Strona głównaNarzędziaJaka jest najlepsza piła ręczna?

Jaka jest najlepsza piła ręczna?

Czym jest piła ręczna? Jest to uniwersalne narzędzie, które zastosowanie znajdzie praktycznie w każdej czynności, szczególnie w pracach remontowych w domu, pracach budowlanych oraz wykończeniowych. Piłą ręczną ciąć można prawie wszystko, jeżeli posiada ona odpowiednio ostry brzeszczot. Między innymi użyć można jej do drewna, tworzywa sztucznego, a nawet metalu i stali. Najlepszą piłą do drewna będzie taka, która poradzi sobie z większością prac, więc przed dokonaniem zakupu należy się zastanowić, do jakich materiałów zostanie ona przeznaczona oraz jak długo będzie wykorzystywana. Podstawowymi elementami piły ręcznej jest brzeszczot oraz uchwyt, różnią się one jedynie wielkością elementów, w zależności od danego typu. 

Jaka jest najlepsza piła płatnica?

Ten rodzaj piły wykorzystywany jest przy pracach w drewnie wymagających ogromnej precyzji podczas dokonywania cięcia, szczególnie jeżeli cięcie jest wzdłuż włókien drewna. Działając w kierunku poprzecznym można stępić narzędzie i nie będzie ono spełniało już swojej funkcji tak, jak powinno. Jeżeli praca będzie wykonywana szybko, przyda się tutaj piła płatnica z długim brzeszczotem, a z dodatkowo dużymi ząbkami zminimalizują wysiłek przy cięciu. Do prac bardziej estetycznych, a gdzie bardzo ważna jest wysoka precyzja, sprawdzi się piła płatnica z drobnymi ząbkami. Tak więc, przy wyborze najlepszej piły płatnicy należy wziąć pod uwagę parametr TPI. To on mówi, ile zębów przypada na jeden cal długości brzeszczotu. 

Najlepsza piła ręczna do drewna mokrego

W przypadku cięcia drewna mokrego, w tym celu sprawdza się piły ręczne tak zwane kabłąkowe, które zaopatrzone są w wąskie ostrza oraz bardzo zagęszczone zęby. Mają wysoko umieszczoną oprawę, więc możliwe jest cięcie przedmiotów, w tym drewna mokrego, o dużej średnicy. Piła ręczna kabłąkowa jest bardzo popularna i ma szereg zastosowań. Wykonane są z reguły z materiałów odpornych na rdzewienie, a także mają możliwość regulacji napięcia brzeszcza. Nowsze modele piły ręcznej kabłąkowej posiadają ostrza, które zapewnią cięcie wszelkiego rodzaju drewna, nawet tego mokrego. Do każdego z przypadków dostosowuje się rodzaj brzeszczotu. Za pomocą tego typu piły ręcznej, możliwe jest cięcie wzdłuż oraz poprzecznie do linii włókien, z  tego względu jest to jedno z najlepszych narzędzi do pracy z drewnem. Umożliwia to podcinanie drzew w ogrodzie, ale także przyda się do zwykłych prac stolarskich w warsztatach. 

Najlepsza piła ręczna do drewna

Dla osób, które na co dzień pracują przy drewnie, wykonują wszelkiego rodzaju przycinki, podcinanie drzew, czy docinanie części do mebli, odpowiednią i najlepszą piłą ręczną do drewna będzie właśnie piła płatnica do drewna. Ma ona szereg zastosowań, dzięki posiadanym dużym ząbką, zapewniającym szybkie cięcie przy niewielkim wysiłku. Dodatkowo posiada uchwyt z ergonomiczną rękojeścią, która zapewni komfort pracy. Przy drobnych pracach w drewnie wystarczy niewielkich rozmiarów piła japońska. Posiada dwustronny brzeszczot, który w zupełności będzie wystarczający do obróbek w domu. Dzięki wyspecjalizowanej geometrii zębów możliwe jest szybkie cięcie, przy jednoczesnym zapewnieniu precyzji pracy. Wśród rodzajów pił ręcznych do drewna można wyróżnić specjalnie przeznaczone do cięcia gałęzi, ponieważ w porównaniu do drewna, trudniej jest je pociąć. W tym celu piły do gałęzi zostały skonstruowane w taki sposób, aby ułatwić tą czynność. Dzięki specjalnemu, łukowatemu kształtowi, a także profilowi zębów możliwe jest cięcia nawet grubych konarów. Dodatkowo warto, w przypadku tego typu pił, zakupić teleskopowy wysięgnik, który przyda się do cięcia gałęzi na wyższych partiach drzewa.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze