Strona głównaPoradyPalnik na pellet - czy samoróbka to dobry pomysł?

Palnik na pellet – czy samoróbka to dobry pomysł?

Często zadawanym pytaniem na wielu internetowych forach jest – jak zrobić palnik na pellet? Czy samoróbka sprawdza się równie dobrze, co palnik zakupiony w sklepie? Pellet staje się coraz bardziej popularnym źródłem ciepła. Świetnie zastępuje on węgiel kamienny, dlatego też pojawia się tyle pytań o palniki na pellet własnej roboty, a także o ich budowę, aby móc poprawnie go skonstruować. Pellet to ekologiczny materiał grzewczy, który okazał się być mniej uciążliwy w paleniu niż węgiel. Palnik na pellet to urządzenie, które budzi duże zainteresowanie, ponieważ jest wygodny w użyciu, funkcjonalny, łatwo jest zachować w nim czystość. Wyróżnia się on automatycznym działaniem, stąd też wynika ilość zapytań o to, jak zrobić palnik na pellet.

Jak zrobić palnik na pellet?

Palnik na pellet własnej roboty to świetny pomysł, jeśli masz zdolności konstruktorskie, a także cierpliwość. Jego zbudowanie wymaga wysiłku fizycznego, jak i intelektualnego. Do tego celu będziesz potrzebował dobrej jakości, wytrzymałych narzędzi. Pellet jest dozowany do palnika automatycznie. Kotły posiadają także samoczynne systemy gaszenia płomienia i systemy pełniące funkcję zabezpieczenia płomienia przed cofnięciem do pojemnika z paliwem. Palnik na pellet własnej roboty powinien posiadać każdy z tych systemów, aby można było powiedzieć, że jest w pełni bezpieczny. Palnik, którego chcesz zamontować, powinien posiadać przeznaczenie do spalania granulatu drzewnego. Dzięki temu będziesz miał zapewnienie, że palnik będzie działał prawidłowo. Błędny wybór palnika może skończyć się nieprzyjemnymi sytuacjami. Osoby, które planują wykonać palnik na pellet samoróbkę, muszą wiedzieć, że palnik montuje się w korpusie. Zdarza się, że umiejscawia się go na zewnątrz korpusu, a do wewnątrz wprowadza się dyszę z rusztem.

Palnik na pellet własnej roboty

Jak zrobić palnik na pellet własnej roboty? W Internecie możecie znaleźć wiele filmików instruktażowych, w których dokładnie przedstawione są wszystkie etapy budowy palnika na pellet. Internet to ogromna kopalnia wiedzy, która pozwala na uczenie się co rusz to nowych rzeczy. Dzięki filmikom, możesz ujrzeć dokładnie zobrazowany proces konstruowania palnika. Oryginalny palnik na pellet, a nie samoróbka, jest sterowany elektroniką. Jego budowa wygląda następująco: posiada ruszt, wentylator i grzałkę. Ten ostatni element jest niezbędny, aby zapoczątkować zapłon. Kiedy dochodzi do włączenia palnika, uruchamia się także wentylator. Sterownik jest potrzebny do tego, aby zaprogramować działanie palnika na pellet własnej roboty. Kiedy zostanie dostarczona odpowiednia dawka paliwa przez podajnik, sterownik automatycznie to wyłapie i zatrzyma podawanie dużej dawki paliwa, zmniejszy ją na pewien czas, w zależności od tego, jaką moc ma nasz kocioł. Pellet jest podawany aż do momentu, kiedy będzie odpowiednia temperatura wody. Do kontroli tego procesu niezbędny jest termostat. Jeśli temperatura jest optymalna, to termostat wyłącza podajnik. Wentylator nie zatrzymuje swojej pracy. Działa do chwili, kiedy czujnik płomienia nie poinformuje, że płomień wygasł. Podajnik przestaje podawać pellet dopiero w momencie, kiedy temperatura wody osiąga minimum, w którym termostat daje sygnał do sterownika, że palnik musi być ponownie włączony.

Palnik na pellet samoróbka

Palnik na pellet własnej roboty, inaczej nazywany samoróbką, jest dość ryzykownym przedsięwzięciem, więc jeśli nie masz zdolności manualnych, wyobraźni konstruktorskiej i podstawowej wiedzy odnośnie działania kotła na pellet, lepiej zleć to zadanie fachowcowi lub kup gotowy palnik na pellet. Istnieją modele bezobsługowe, posiadające rotacyjną komorę spalania. Kupując profesjonalny palnik na pellet, masz pewność, że ma on niezawodny sposób łożyskowania, zapalarkę w miejscu gwarantującym szybkie rozpalenie, bezszwową obrotową komorę paleniskową, system wywołujący zawirowanie płomienia, powodujący oddzielanie się cząsteczek lotnych oraz kształtowanie się kity płomienia. Takie urządzenie jest gwarancją zaawansowanej technologii, która rzadko kiedy zawodzi.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze