Jedno z najbardziej przydatnych urządzeń, szczególnie podczas różnych prac remontowych, a mianowicie detektor przewodów, kabli. Przyda się, gdy nie jesteśmy pewni, czy możemy zrobić dziurę w ścianie, a przypadkiem tamtędy nie przebiega jakaś instalacja lub konstrukcja. W zależności od rodzaju instalacji, na rynku można zakupić przeznaczone do tego detektory, a więc gazowy, elektryczny, czy wodociągowy. Ciekawym rodzajem jest detektor do drewna, który umożliwia wykrywanie drewna w ścianie, zwłaszcza profili konstrukcyjnych. Ważne jest to, aby nie naruszyć przez przypadek profilu konstrukcyjnego, ponieważ mogłoby to zaburzyć całą konstrukcję budynku. Zostały stworzone, aby móc określić, co przebiega za ścianą i zapobiec ewentualnemu uszkodzeniu podczas wykonywanych prac. A więc, detektory przewodów lokalizują nie tylko kable elektryczne, ale różnego rodzaju inne instalacje, a nawet pręty oraz metalowe elementy, które znajdują się głęboko za ścianą. W niektórych przypadkach, detektory mają też możliwość identyfikacji rodzajów metali, a także odróżniania ich pomiędzy magnetycznymi a nie magnetycznymi.
Jak działają detektory kabli?
Po uruchomieniu detektora, przykłada się go do badanej powierzchni. O obecność kabli informują świecące się diody, zazwyczaj kolor zielony oznacza brak jakichkolwiek konstrukcji, natomiast czerwona o tym, że w tym miejscu znajduje się pręt lub kabel. Droższe modele i z reguły posiadają więcej funkcji, mogą zobrazować przebieg całej instalacji. Niektóre, zamiast informować za pomocą diod, mają możliwość wyświetlania w formie graficznej.
Ranking wykrywaczy kabli
Najlepszym modelem detektora sieci instalacyjnych jest wykrywacz marki Bosch D-tect 120 Professional 10,8V. Za pomocą tego modelu możliwe jest wykrywanie elementów drewnianych, a także metali nieżelaznych. prętów zbrojeniowych, profili metalowych, dodatkowo przewodów AC pod napięciem oraz rur plastikowych z ciepłą wodą. Głębokość wykrywania kabli i przewodów wynosi 120 milimetrów, z dokładnością do 10 mm. Jest to lekkie urządzenie, waży około 0,5 kilograma. Cena za ten model wynosi około 1000 złotych, więc należy on do wyższej półki cenowej.
Kolejnym wartym uwagi detektorem, który znalazł się w rankingu wykrywaczy kabli, jest wykrywacz również marki Bosch UniversalDetect. Dzięki niemu możliwa jest również, jak w przypadku wcześniejszego modelu, detekcja elementów drewnianych, prętów zbrojeniowych, profili metalowych oraz przewodów AC pod napięciem. Nie jest, niestety, możliwe sprawdzenie przebiegu rur z ciepłą wodą. W tym przypadku głębokość wykrywania miedzi sięga 100 milimetrów, a głębokość wykrywania drewna do 25 milimetrów. Jest nieco lżejszy od poprzednika. Za to cena ma wiele do życzenia, ponieważ ten detektor jest znacznie tańszy.
Na kolejnym miejscu w rankingu wykrywaczy kabli plasuje się wykrywacz Zircon MultiScanner L550c OneStep. Również ma szeroką gamę możliwości detekcji, z pominięciem wyszukiwania rur z ciepłą wodą. Jest jeszcze lżejszy, niż pozostałe, a także cena jest niższa.
Jednym z prostszych w budowie detektorów jest detektor Bosch Truvo. Jest on nieco uboższy, niż pozostałe, ale umożliwia wykrywanie prętów zbrojeniowych, profili metalowych, a także przewodów AC pod napięciem. Głębokość wykrywania stali to 70 milimetrów, a miedzi 60 mm. Kable wyszukuje do głębokości 50 mm.
Jest to zarazem najlżejszy oraz najtańszy model. Tak więc, cena w głównej mierze zależy od funkcji, a także możliwości detektora. Im jest ich więcej, tym cena jest wyższa. Dlatego przed zakupem warto się zastanowić, do jakich celów potrzebny jest nam detektor i czego będziemy wymagać od tego sprzętu lub zasugerować się rankingiem wykrywaczy kabli, który wskaże nam najlepszy model.