Strona głównaArchitekturaJaka pompa ciepła najlepsza?

Jaka pompa ciepła najlepsza?

Jeszcze jakiś czas temu pompy ciepła stanowiły alternatywne źródło ogrzewania w nowoczesnych domach. Dzisiaj najlepsze pompy ciepła stają się jedynymi źródłami ogrzewania w domach – co ciekawe, nie tylko w nowym budownictwie, ale i w starych, modernizowanych budynkach. Kilka dostępnych na rynku rodzajów oraz szeroka oferta producentów nie ułatwiają znalezienia odpowiedzi na pytanie, jaką pompę ciepła wybrać.

Wśród wszystkich dostępnych opcji uważa się za najlepszą pompę ciepła powietrze woda. I to jednak nie skraca poszukiwań najoszczędniejszego modelu czy najlepszej oferty. Często przewijającą się kwestią jest to, czy ceny pomp ciepła powietrze woda powinny bezpośrednio wpływać na nasz wybór oraz to, jak wypadają w rankingach rodzime, polskie pompy ciepła. A zatem, jaka pompa ciepła jest najlepsza z punktu widzenia klienta?

Najlepsze pompy ciepła, czyli co wybrać do swojego domu?

Chociaż uznano za najlepsze pompy ciepła powietrze woda, na rynku do wyboru jest jeszcze kilka innych opcji. W grę mogą wchodzić wersje pomp gruntowe, nazywane obiegowo pompami typu solanka-woda oraz pompy wodne, nazywane powszechnie typem pomp woda-woda. Ostatni, najpopularniejszy typ to typ powietrze-woda i to właśnie w produktach z tej kategorii klienci najczęściej szukają oferty dla siebie i swojej nieruchomości. Wybór pompy ciepła powinien być dopasowany również do celu takiej instalacji – jeśli chcemy ogrzewać dom jedynie za pomocą pompy ciepła, to najlepszymi pompami ciepła będą pompy gruntowe oraz wodne, ze względu na ich dużą wydajność.

Z kolei nawet najlepsza pompa ciepła powietrze woda może posłużyć jako środek dogrzewający do posiadanego już ogrzewania. Są jednak plusy takiej sytuacji: ceny pomp ciepła powietrze woda są zdecydowanie niższe, niż pozostałych dwóch wersji. Przekłada się to również na niższy poziom skomplikowania samej instalacji.

Średniej wielkości dom – jaką pompę ciepła wybrać?

Za dom średniej wielkości uważa się dzisiaj budynek o powierzchni około stu pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Aby ostatecznie zdecydować, jaka pompa ciepła najlepsza będzie do nieruchomości o takiej powierzchni, należy obliczyć wydajność urządzenia. Statystyki podają, że zapotrzebowanie na energię niepasywnego domu jednorodzinnego to około 40 do 5- W/m2. Jaka pompa ciepła poradzi sobie z takim zapotrzebowaniem? W rankingach pomp ciepła należałoby szukać modeli o mocy 7,5 kW. Do tego należy również dodać energię potrzebną zagrzania wody użytkowej – te wartości obliczane są już na podstawie indywidualnych danych i ilości domowników.

Ranking pomp ciepła, czyli jaka pompa ciepła najlepsza?

W rankingu pomp ciepła bardzo wysoko została oceniona pompa Hewalex PCCO SPLIT 20 kW, głównie za klasę efektywności energetycznej A++ i możliwość wydajnej pracy przy temperaturze zewnętrznej sięgającej nawet -25 stopni Celsjusza. Na jaką pompę ciepła, najlepszą w rankingach, warto jeszcze postawić? W zestawieniu wysoko plasuje się też model LG HU121/HN1616 SPLIT THERMA V HU121/HN1616, rekomendowana nie tylko do nowych budynków, ale i do domów modernizowanych.

Polecana jest jako metoda ogrzewania centralnego oraz pod ogrzewanie podłogowe. Jeśli dalej nie wiemy, jaka pompa ciepła jest godna uwagi, to na trzecim miejscu znalazła się pompa PANASONIC AQUAREA KIT-WHF09F3E5 HT. Urządzenie można zastosować jako główne źródło ogrzewania, ale i jako metodę ogrzewania wody użytkowej. W lecie pompa powietrze-woda może służyć jako metoda schładzania pomieszczeń.

Pompy ciepła CWU – ranking

Jeśli zależy nam na wykorzystaniu pompy ciepła jedynie do podgrzewania wody użytkowej, na rynku znajdziemy przynajmniej kilkanaście ciekawych modeli. Na uwagę zasługuje urządzenie IMMERWATER 300 INOX V3, którego moc obliczona jest na zaspokojenie potrzeb nawet pięcioosobowej rodziny. Jeśli chodzi o pompy ciepła CWU – ranking nie mógł pominąć w zestawieniu polskiej pompy ciepła marki GALMET. Urządzenie SPECTRA oceniana jest znakomicie głównie ze względu na stosunkowo niską cenę oraz wymierne korzyści z jego posiadania. Ów model również zabezpieczy w ciepłą wodę użytkową pięcioosobową rodzinę.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaką pompę ciepła wybrać do ogrzewania wody użytkowej, nie można pominąć propozycji marki DIMPLEX i urządzenia DHW 300 D+ ze względu na możliwość zastosowania go jako samodzielny układ grzewczy lub jako mniejszy element większej całości. Przeglądając pompy ciepła CWU, ranking internetowy jest nam w stanie podać jeszcze dziesiątki innych propozycji, a większość równie wartych rozważenia.

A może polska pompa ciepła?

Przyzwyczajeni jesteśmy do wybierania ofert zagranicznych producentów, jako marek cenionych i posiadających odpowiednie doświadczenie w branży. Jednak również polskie pompy ciepła są rozpoznawalne na świecie i cechują się znakomitymi parametrami technicznymi. W chwili, kiedy ceny pomp ciepła powietrze woda i tak są jednymi z najniższych, jeśli chodzi o urządzenia tego typu, warto rozejrzeć się za polskim producentem. Ów zapewni znacznie lepszy serwis, dostęp do fachowców czy do informacji na temat zastosowanych przez siebie rozwiązań i technologii.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

Najpopularniejsze