Strona głównaOgródJak zrobić oczko wodne?

Jak zrobić oczko wodne?

W eleganckich i stylowych ogrodach oczka wodne wciąż stanowią ozdobę oraz atrakcję dla gości oraz domowników. Oczka wodne w ogrodzie są imponujące. Budowa oczka wodnego to także znakomite zajęcie wolnego czasu dla amatorów ogrodnictwa oraz samodzielnego majsterkowania. Oczka wodne w ogrodzie nie muszą mieć standardowych, nudnych kształtów, ani przypominać większej kałuży ze smętną roślinnością. Najlepsi budują oczka wodne krok po kroki w taki sposób, że efekt zapiera dech w piersiach. Poznaj praktyczne sposoby na to, jak zbudować oczko wodne. Dowiedz się jak zrobić oczko wodne w ogrodzie i na działce.

Samodzielna budowa oczka wodnego krok po kroku, nawet takiego w wersji z kaskadą, nie musi dużo kosztować. Co lepsze, nie trzeba jego przygotowania zlecać profesjonalnej firmie. Wystarczy dowiedzieć się, jak zbudować oczko wodne i po prostu zabrać się do działania.

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Budowę oczka wodnego na działce czy w ogrodzie warto zacząć od jego zaprojektowania. To znacznie ułatwi prace na dalszym etapie. Jeśli mamy już wizję, jak ma wyglądać nasze nawet małe oczko wodne w ogrodzie, czas na przygotowanie odpowiednich materiałów do zrealizowania swojego założenia. Budowa oczka wodnego krok po kroku wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie obędzie się bez dobrej łopaty, folii basenowej, specjalnego podkładu oraz elementów doprowadzających wodę, fauny i flory. To właśnie one ułatwią stworzenie oczka wodnego. Budowa przy stosowaniu się do naszych porad nie będzie stanowiła problemu.

Jak zbudować oczko wodne od podstaw?

Przygotowanie do zbudowania oczka wodnego w ogrodzie  dobrze jest zacząć do wybrania dobrej folii PCV, nazywanej również basenową. Będzie stanowić podstawę, czyli wyściółkę dna oczka wodnego. Jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto zainwestować właśnie w nią. Folia basenowa przy budowie oczka wodnego będzie służyć za ekologiczny, trwały i odporny nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale i na środki chemiczne, wkład do naszego oczka. Im lepszy materiał zastosujemy, tym rzadziej będziemy się zastanawiać, jak uszczelnić przeciekające oczko wodne. Oczko wodne w budowie jest wyzwaniem, którego warto się podjąć, ponieważ efekty będą zadziwiające. Rozwiązanie warto zastosować przy budowie oczka wodnego na działce lub w ogrodzie.

Oczka wodne w ogrodzie – budowa

Wiesz, jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Mając już niezbędne materiały, czas zabrać się za wyznaczenie miejsca pod oczko wodne na działce, zarysowanie jego granic, a następnie pogłębienie wykopu nierównomiernie, zgodnie z założonym planem. W ten sposób urozmaicamy wygląd oczka wodnego w ogrodzie sprawiając, że po zalaniu wodą będzie miała ona różne odcienie. Także wpuszczone do wody rybki będą miały przez to przyjemniejsze warunki do życia. Co ciekawsze, projekty nawet małego oczka wodnego w ogrodzie zakłada kaskady czy półki, dzięki którym  zmienia się ukształtowanie oraz strona wizualna. Rośliny posadzone na różnych poziomach dadzą jeszcze ciekawszy efekt końcowy.

Budowa oczka wodnego – przygotowanie podłoża

Budowę oczka wodnego z kaskadą najlepiej zacząć od przygotowań. Po zrobieniu wykopków konieczne jest położenie przed folią agrowłókniny, wełny mineralnej lub geowłókniny. Fachowcy najgoręcej rekomendują ostatni materiał. Geowłóknina ma zabezpieczać folię przed ewentualnymi przetarciami, uszkodzeniami, ale również kamieniami. Dalej czas na folię basenową, rozkładaną od najniższego punktu wykopu w górę. Zasada budowy oczka wodnego mówi, że folia powinna swobodnie leżeć, nie być naciągnięta. Naddatek folii można ukryć pod ozdobnymi kamieniami na brzegu, jednak równie dobrze można je przyciąć na odpowiednią długość. Dalej można już zasadzić dowolną roślinność przeznaczoną do oczek i wpuścić rybki.

Budowa oczka wodnego z kaskadą

Chcąc zbudować oczko wodne z kaskadą, trzeba ją w pierwszej kolejności usypać. Można do tego wykorzystać ziemię, która nam została po wykonaniu wykopu pod oczko. Tworząc kolejne stopnie warto kończyć je płaskimi kamieniami – dzięki temu doskonale będzie podkreślony wizualny, estetyczny efekt całego założenia. Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Kamienie przeznaczone na kolejne stopnie kaskady trzeba z tyłu scalić za pomocą betonowej zaprawy. Za gotową ścianą z kamieni umieszczamy przewód doprowadzający wodę do szczytu kaskady.  Nie można przy tym zapomnieć o specjalnych akcesoriach wspomagających pracę przewodu zasilającego. Czy już wiesz jak stworzyć oczko wodne? Jego budowa w wersji z kaskadą zadziwi Twoich bliskich.

Jak uszczelnić przeciekające oczko wodne?

Wiele osób pyta jak zrobic oczko wodne i jak je odpowiednio uszczelnić? Nawet najlepiej wykonany projekt może czasem wymagać naprawy. Bywa, że z jakichś względów oczko zaczyna tracić wodę. Dotyczy to zarówno małego oczko wodne w ogrodzie, jak i większej wersji. Pojawia się wtedy pytanie, jak uszczelnić przeciekające oczko wodne? Nie ma w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi – każdy przypadek będzie inny. Najskuteczniejszą metodą będzie jednak dotarcie do źródła – zapewne dziurawej folii i jej wymiana na nową.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze