Strona głównaNarzędziaJakie wiertła do metalu?

Jakie wiertła do metalu?

Wiertła do metalu, zarówno wiertła do metalu twardego, jak również wiertła do twardej stali powinny pomóc nam w znacznie szybszej i sprawniejszej pracy. Dobre wiertła do metalu są kosztowne, ale również sprawią, że nasza praca będzie znacznie szybsza. Zanim wybierzemy wiertła do metalu jakie poradzą sobie np. ze stalą nierdzewną, warto sprawdzić wcześniej ich skład, ale również końcówki.

Jakie wiertło do twardego metalu oraz rodzaje wierteł do metalu

Wiertła do twardej stali, ale również wiertła do kwasówki można rozpoznać po innym rodzaju końcówki. Istnieją różne rodzaje wierteł do metalu, ale wszystkie te rodzaje rozpoznamy po kształcie końcówki. Zarówno wiertła do twardej stali, jak również wiertła do kwasówki, posiadają znacznie ostrzejsze końcówki, przez co umożliwia nam znacznie bardziej efektywnie skrawanie twardego materiały. Wiertła do metalu twardego są wykonywane ze stali szybkotnącej. Inaczej są one nazywane wiertłami HSS, posiadające noże umieszczone pod kątem 118 stopni. Kąt wierzchołkowy wiertła do stali jest bardzo istotny podczas skrawania.

Twardość wiertła, ostrość wierzchołka, ale również kąt wierzchołkowy wiertła do stali są zapisane w oznaczeniu wierteł. Dobre wiertła do metalu powinny wszystkie te informacje mieć na opakowaniu.

Najlepsze wiertła do metalu twardego – na co zwrócić uwagę?

Na pewno podczas zakupów będą nam potrzebne najlepsze wiertła, które poradzą sobie ze skrawaniem bardzo twardego materiału. Warto poznać rodzaje wierteł do metalu, ponieważ dobre wiertła do metalu to również wiertła, które poradzą sobie z twardą stalą, czy kwasówką. Wiertła do Kwasówki oraz wiertła do twardej stali maja znacznie bardziej wytrzymałe końcówki. Mniej profesjonalne wiertła do metalu są raczej przeznaczone do miękkiego metalu, dlatego do stali nierdzewnej, czy np. narzędziowej, należy wybrać dobre wiertła do metalu, które w swoim składzie będą miały domieszki węglików tytanu lub kobaltu. Najlepsze wiertła do metalu posiadają w swoim składzie stal chromowo-wanadową, a także wanadowo-molibdenową. Wiertła do metalu jakie warto kupić, to również te powlekane tytanem. Wiertła kobaltowe – opinie o tych wiertłach są bardzo pozytywne przede wszystkim są produkowane z wytrzymałej stali chromowo-wanadowej, a także 5% domieszką kobaltu. Mają bardzo dużą odporność na ścieranie, a także wiertła kobaltowe opinie maja bardzo dobrą jeśli chodzi o ich twardość w zakresie nawet 62 do 64 HRC. Możliwe jest obrabianie za ich pomocą materiałów o dużej twardości, nawet do 37 HRC. To najlepsze wiertła do metalu, które mogą być stosowane w trudnych warunkach, ponieważ mają wysoką temperaturę odpuszczania.

Dobre wiertła do metalu, w tym również wiertła do Kwasówki, powinny mieć odpowiednie mocowanie. Najlepsze wiertła dostępne na rynku mają różny typ mocowania – jednym z nich jest uchwyt do szybkiego mocowania. Pewny uchwyt to również uchwyt SDS-Max oraz popularny SDS-Plus.

Jakie wiertło do twardego metalu?

Wiertła do metalu twardego powinny mieć dużą ilość krawędzi tnących, a także bardzo twarde ostrze na końcu, które będzie mogło skrawać metal. Wiertła do metalu, jakie poradzą sobie m.in. ze stalą nierdzewną posiadają bardzo ostre ostrza, a także ostro zakończone. Z kolei rodzaje wierteł do metalu, które raczej nadają się do miękkich metali, mają bardziej płaskie końcówki.

Rodzaje wierteł do metalu różnią się również rozmiarem oraz długością wiertła. Ich długość warunkuje rodzaj skrawanego materiału. Najczęściej wiertła do twardej stali są w wielkościach od 3 do 32 mm, ale również można znaleźć znacznie cieńsze wiertła do metalu o nawet 1 mm grubości. Wiertła do metalu o szerokości 120 mm są przeznaczone do bardziej specjalistycznych prac. Nie bez znaczenia jest również sama długość wiertła, co determinuje jaki otwór będzie mogli uzyskać. Niektóre dobre wiertła do metalu dochodzą swoją długością do 1 metra.

Przy wyborze wierteł do metalu musimy wziąć więc pod uwagę – z czego zostały wykonane, jaką mają szerokość, jaki rodzaj końcówki posiadają, czy można je nagrzewać, czy mają tzw. szybki posuw, co umożliwia wiercenie w twardych materiałach. Często wyznacznikiem może być również cena, ponieważ najlepsze wiertła do metalu nie są zbyt tanie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze