Strona głównaOgródKalendarz ogrodnika - co kiedy sadzić?

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić?

Kalendarz ogrodnika jest przydatnym narzędziem, które stanowi zbiór przydatnych wskazówek dla osób pracujących w ogrodzie. Jednym z najczęściej zadawanych pytań na ogrodniczych forach jest „Kalendarz ogrodnika – kiedy siać ogórki?”.  Każdy miesiąc rządzi się swoimi prawami, dlatego warto jest znać kalendarz ogrodnika, gdyż znacząco ułatwia on pracę. 

Istnieje również kalendarz biodynamiczny. Jest on powiązany z kalendarzem ogrodnika, jednak jego ideą jest podejmowanie zrównoważonych działań, które oparte są na działaniu całego ekosystemu. To holistyczne podejście bierze również pod uwagę w kalendarz księżycowy ogrodnika, który jest związany z fazami księżyca. Jaki jest kalendarz biodynamiczny ogrodnika na dziś? Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić, aby czerpać z upraw jak najwięcej korzyści? W poniższym artykule przedstawiamy kalendarz ogrodnika na 2022 rok. Poznaj odpowiedź na pytanie „Kalendarz ogrodnika, kiedy siać ogórki?”.

Kalendarz ogrodnika – Styczeń 

Zima nie sprzyja sadzeniu nowych roślin. W pierwszym miesiącu roku warto jest zadbać o rośliny, które już mamy posadzone w naszym ogrodzie. Dobrze jest kontrolować ilość śniegu zalegającą na naszych krzewach iglastych. Zbyt duża pokrywa śniegu może spowodować łamanie gałęzi. W tym czasie możemy także przycinać nasze krzewy. 

Jeśli chodzi o drzewa owocowe, dobrze jest usunąć stare owoce, które przybrały postać tzw. mumii. Pomarszczone i wysuszone owoce mogą prowadzić do rozwoju bakterii, które w niekorzystny sposób wpływają na nasze drzewa. Dobrze jest zająć się tym zimą, przed okresem wegetacyjnym. 

Kalendarz ogrodnika – Luty

W tym czasie możemy bielić nasze drzewa. Jednak jeśli zdecydujemy się na podjęcie tej czynności, to warto jest wiedzieć, że nie może towarzyszyć jej mróz. Bielenie wapnem ma na celu ochronę podkorowych warstw przed mrozem. 

Kalendarz ogrodnika 2022 w tym miesiącu przewiduje również dopilnowanie osłon, które założyliśmy na nasze drzewka i krzewy przy pierwszych ujemnych temperaturach.

Dobrze jest również zaplanować jakie kwiaty chcemy mieć w naszym ogrodzie i kupić siewodpowiednie nasiona, aby przygotować się do sadzenia zgodnego z kalendarzem siewu. 

Kalendarz ogrodnika – Marzec

Jeśli posiadamy rośliny doniczkowe, to w tym czasie możemy zabrać się za ich przesadzanie i nawożenie. 

Kiedy w naszym ogródku rosną byliny, czyli wieloletnie rośliny, to w marcu możemy zacząć je dzielić. Ich rozmnażanie nie tylko sprawia, że mamy ich więcej, ale również odmładza je. 

Kalendarz siewu na ten czas przewiduje sadzenie roślin, które są odporne na zimno. Są nimi m.in. cebule, rzodkiewki, koperek czy groch. Warto zaopatrzyć się w coś do ich przykrycia, aby w razie mrozów móc je ochronić przed negatywnym wpływem ujemnych temperatur. 

Usuwanie obumarłych gałęzi przez cięcie, również wpisuje się w działania na ten miesiąc. Dobrze jest przyciąć krzewuszki, budleje czy wrzosy. Jest to również odpowiedni czas na zadbanie o nasze żywopłoty. Możemy także wyciąć kilka gałązek z naszych drzew owocowych, aby wpuścić więcej światła do ich wnętrza.

Kalendarz ogrodnika – Kwiecień

Kalendarz księżycowy ogrodnika na ten miesiąc przewiduje sadzenie kwiatów i ziół kwitnących. W różnych fazach księżyca robimy w naszym ogrodzie inne rzeczy. W czasie nowiu w tym miesiącu należy unikać sadzenia, przesadzania i dzielenia naszych roślin. Kalendarz ogrodnika na 2022 w kwietniu przewiduje nów na początku i końcu miesiąca. W tym czasie odpuśćmy te czynności. Warto jest wtedy usuwać chwasty. 

Wiele osób w kwietniu zadaje sobie pytanie „Kalendarz ogrodnika – kiedy siać ogórki?”. Nie jest to jeszcze odpowiednia pora na te warzywa, dlatego warto jest się z tym nie spieszyć.

Czas między pełnią a nowiem wykorzystujemy na sadzenia. Jednoroczne i dwuroczne rośliny sadzimy przed pierwszą kwadrą, a byliny i trawy po. Nasiona naszych roślin ozdobnych wysiewamy w zależności od tego, czy są odporne na chłód, czy nie. Te bardziej wrażliwe na niskie temperatury umieszczamy w szklarniach – są nimi np. niecierpki i petunie. W tym okresie zajmujemy się również różami – sadzimy nowe pędy i pozbywamy się tych, które w poprzednich miesiącach obumarły. Przycinamy także krzewy forsycji, derenia i wierzby. Z warzyw możemy sadzić młode odmiany kapusty, por, kalafior i buraki. 

Jeśli chodzi o trawy, to w tym czasie przeważnie zauważmy jej duży wzrost. Warto jest w drugiej połowie miesiąca pierwszy raz ją skosić.

Kalendarz ogrodnika – Maj

Wiele osób na internetowych forach zadaje pytanie: „Kalendarz ogrodnika – kiedy siać  ogórki?”. Tę czynność zaczynamy właśnie w tym miesiącu! Możemy również zacząć sadzić pomidory. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jeśli chcemy zrobić to poza szklarnią, to musimy zabrać się za to w drugiej połowie miesiąca. 

Jeśli jesteśmy posiadaczami wodnego oczka, to w tym czasie możemy oczyścić je z glonów.

W tym miesiącu nasz trawnik będzie jeszcze intensywniej rósł, niż w poprzednim. Należy go regularnie kosić, aby utrzymać jego atrakcyjny wygląd. Dobrze jest go także nawozić. „Kalendarz biodynamiczny na dziś” jest często wyszukiwaną frazą w naszych internetowych przeglądarką. Jeśli chodzi o czas majówki, w którym obecnie jesteśmy, to warto jest od 2 do 4 maja zrezygnować z podlewania naszych roślin.

Jest to również dobry moment na sadzenie nowych krzewów. Zgodnie z kalendarzem księżycowym ogrodnika, pod koniec maja warto jest unikać podlewania. Kalendarz ogrodnika – kiedy siać ogórki? Koniec miesiąca sprzyja sadzeniu. Jest to również jego druga połowa, także będzie to najlepszy do tego czas. 

Drugim w kolejności najczęściej zadawanym pytaniem (zaraz po „Kalendarz ogrodnika, kiedy siać ogórki?”) jest „Kalendarz ogrodnika, kiedy czas na truskawki?”. Wszystko zależy od odmiany, jaką chcemy mieć w naszym ogrodzie. Sadzonki frigo możemy posadzić na początku miesiąca. Sadzonki doniczkowe należy posadzić do końca maja, więc jeśli nie zabraliśmy się za to w poprzednim miesiącu, warto jest mieć to na uwadzę i zrobić to do końca maja. 

Kalendarz ogrodnika – Czerwiec

Zajęcie się naszymi rabatami kwiatowymi będzie dobrą czynnością w tym miesiącu. Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić w czerwcu? W tym okresie możemy również sadzić truskawki odmiany frigo. Możemy także zbierać wcześniej posadzone warzywa, owoce i zioła. W tym miesiącu zbieramy np. szparagami, które sadziliśmy na przełomie marca i kwietnia. Należy pamiętać o przycinaniu żywopłotów oraz o podlewaniu trawnika. Jeśli chodzi o sianie kwiatów, to w tym czasie warto jest pomyśleć o stokrotkach i niezapominajkach. 

Kalendarz ogrodnika – Lipiec

Lipiec jest najlepszym miesiącem do mocnego ścinania żywopłotów iglastych i liściastych. Ścinamy także jabłonie – ich pędy tegoroczne. 

W dalszym ciągu systematycznie zbieramy nasze warzywa, owoce oraz zioła. Warto jest na bieżąco porządkować grządki i spulchniać ich ziemię. Pozbywamy się także suchych pędów kwiatów. W celu uniknięcia ich wysuszania w tym gorącym miesiącu należy je regularnie podlewać. To samo tyczy się trawnika i pozostałych roślin. 

Kalendarz ogrodnika – Sierpień

Ten miesiąc przeważnie obfituje w owoce, dlatego jest to najlepszy czas na ich zbiory i robienie przetworów. Jeśli chodzi o kalendarz siewu, to warto jest już pomyśleć o zasianiu kwiatów, które chcemy mieć w naszej przestrzeni jesienią. 

Wiele osób zastanawia się jaki kalendarz biodynamiczny na dziś ma uwarunkowania. Okres 20-31 będzie korzystny jeśli chodzi o sianie i sadzenie, dlatego właśnie w tym czasie warto jest pomyśleć o wcześniej wspomnianych kwiatach na jesień. 

Kalendarz ogrodnika – Wrzesień

W tym czasie możemy zająć się piwoniami – dzielić je w celu rozmnożenia. Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić? W tym miesiącu na pewno kwiaty – tulipany, bratki, malwy czy dzwonki ogrodowe. Sadzić możemy także wrzosy.

Kalendarz ogrodnika – Październik

W tym miesiącu skupiamy się przede wszystkim na zbiorach: ziemniaków, kalafiora, dyni, marchwi i kabaczków. Następnie przekopujemy ziemię w naszych warzywnych ogródkach i nawozimy ją. 

Jest to także najlepszy moment na sadzenie drzew i krzewów iglastych. Możemy również sadzić róże, które do wiosny zapuszczą korzenie.

Kalendarz ogrodnika – Listopad

Wcześniej posadzone kwiaty i krzewy (w razie niższych temperatur) przykrywamy np. obciętymi gałęziami iglastych krzewów. Jeśli masz w ogrodzie dużo drzew to pamiętaj o regularnym grabieniu liści – jest to ważne dla trawnika, który potrzebuje dostępu do światła. W tym miesiącu warto jest również zabrać się za sadzenie drzew owocowych. 

Kalendarz ogrodnika – Grudzień 

Ostatni miesiąc roku polega głównie na dopilnowaniu przykrycia roślin. Jeśli pokrywa śnieżna na twoich krzewach jest zbyt ciężka, warto jest się jej pozbyć, aby nie połamała gałęzi. W przypadku ich połamania dobrze jest od razu je wrzucić, aby nie oszpecały ogrodu. Kiedy mrozy są dość silne, warto jest pomyśleć o dodatkowych warstwach przykrywających nasze rośliny, np. agrowłókninie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze