Zagotowanie się wody w piecu może być naprawdę niebezpieczne. Wszystkie nasze działania w tej sytuacji powinny być podejmowane z jak największą ostrożnością. O tym, co zrobić, gdy temperatura na piecu wynosi 100 stopni oraz jakie są przyczyny gotowania wody w kotle, dowiecie się z poniższego artykułu.
Zobacz: Spieki w piecu na ekogroszek – jak zlikwidować, dlaczego powstają?
Zagotowana woda w piecu – niebezpieczeństwa
Tak jak wspomnieliśmy, zagotowanie wody w piecu to bardzo niebezpieczna sytuacja. Wysokie temperatury powodują nieustanne zwiększanie się objętości wody w kotle, co w ostateczności może doprowadzić do wybuchu. Zniszczenie instalacji grzewczej jest w tym przypadku najmniejszym problemem. Istotniejszym jest, iż stanowi to zagrożenie dla naszego życia – osobom znajdującym się w bezpośrednim kontakcie z eksplozją grozi śmierć. Dodatkowo wybuch może uszkodzić konstrukcję domu, co z kolei wygeneruje kolejne problemy, sporo dodatkowych kosztów, a nawet tymczasowo pozbawić nas dachu nad głową.
100 stopni na piecu – co zrobić?
Gdy na piecu pojawi się 100 stopni, nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni. Po zorientowaniu się, że temperatura w piecu osiągnęła stan krytyczny, pod żadnym pozorem nie możemy wchodzić do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł (na tym etapie nie musimy już tłumaczyć dlaczego). Jeżeli to właśnie tam odczytaliśmy temperaturę, przed wyjściem wyłączmy piec i zatkajmy dopływ powietrza. Teraz teoretycznie najbezpieczniej będzie jeżeli opuścimy budynek, jednak zanim to zrobimy, możemy spróbować obniżyć temperaturę wody na kilka sposobów.
Przede wszystkim rozkręćmy wszystkie kaloryfery na najwyższy możliwy poziom. Niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz, jest to niezbędny krok, by dać ujście ciepłu, które doprowadziło do wrzenia wody w piecu. Pamiętajmy jednak, że wytracanie energii cieplnej z kotła to bardzo powolny proces, wobec czego niesamowicie istotna będzie tu nasza cierpliwość i spokój działania. Pamiętajmy o konsekwencjach!
Dodatkowo możemy rozkręcić wszystkie krany w naszym domu, co potrafi znacznie przyspieszyć spadek stopni w kotle. Oczywiście puszczamy z nich jedynie gorącą wodę. Teraz, jak już wspomnieliśmy, należy opuścić budynek i czekać, aż sytuacja się uspokoi.
Zobacz: Jak zrobić piec rakietowy? Wymiary, schemat, krok po kroku
W ostateczności, gdy mimo podjętych działań temperatura stale rośnie, możemy zdecydować się na jeszcze jedną rzecz. Każdy kocioł grzewczy ma zawór, którym możemy spuścić wodę. Jednakże w przypadku, gdy osiąga 100 stopni, zabieg ten będzie szczególnie niebezpieczny (z raczej oczywistych względów).
Kiedy uda nam się zmniejszyć temperaturę na piecu, następnym krokiem będzie całkowite wygaszenie pieca. Jest to konieczne, by zweryfikować przyczynę zagotowania się wody w kotle. Pracowanie na jeszcze pracującej instalacji grzewczej, ponownie będzie niebezpieczną czynnością.
Po zakończeniu wszystkich niezbędnych czynności możemy w końcu przystąpić do sprawdzania usterek, które umożliwiły zagotowanie się wody w piecu. Jak sprawdzić przyczyny tej sytuacji?
Przyczyny gotowania wody w piecu
Osiągnięcie temperatury 100 stopni na naszym piecu to rzecz niedopuszczalna. Najczęściej może być wywołany brakiem zaworu bezpieczeństwa, co jednak jest poważnym błędem instalatora CO. Następnym oczywistą rzeczą, którą możemy zrobić, jest instalacja takiego urządzenia. Pomoże ono zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.
Jeśli jednak posiadamy zawór, a mimo to nie zadziałał, najpewniej i tak będziemy musieli go wymienić. Wszystkie inne przyczyny będą o wiele trudniejsze do zidentyfikowania i mogą nie obejść się bez obecności profesjonalisty. W tej sytuacji polecamy skorzystać z pomocy fachowców, gdyż tak jak mówimy od samego początku, gotująca woda w piecu może doprowadzić do prawdziwej katastrofy, a problemu nie należy ignorować ani spłycać.