Strona głównaRemontJaki podkład pod panele?

Jaki podkład pod panele?

Aby panele pięknie się prezentowały na podłodze, muszą być nie tylko odpowiednio zamontowane. Konieczne jest wybranie również odpowiedniego podkład pod panele podłogowe. Nie chodzi tyle o sam rodzaj, ale o grubość podkładu pod panele, i sposób jego rozłożenia. W takim razie, jaki podkład pod panele podłogowe będzie właściwy i jak go wybrać?

Wybór powinien zależeć od tego, czy panele oraz podkład pod panele będzie leżeć na idealnie wypoziomowanej podłodze, czy ma za zadanie wyrównać krzywą posadzkę. Kryterium wyboru będzie również ogrzewanie podłogowe – w jego wypadku nieco inaczej wygląda przygotowanie podkładów pod panele podłogowe.

Podkłady pod panele podłogowe – jak je wybierać?

Jeśli podłoga jest prosta i nie ma znaczących nierówności, które należy wygładzić, to wybór podkładu pod panele jest nieco łatwiejszy. Warto pamiętać, że to, jaki podkład pod panele podłogowe wybierzemy, będzie miało przełożenie na nasze odczucia – na głośność czy uczucie zimna. Na szczęście propozycji podkładów pod panele podłogowe jest naprawdę wiele, słowem – jest w czym wybierać.

Podkłady pod panele – jakie wybrać?

Jeśli chcemy wiedzieć odnośnie podkładów pod panele – jakie wybrać, aby podłoga spełniała nasze oczekiwania, musimy poznać wszystkie dostępne opcje. Wśród wszystkich oferowanych produktów znajdziemy w sklepach takie podkłady pod panele podłogowe, jak panele korkowe czy  z eko-płyty. Pierwsza opcja, podkład pod panele z korka, świetnie wygłuszy podłogę, a więc sprawdzi się w pokojach u bardzo aktywnych dzieciaków. Z kolei grubość podkładu pod panele z eko-płyty pozwoli na zneutralizowanie nierówności przy jednoczesnym wygłuszeniu podłogi. Kolejna opcja to karbowana tektura, ta jednak ze względu na słabą trwałość i praktycznie zerową funkcjonalność jest niepolecana przez fachowców. Naturalnym, trwałym i świetnie wygłuszającym materiałem, nadającym się na komfortowy podkład pod panele podłogowe, będzie kwarc.

Piankowe podkłady pod panele – jakie wybrać do swojego domu?

Znacznie popularniejsze i powszechniej stosowane są piankowe podkłady pod panele. Jakie wybrać, aby ich grubość była wystarczająca, podobnie jak właściwości? Już same w sobie tworzą znakomitą warstwę przewodzącą ciepło. Są też wytrzymałe i w zasadzie uniwersalne. Z tego powodu są stosowane jako podkład pod panele ogrzewanie podłogowe. Jeśli tak, to pozostaje pytanie, jaka grubość podkładu pod panele powinna zostać zastosowana?

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Fachowcy, odpowiadając na pytanie, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe najlepiej zastosować, wskazują powszechnie na PEHD. PEHD to popularna pianka, występująca w kilku grubościach. Z kolei, jaka grubość podkładu pod panele będzie odpowiednia? Jeśli chodzi o standardowe panele, przyjmuje się, że grubość podkładu pod panele nie powinna być mniejsza niż 3 mm. Za maksimum, jaką grubość podkładu pod panele można zastosować, uważa się 8-9 mm. Powyżej tej wartości panele nie będą stabilne. Trzeba o tym pamiętać także w innej kwestii, a mianowicie tego, jaki podkład pod panele na nierówną podłogę do jej wypoziomowania sprawdzi się najlepiej.

Jeśli szukamy odpowiedzi, jaki podkład pod panele na nierówną podłogę, fachowcy podpowiedzą, że powinien być to materiał względnie gruby. Ostatecznie więc, jaki podkład pod panele na nierówną podłogę? Wypoziomować podłogę będzie najłatwiej, umieszczając pod panelami korek lub odpowiedniej grubości piankę. Przy tej ostatniej mamy możliwość ograniczonego, ale jednak manewrowania poziomami – to znacznie ułatwia pracę.

Podkład pod panele ogrzewanie podłogowe  – co wybrałby fachowiec?

Jeśli zapytać fachowca, jaki podkład pod panele ogrzewanie podłogowe będzie najlepsze, obok uniwersalnej pianki zapewne wskaże jeszcze jedną opcję. Jaki podkład pod panele podłogowe warto jeszcze rozważyć? Najlepiej podkład z polistyrenu, ponieważ wykazują właściwości wodoodporne, świetnie też przewodzą ciepło dzięki specjalnym otworom. Nie można ich jednak stosować w zestawieniu z naturalnymi podłożami.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne?

Podsumowując zagadnienie, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne sprawdzi się najlepiej, warto, aby cechował go jak najniższy współczynnik oporu cieplnego. Za sprawą tego ogrzewanie podłogowe będzie wydajniejsze. To właśnie z tego względu fachowcy na pytanie o to, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne sprawdzi się najlepiej, wskazują przede wszystkim trzy podstawowe opcje. Pierwszą z nich jest oczywiście polietylen, czyli pianka, która charakteryzuje się bardzo dużą gęstością. Dalej będzie EXP oraz PUM.

Czy dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym?

Wielu nurtuje jeszcze jedna kwestia, a mianowicie: czy dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym? Jak się okazuje, w tej kwestii rodzaj ogrzewania nie będzie mieć większego wpływu. Na pytanie: czy dawać folię pod panele przy ogrzewaniu podłogowym, odpowiadamy twierdząco. Folia nie tylko wpłynie na mniejszą akustyczność, ale również będzie uszczelnieniem i niwelatorem nierówności.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze