Strona głównaNarzędziaJakie wiertła do betonu wybrać?

Jakie wiertła do betonu wybrać?

Wiertła wykorzystywane do wiercenia w betonie powinny charakteryzować się trwałością,  także wytrzymałością, ponieważ beton jest jednym z najtwardszych materiałów budowlanych. Sprawdzą się w tym przypadku wiertła od sprawdzonych producentów. Dobrej jakości wiertła do betonu zapewniają dłuższą pracę i rzadszą potrzebę ich wymiany. Każdy z rodzajów wierteł różni się pomiędzy sobą budową, a także materiałem i sposobem wykonania, uchwytem oraz liczbą ostrzy. Tak więc każde z nich będzie miało inne przeznaczenie, inne właściwości i będzie pasowało do innego typu elektronarzędzi. Jakie wiertła do betonu wybrać? Do betonu stosuje się wiertła widiowe, udarowe, a także diamentowe, których średnica wynosi od 3-32 mm. Długość wierteł do betonu nie powinien być dłuższy niż 50 centymetrów. Spośród wierteł do betonu można wyróżnić następujące:

  • wiertła udarowe – używa je się w połączeniu z wiertarkami udarowymi, 
  • wiertło widiowe – wykonane z wysokiej jakości stali. Część robocza pokryta węglikiem spiekanym. Sprawdza się świetnie w pracach montażowych,
  • wiertło diamentowe – głowice tego typu wiertła wykonane są z diamentu. Te o małym przekroju służą do wykonywania małych otworów, natomiast w przypadku większych średnic, przeznaczone one są do wiercenia dużych otworów.

Jak wiercić w betonie?

Jeżeli wiemy już, jakie wiertło do betonu wybrać, należy teraz zastanowić się, jak prawidłowo wiercić w betonie, biorąc pod uwagę twardość tego materiału. Specyfika technologii wiercenia w betonie polega na przygotowaniu miejsca pracy. Następnie przed przystąpieniem do wiercenia w betonie należy upewnić się, czy wiertło jest odpowiednio zamocowane i czy działa. Kolejną rzeczą przed wierceniem otworu w betonie jest oznaczenie otworu za pomocą cyrkla. W przypadku wiercenia w betonie za pomocą wiertła udarowego, użycie go powinno nastąpić dopiero w momencie, w którym poczujemy opór. Należy dostosować prędkość obrotową do twardości materiału. Jeżeli dojdzie do zaklinowania wiertła w betonie, należy przerwać pracę, wyłączyć wiertło i je wyciągnąć z otworu. Dopiero wtedy możemy ponownie rozpocząć wiercenie. Przed wykonywaniem otworu wiertłem w betonie należy upewnić się, czy nie przechodzą tamtędy różnego rodzaju instalacje, które możemy przerwać wiertłem. 

Wiertła do betonu zbrojonego

W przypadku wierteł do betonu zbrojnego ważne jest, aby charakteryzowały sie one dużą wytrzymałością. Spowodowane jest to tym, że beton zbrojony należy do jednego z najcięższych materiałów do obróbki. Wiertła do betonu zbrojnego zazwyczaj wykonane są ze stali, dodatkowo hartowane i szlifowane ręcznie. Istnieją też wiertła tytanowo – węglowe, dzięki którym praca jest znacznie łatwiejsza. Jak zbudowane jest wiertło do betonu zbrojonego? Głowica wierteł do betonu posiadają szlifowane diamentowo ostrza boczne, dodatkowo zaopatrzone są w ostrza centrujące, którw wykonane są z węglików spiekanych, co wpływa na zwiększenie ich wytrzymałości, a także można uniknąć ich stępienia czy złamania się. Wiertło do beto zbrojnego zostało stworzone z myślą o tym, jaką pracę musi ono wykonać, dlatego nie powinno dochodzić do ich blokady podczas pracy. 

Jak wiercić z żelbetonie?

Jeżeli chodzi o wiercenie w żelbetonie, nie różni się ono znacznie od wiercenia w betonie, czy marmurze. Ważny jest tutaj sprzęt, którego będziemy do tego celu używać. W przypadku wiercenia należy pamiętać, że jest to beton, który został dodatkowo wzmocniony stalowymi prętami, gładkimi lub żebrowanymi. Dzięki nim wzrasta nośność konstrukcji z betonu. Jak wiercić w żelbetonie? Oprócz odpowiedniego narzędzia, którym zazwyczaj jest wiertło udarowe, warto wiedzieć, w którym momencie przebiegają owe pręty, ponieważ bardzo często natrafienie na nie wiertłem uniemożliwia dalsze wiercenie i konieczne jest przesunięcie wiertła o kilka centymetrów. Dalsze kroki wiercenia w żelbetonie są takie same, jak w wierceniu w zwykłym betonie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze