Difenbachia to roślina doniczkowa o ozdobnych liściach. W ofercie sklepów ogrodniczych można znaleźć różne gatunki, które wyróżniają się wielkością i wzorem na liściach. W naturze występuje w tropikach w Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Difenbachia charakteryzuje się dużymi, szerokimi liśćmi o sercowatym, lancetowatym kształcie. Dolne liście, wraz z wiekiem rośliny, zasychają i opadają, tworząc pień. Łodygi są sztywne, rosną wraz z liśćmi pionowo ku górze. Przebarwienia na liściach występują w kolorze kremowym i blado zielonym. W środowisku naturalnym roślina wypuszcza u szczytu kwiaty, które są okryte pochwami kwiatowymi. W dalszej części wpisu sprawdzimy jaka jest cena, czy Difenbachia jest trująca, jak wygląda jego uprawa i jaka ziemia jest wykorzystywana, czy oczyszcza powietrze i jak przebiega kwitnienie.
Difenbachia – rozmnażanie
Rozmnażanie i uprawa Difenbachii nie jest trudnym procesem. Wykonać je można w warunkach domowych. Kiedy roślina jest starsza, u dołu rośliny tworzy się goły pień, który nie wygląda zbyt korzystnie. Należy wtedy odciąć zieloną część z kawałkiem pnia i ukorzenić. Następnie posadzić w ziemi. Jest to tzw. rozmnażanie przez odmłodzenie rośliny. Z gołego pnia po czasie również wyrosną zielone listki. Jeśli łodyga jest długa, można ją pociąć na mniejsze kawałki i rozmnożyć. Posłużą one jako nowe sadzonki. Rozmnażanie Difenbachii powinno odbywać się wiosną lub latem. Ważne jest, aby odcięta roślina miała węzeł z minimum jednym oczkiem. Małe kawałeczki pociętej łodygi układa się w mieszaninie torfu i piasku. Jeżeli chcesz, aby Difenbachia się rozmnożyła, należy zapewnić odpowiednie warunki – temperatura w granicach 21 do 24 stopni Celsjusza oraz stała wilgotność.
Jaka ziemia najlepsza pod uprawę?
W takim razie, jaka ziemia jest najlepsza do uprawy tej rośliny? Przede wszystkim podłoże dla tej rośliny musi mieć kwaśny odczyn. Najczęściej wykorzystuje się w tym przypadku torf i ziemię kompostową.
Difenbachia – kwitnienie
W takim razie jak powinno przebiegać kwitnienie tej rośliny? Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że w zamkniętych pomieszczeniach Difenbachia kwitnie bardzo rzadko. Zazwyczaj roślina ta podczas uprawy wypuszcza pojedyncze pędy kwiatów, które wyglądają jak kuliste jagody. Kwitnienie przyczynia się do tego, że osłabia całą roślinę, w związku z tym podczas kwitnienia warto zostawić duże liście, natomiast zaleca się usuwanie kwiatów.
Difenbachia w sypialni, czy oczyszcza powietrze?
W takim razie czy ta roślina znajdująca się w sypialni oczyszcza powietrze? Difenbachia jest kwiatem, którego zaleca się umieszczać w sypialni. Należy jednak pamiętać, że roślina należy do toksycznych i trzeba zachować szczególną ostrożność. Dlaczego Difenbachię warto jest ustawić w sypialni? Jest to roślina o szczególnych właściwościach oczyszczających i nawilżających powietrze. Difenbachia produkcje w nocy tlen. Oprócz tego to atrakcyjna roślina ze względu na swoje unikatowe wzory liści, dlatego urozmaici swoim pięknem każdą sypialnię.
Jak wygląda podlewanie?
Często podlewanie roślin stwarza wiele problemów. Chciałoby się, aby wszystkie rośliny w domu podlewać w jednym czasie, np. raz w tygodniu. Niestety takie rozwiązanie zazwyczaj nie jest możliwe. Każda roślina ma specyficzne wymagania co do podlewania. Difenbachia lubi wilgotne podłoże, jednak nie można dopuścić do przelania, ponieważ gniją korzenie i roślina będzie na starty. Wiosna i lato to czas, w którym szczególnie należy zadbać o obfite podlewanie rośliny, ponieważ w tym okresie ziemia nadmiernie się przesusza. Zimą nie wolno przesadzić z podlewaniem, ale zapewnić lekko wilgotną glebę – podlewanie raz na tydzień powinno być odpowiednie, jednak warto śledzić na bieżąco wilgotność gleby.
Jakie są odmiany?
Odmiany Difenbachii różnią od siebie wielkością, wysokością i kolorom oraz wzorem na rysunkach. Najbardziej popularną odmianą jest Difenbachia Exotica. Ma liście z kremowymi, biało zielonymi wzorami. Kremowobiałe plamy posiada odmiana Difenbachia Rudolph Roehrs. Kremowobiałe liście z plamkami wzdłuż unerwienia ma odmiana Difenbachia Tropic Snow. Dużym powodzeniem cieszą się też takie odmiany, jak Difenbachia Compacta, Reflector, Camilla, Mars, czy Sparkles. Ich liście są duże zielone z wyraźnym wzorem o białym bądź kremowym kolorze. Żółte liście posiada odmiana Difenbachia Camouflage. Istnieje na rynku też wersja całkowicie zielona – Difenbachia Green Magic.
Jaka jest cena?
Ceny Difenbachii są zróżnicowane, ponieważ zależą od jej wielkości i odmiany. Przykładowo młodą zdrową Difenbachię o wysokości 130 cm znaleźć można w cenie 150 zł. Można nabyć również mniejsze egzemplarze o wysokości ok. 25 cm w cenie 15 zł. Jak widzicie, cena jest zależna od rodzaju i podyktowana różnymi czynnikami, dlatego też ciężko jest o konkretne informacje. Dobrze jest wybrać konkretną odmianę, ustalić wysokość i wtedy zrobić analizę cenową odnoszącą się do poszczególnych egzemplarzy w ogrodniczych sklepach stacjonarnych, bądź internetowych.
Difenbachia – choroby
Najczęstsze choroby, jakie dopadają Difenbachię to fytoftoroza, rizoktonioza, zgnilizna podstawy pędu, brunatna i pierścieniowa plamistość liści, szara pleśń. Często pojawia się właśnie ta ostatnia choroba. Ma podłoże grzybiczne. Charakteryzuje się szarym, puszystym nalotem i brunatnymi plamami na łodygach. Choroby wywołują również przędziorki, które tworzą mozaikowate przebarwienia. Wełnowce widać na liściach jako robaczki otoczone wełną. Miseczniki mają charakterystyczną wypukłą, twardą, czerwoną tarczę. Popularna mszyca, w przypadku Difenbachii, nie występuje często. Kiedy nasza roślina zacznie chorować warto jest zastosować specjalne preparaty. Najlepiej mieć ze sobą zdjęcie zaobserwowanego zjawiska i pokazać specjaliście w sklepie ogrodniczym.