysłów do ogrodu warto pamiętać i o roślinach. Sporej części gospodarzy marzą się egzotyczne ogrody i drogie, wymagające rośliny o szczególnych potrzebach. Jeśli tylko odpowiada Ci taka stylistyka, postaw na naturalność i na powszechnie występujące rośliny ozdobne, kwiaty i drzewa. Z łatwo dostępnych, również polskich roślin, także można przygotować zapierające dech w piersiach kompozycje. Nie porządkując zanadto przestrzeni ogrodu  nie organizując jej z linijką w ręku można po raz kolejny postawić na naturalność, wybierając typowo polną roślinność, która jest przez większość ludzi po prostu lubiana.

Wybieraj nie tylko tanie gatunki kwiatów, krzewów i drzew, ale też te o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych – będą znacznie prostsze i tańsze w utrzymaniu. Nie musisz też od razu zasiewać całej przestrzeni ogrodu – część możesz przeznaczyć pod uprawę warzyw czy niewielki sad.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze