Strona głównaOgródKoleus - sadzonki, uprawa, odmiany, rozmnażanie, zimowanie

Koleus – sadzonki, uprawa, odmiany, rozmnażanie, zimowanie

Koleus inaczej nazywany jest pokrzywką ozdobną, brazylijską lub amerykańską. Mimo różnorodności w nazewnictwie, ciągle chodzi o tę samą roślinę – koleusa. W sklepach ogrodniczych możecie znaleźć wiele odmian tej rośliny, które różnią się od siebie wielkością, wzorem i zabarwieniem liści. Koleus w naturze ma swoje pochodzenie w tropikalnych regionach Azji, Australii i na wyspach Pacyfiku. Jego ubarwienie często jest wręcz neonowe, co czyni go niezwykle atrakcyjną i pożądaną rośliną w celach ozdobnych. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat sadzonek koleusa, uprawy z nasion, przybliżymy bliżej odmiany i rozstawę koleusa – rokoko, blumego, jak wygląda rozmnażanie, jakie kompozycje można tworzyć z koleusem, jak wygląda zimowanie, jaka jest cena koleusa, jak radzi sobie w ogrodzie, jak wygląda wysiew i kiedy wysiewać.

Koleus – sadzonki, cena

Sadzonki koleusa możemy spotkać w wielu centrach ogrodniczych, jak i na aukcjach internetowych. Cena za sadzonkę waha się w granicach 9 zł za sztukę koleusa. W niektórych sklepach ogrodniczych można uzyskać rabat, w zależności od ilości zakupionych sadzonek. Standardowa cena w sklepie za jedną sadzonkę to 9 zł. Jeśli kupimy więcej niż 48 sadzonek koleusa, cena za sztukę maleje do 8,10 zł. Na 48 sztukach zaoszczędzimy więc aż 43,2 zł. Za więcej niż 24 sadzonki koleusa, cena za sztukę zmniejszy się do 8,55 zł, a za więcej niż 12 sztuk do 8,73 zł. Jeśli mamy większy ogródek takie rabaty na pewno nas usatysfakcjonuje. Na popularnym serwisie aukcyjnym można znaleźć sadzonki koleusa w cenie nawet ok. 3 zł. Jednak warto mieć na uwadze, że różnica w cenie sadzonek wynika z odmiany, jak i wielkości koleusa.

Koleus – uprawa z nasion

Nasiona koleusa są bardzo popularne i często kupowane. Wynika to ze względu na ich dekoracyjny wygląd w ogrodzie. Wielobarwne i z ciekawych kształtem liście po prostu pięknie prezentują się w naszych ogrodach. Roślinka, która wyrasta z uprawy nasion przybiera różne odcienie – żółci, oranżu, fioletu, zieleni, czerwieni. Jak widzicie, barwy wachlarz jest naprawdę duży i dość rzadki wśród roślin. Jeśli chcemy uprawiać koleusa z nasion, należy wybrać zdrowe nasiona. W sklepach zazwyczaj nie można dostać konkretnej odmiany nasion. W opakowaniu jest po prostu mieszanka nasion z różnymi odmianami, dzięki którym zyskujemy przepiękne, różnobarwne kompozycje. Możemy uprawiać koleusa z własnych nasion. Jednak trzeba mieć na uwadze, że pobranie nasion ze swojej rośliny w ogródku, nie daje gwarancji, że roślina, po wyrośnięciu, będzie miała cechy rodzicielskie. Kompozycje uprawy z nasion są dlatego zawsze wielką niewiadomą i różnobarwną niespodzianką. Wykształcenie nasion z koleusa w ogrodzie prowadzi do osłabienia rośliny i niestety dochodzi do obniżenia jej właściwości dekoracyjnych. Dobrze jest usuwać rozwijające się kwiaty koleusa, aby zapewnić jej walory dekoracyjne. Będziemy dłużej cieszyć się wtedy pięknymi kolorami liści, a sadzonki można pozyskać z kupnych nasion. Nie są one w niczym gorsze, od nasion pozyskanych z własnej uprawy. Uprawa z nasion nie jest trudna, ale o tym dowiesz się, w dalszej części artykułu. Podpowiemy, jak ma wyglądać wysiew i kiedy wysiewać.

Koleus – wysiew. Kiedy wysiewać?

Zastanawiasz się, kiedy wysiewać nasiona koleusa w ogrodzie? Wysiew powinien mieć miejsce w kwietniu. Idealne warunki rozwojowe zapewnisz koleusowi w szklarni, ale nie jest to konieczne. Może to być również w miarę ciepłe pomieszczenie. Pojemnik, w którym będziesz dokonywał wysiewu powinien być wypełniony przepuszczalnym podłożem do nasion. Podłoże, przed wysiewem, trzeba wyrównać i odpowiednio nawodnić. Nasiona wysiewa się w odstępach do max. 15 cm. Należy siać w rządku i przykryć ziemią. Nasionka są dosyć drobne, dlatego przed wysiewem można wymieszać je z piaskiem, aby nie wysiewać zbyt wielu ziarenek w jednym miejscu. Kiełkowanie zachodzi w temp. między 20, a 27 stopniami Celsjusza. Po pojawieniu się pierwszych liści, należy przeprowadzić proces pikowania i przenieść rośliny do doniczek, w których chcemy, żeby wzrastały. Koleus to roślina ciepłolubna. Roślina dobrze znosi dużą ilość światło i zraszanie. Około południa latem, należy chronić roślinę przed bezpośrednią ekspozycją na ostre słońce. Może to doprowadzić do poparzenia liści. Ceny nasion koleusa to ok. 3 zł za 0,1 g.

Koleus – odmiany. Rokoko, blumego

Jest wiele odmian koleusa. W naszym artykule bliżej opiszemy dwie z nich – rokoko i blumego. Odmiana rokoko silnie się krzewi, ma różnobarwne, pokarbowane liście i osiąga wysokość nawet do 36 cm. Sadzenie odmiany koleusa rokoko powinno odbyć się w okresie, kiedy będziemy mieć pewność, że nie nastąpią już przymrozki. Koleus rokoko lubi słońce i glebę charakteryzującą się kwaśnym odczynem. Bezpośrednia ekspozycja na słońce może zniszczyć atrakcyjne liście. Niskie temperatury automatycznie hamuje wzrost rośliny.

Odmiana koleus blumego inaczej jest nazywany pokrzywką brazylijską. Może służyć jako roślina zewnętrzna, ale może posłużyć również jako ozdoba balkonów i tarasów. Maksymalna wysokość, na jaką wzrasta odmiana koleus blumego to aż 1,5 m. Najczęściej rośliny mają kilkadziesiąt centymetrów. Listki są wielobarwne. Odmiana koleusa blumego z powodzeniem może być uprawiana w doniczkach, jak i w gruncie. Ta roślina nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Latem trzeba obficie ją podlewać, ponieważ susza jej nie służy. W okresie od wiosny do jesieni należy wspomagać roślinę nawozami z większą dawką potasu. Nie należy doprowadzać do kwitnienia, ponieważ kwiaty wpływają na znaczne osłabienie rośliny i zaburzenie jej walorów dekoracyjnych. Jak powinna wyglądać rozstawa koleusa blumego? Sadzonki sadzimy w 2. Połowie maja, w rozstawie 25 x 25 cm.

Koleus – rozmnażanie

Koleusy są roślinami, które łatwo się rozmnaża. Najczęstszy sposób na rozmnażanie jest przez sadzonki wierzchołkowe. Pozyskanie sadzonki z wierzchołka rodzicielskiej rośliny pobudza do wzrostu i krzewienia się. Rozmnażanie przez sadzonki wierzchołkowe powinno przeprowadzać się latem lub jesienią. To właśnie w tym okresie należy uciąć wierzchołek z jedną lub dwoma parami liści. Co ciekawe, roślinę można rozmnożyć nawet w przypadku, kiedy fragment rośliny zostanie ułamany i zamiast go wyrzucić, możemy wykorzystać jako sadzonkę. Dolne liście w sadzonce należy złamać, ponieważ w kontakcie z wodą zaczęłyby gnić, a nie jest to pożądany proces. Mały fragment rośliny sadzimy do ziemi, tak, aby umieszczona w niej roślina była stabilna. Należy zadbać o częste podlewanie, aby roślina szybko się ukorzeniła. Po 2 tygodniach od umieszczenia sadzonki w ziemi, powinny rozwinąć się korzenie. Jak widzisz rozmnażanie nie jest pracochłonnym i długotrwałym procesem.

Koleus – zimowanie

Zimowanie koleusa nie powinno odbywać się w ciepłych i suchych pomieszczeniach. Takie warunki potrafią zniszczyć roślinę. Liście usychają. Często podczas zimowania w złych warunkach, roślinę zaczynają atakować szkodniki. Najlepsze warunki do zimowania to pomieszczenia o temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza.

Koleus na koty

Istnieje odmiana pod nazwą koleus psi i jest rośliną odstraszającą koty. Tę niepozorną roślinę można dostać w sklepach ogrodniczych. Jej kwiaty są koloru fioletowo – niebieskiego i przybierają postać kolb. Liście mają srebrzysto – zieloną barwę. Koleus psi na koty wytwarza specyficzny zapach, który wytwarza się pod wpływem np. trącenia łapą psa, czy kota. Zapach jest bardzo nieprzyjemny dla zwierząt, dla ludzi jest niewyczuwalny. Jeśli mamy miejsca, które szczególnie chcemy chronić przed kotami i nie pozwolić na to, aby zrobiły sobie z niego toaletę, należy obsadzić to miejsce koleusem psim na koty. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze