Strona głównaNarzędziaOdkurzacz do liści a kamienie

Odkurzacz do liści a kamienie

Jesienne porządki w ogrodzie są dzisiaj znacznie przyjemniejsze, a wszystko za sprawą nowoczesnych i prostych w użytkowaniu sprzętów. Do usuwania liści z ogrodów możemy wykorzystać przynajmniej kilka różnych metod, a tym samym dobrać je odpowiednie do swoich preferencji. Jak się ma jednak najpopularniejsze rozwiązanie – odkurzacz do liści a kamienie?

Nierzadko w sprzątaniu trawników największym problemem są rabatki wyłożone ozdobnym kamieniem różnej wielkości. Na szczęście dzięki odpowiedniemu sprzętowi można sobie skutecznie poradzić z ich oczyszczeniem. Co w takim razie wybrać: niewielkie grabki z delikatnymi drucikami, dmuchawę czy odkurzacz do liści?

Jak się sprawdza odkurzacz do liści – a kamienie jak dokładnie oczyścić?

Opadające liście sprzątamy z posesji zwykle tuż przed pierwszymi opadami śniegu. Skutecznie można się ich pozbyć na kilka sposobów. Jeśli nie posiadamy żadnych narzędzi czy urządzeń, wykorzystać możemy grabki o szerokim rozstawie i cienkich drucikach. W ich przypadku jednak konieczna precyzja oraz spora ilość wolnego czasu do wykonania porządków. Jeśli chodzi o usuwanie liści z ogrodu, wykorzystać do tego celu można też dmuchawy.

odkurzacz do lisci

Te jednak nie tylko są dość głośne, ale także mało efektywne, jeśli chodzi o ogrodowe rabatki i ścieżki elegancko wyłożone kamieniami – niezależnie od ich kalibru. W ten sposób dochodzimy do miejsca, w którym warto przyznać, że najlepszy jest odkurzacz do liści, a kamienie w ich przypadku zostają dokładnie oczyszczone na zimę. Wszystko zaś niewielkim nakładem pracy i czasu.

Dlaczego odkurzacz do liści? A kamienie czy na pewno są wyczyszczone na zimę?

Wykorzystanie odkurzacza do liści – a kamienie dekoracyjne wymagają właśnie takiego specjalnego potraktowania – jest optymalnym rozwiązaniem. To wygodne i praktyczne urządzenie, które pozwoli w szybkim tempie pozbierać wszystkie liście i na dobre usunąć je również z  obłożonych dużymi kamieniami alejek czy spomiędzy ozdobnych krzewów. Zaletą odkurzacza do liści – na kamieniach wykorzystywanych zwykle najczęściej – jest jednoczesne rozdrabnianie wpadających organicznych odpadków i redukowanie ich objętości praktycznie o dziewięćdziesiąt procent. To znacznie przedłuża czas pracy za pomocą urządzenia.

odkurzacz do liści

Kiedy nie sprawdzi się odkurzacz do liści, a kamienie zostaną nieuprzątnięte?

Chociaż to wygodne i stosunkowo niedrogie urządzenie ogrodowe jest bardzo wygodne i można je stosować na działkach czy w niewielkich ogrodach, nie zawsze będzie można je wykorzystać zgodnie z naszymi chęciami. Jak się okazuje, odkurzacze do liści nie sprawdzą się w przypadku żwirowanych alejek czy rabatek wyłożonych bardzo drobnymi kamieniami. Producenci zalecają unikania używania ich w takich miejscach, mogą bowiem przyczynić się do drobnych skaleczeń użytkownika czy do uszkodzenia samego urządzenia.

odkurzacz do liści

Jeśli chodzi o odkurzacze ogrodowe, doskonale sprawdzą się w celu usuwania liści z trawnika czy z kostki brukowej. W takim przypadku warto zainwestować w urządzenie, które zapewnia prędkość przepływu powietrza nie mniejszy, niż 60 m/s. Warto przy zakupie sprawdzić też, jaka jest szerokość strumienia zasysanego powietrza. Im większym, tym szybciej uporamy się ze swoim zadaniem. Aby sprzątanie odkurzaczem było maksymalnie efektywne, warto poczekać na słoneczną pogodę. Suche liście zbiera się znacznie łatwiej oraz znacznie szybciej. Niektóre modele odkurzaczy i dmuchawy o mocniejszych silnikach, pomogą uprzątnąć również mokre liście.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze