Strona głównaCennik budowlanyWzrost cen materiałów budowlanych - prognozy na kolejny rok

Wzrost cen materiałów budowlanych – prognozy na kolejny rok

Wzrost kosztów nabycia materiałów budowlanych to efekt pandemii koronawirusa i przerwania łańcuchów dostaw produktów. Utrzymanie stałego poziomu wolumenów sprzedażowych okazało się nie lada wyzwaniem dla spółek z sektora budowlanego. Czy w przyszłym roku czeka nas kolejna podwyżka kosztów nabycia produktów? Poznaj ceny materiałów budowlanych i prognozy ekspertów. W artykule przedstawiamy ceny na bieżący rok i ceny materiałów budowlanych prognozowane na rok 2023.

Ceny materiałów budowlanych – prognozy

Podwyżka materiałów budowlanych w 2021 roku przyniosła wiele istotnych zmian. Osoby z branży budowlanej pytają, czy ten trend się utrzyma i jak to wpłynie na ich dalsze losy. Okazuje się, że czeka nas podwyżka materiałów budowlanych w 2022 roku. Polski Związek Pracodawców Budownictwa określa, że w bieżącym roku razem z cenami produktów wzrośnie popyt na usługi budowlane. Niewątpliwie jednak coraz wyższe koszty wykonania projektów zmuszą inwestorów do zmian planów i cięcia kosztów. Podwyżka cen materiałów budowlanych w roku 2022 wpłynie także na wyższe ceny nieruchomości, które podrożeją o około 4-8%. Ceny materiałów budowlanych w prognozach na 2023 rok mają znacząco wzrosnąć jeszcze bardziej, przez inflację i konflikt na Ukrainie.

Ceny stali – prognozy 2022

Prognoza cen materiałów budowlanych w 2022 roku zniechęca do podjęcia działań w branży budowlanej. Podwyżka materiałów budowlanych w 2022 roku nie dotyczy jednak wszystkich surowców. Ceny stali według prognoz na 2022 rok mają ulec obniżeniu. Powodem zmiany mają być zwiększone nakłady produkcyjne, które załagodzą ograniczenia w dostawach. Spadek ceny stali w prognozach na 2022 rok ma przełożyć się również na większą dostępność tego materiału budowlanego. Warto zauważyć, że spadek ceny stali zauważyć można było już na przełomie roku 2021 i 2022. Szacuje się, że cena stali w połowie roku 2022 może być nawet o 10% niższa niż w roku poprzednim. Mimo tego niewiele firm w Polsce zajmuje się produkcją stali. Na ogół ten surowiec jest importowany z Rosji, Chin i krajów Europy Zachodniej. Prognoza cen materiałów budowlanych na 2023 rok nie jest obiecująca.

Kiedy nastąpi spadek cen materiałów budowlanych?

Jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych prognozy w większości nie są korzystne. Jedynie ceny stali w prognozach 2022 roku wyglądają optymistycznie. Podwyżka materiałów budowlanych w 2021 roku pokrzyżowała szyki wielu inwestorom. Pozostaje pytanie, czy powrócenie do wyjściowych cen sprzed pandemii będzie jeszcze możliwe? Oczywiście taki wariant jest możliwy. Podobna sytuacja miała miejsce w 2007 roku. Wówczas ceny materiałów i robocizny poszybowały w górę nawet o 30% na przestrzeni kilku miesięcy. Prognoza cen materiałów budowlanych na 2023 rok nie napawa optymizmem. Mimo tego, że ludzie wykupywali materiały hurtowo w obawie przed podwyżką, ceny nagle się uspokoiły. Wiele wskazuje na to, że tak będzie i tym razem i doczekamy czasu, kiedy spadek cen materiałów budowlanych stanie się rzeczywistością. Dlatego jeśli budujesz dom, radzimy nie wpadać w panikę. Oczywiście możliwy scenariusz zakłada, że ceny materiałów będą już tylko rosły. W końcu koszt samej robocizny wzrósł wprost proporcjonalnie do ceny produktów. Na szczęście nie dzieje się tak w przypadku każdej firmy budowlanej.  

Prognoza cen materiałów budowlanych 2022

Wiele osób pyta, czy warto czekać na okres, kiedy spadek cen materiałów budowlanych wreszcie nastąpi. Podwyżka materiałów budowlanych w 2021 roku zbiera żniwa, a jej skutki odczuło bardzo wiele firm i osób fizycznych. Według prognoz poza rosnącymi cenami surowców w bieżącym roku czeka nas także presja płacowa w branży budowlanej. Jej efektem może być niedobór pracowników w czasach dużego zapotrzebowania na ich usługi. Prognoza cen materiałów budowlanych na 2022 roku nie napawa optymizmem, a w przyszłości może być jeszcze gorzej. Kolejna fala podwyżek kosztów nabycia produktów budowlanych jest datowana na lata 2023 – 2026. Prognoza cen materiałów budowlanych w 2023 roku napawa niepokojem. Powodem podwyżek w tym okresie mają być wzmożone inwestycje w Azji, Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Jeśli chodzi o ceny materiałów budowlanych prognozy na 2023 są efektem sytuacji geopolitycznej na świecie. Wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku będzie jeszcze drożej.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze