Strona głównaPoradyDlaczego grzejnik nie grzeje?

Dlaczego grzejnik nie grzeje?

Mniejsze oddawanie ciepła przez grzejnik może być być alarmem dla użytkowników. Dlaczego grzejnik nie grzeje albo grzeje słabiej? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest zapowietrzony grzejnik. Jest to najczęstszy powód, dla którego grzejnik nie grzeje. Dodatkowo słyszalne jest charakterystyczne bulgotanie. Z reguły mamy do czynienia, że grzejnik jest jedynie w połowie ciepły albo grzejnik zimny na dole lub ostatni grzejnik nie grzeje. Należy wtedy go odpowietrzyć, ponieważ być może dlatego ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. Do odpowietrzania grzejnika posłuży odkręcenie zaworu, a do tego przyda się śrubokręt lub klucz imbusowy. Jeżeli grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu, być może jest inna przyczyna, dla której grzejnik słabo grzeje. Przyczyną, że grzejnik zimny na dole jest bardzo często złe zamontowanie go. Wtedy należy spuścić wodę z grzejnika za pomocą dolnego zaworu grzejnika.

Dlaczego kaloryfer nie grzeje?

Bardzo częstą przyczyną, dlaczego kaloryfer nie grzeje lub grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu jest zanieczyszczona instalacja, między innymi z powodu osadzania się różnego rodzaju osadu, jak rdzy czy kamienia. Może to powodować, że grzejnik słabo grzeje lub grzejnik nie grzeje w ogóle, ponieważ ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. W tym wypadku powinniśmy przeczyścić cały grzejnik z zanieczyszczeń, a czasami konieczne będzie przeczyszczenie całej instalacji. Jeżeli to nie spowoduje, że grzejnik zacznie działać, w tym momencie będziemy zmuszeni wymienić go na nowy. Jak oczyścić grzejnik? W tym celu odkręca się dolny zawór grzejnika. Jak odkręcić dolny zawór grzejnika? Będziemy potrzebowali do tego odpowiedniego klucza. Następnie woda z grzejnika zostaje spuszczona. Należy wtedy nalać nowej wody. Być może po tej wymianie grzejnik będzie grzał. Jeżeli nadal ciepła woda nie dochodzi do grzejnika i problemem jest to, że nie grzeje grzejnik, powodem może się okazać zakręcony zaworek odpływowy. Jest to dolny zawór grzejnika, zaraz obok przyłącza odpływu. Jak odkręcić dolny zawór grzejnika? W tym celu również posłuży nam klucz imbusowy.

Grzejnik słabo grzeje

Być może jeden z banalniejszych powodów, ale warto sprawdzić. Czasem te najprostsze rozwiązania okazują się najmniej oczywiste. Jeżeli mamy wrażenie, że nasz grzejnik słabo grzeje, spróbować można ustawić temperaturę pokrętłem od kaloryfera na maksymalną temperaturę i odczekać chwilę. Jeżeli to nie spowoduje, że grzejnik zacznie być cieplejszy, to szukać należy dalej. Termostaty odpowiadają za regulację temperatury w pomieszczeniach. Dzięki nim możliwa jest kontrola dopływu cieczy poprzez zamykanie i otwieranie zaworu. Jeżeli przekręcamy pokrętło i nie przynosi to efektów, to problem jest poważniejszy, dla którego grzejnik nie grzeje lub grzejnik jest zimny na dole. Istnieje jeszcze jeden sposób, aby znaleźć przyczynę zimnego grzejnika lub dlaczego ostatni grzejnik nie grzeje. Należy sprawdzić i ewentualnie zwiększyć nastawę wstępną na zaworze termostatycznym. Powodem w tym wypadku są zbyt duże opory hydrauliczne dla konkretnego grzejnika, co powoduje, że przepływ jest za mały. Nastawa znajduje się pod pokrętłem termostatu. Jest to element grzejnika z wystającym bolcem. W tym celu odkręca się radełkową nakrętkę i ją zdejmuje. Następnie za pomocą klucza należy zwiększyć nastawę. Jednak trzeba zwrócić uwagę, ponieważ zmiana nastawy w jednym grzejniku może wpływać na reuglację pozostałych. Jeżeli nastąpią zmiany i pozostałe grzejniki nie będą grzać, to należy powrócić do pierwotnych ustawień i szukać przyczyny gdzieś indziej.

Grzejnik zimny na dole – przyczyna

Jeżeli wcześniejsze metody zawiodły, a nadal zastanawiamy się, dlaczego kaloryfer nie grzeje lub grzejnik słabo grzeje, a wszystko z piecem jest w porządku, być może zostały one źle zamontowane lub odwrotnie podłączone. Powodem może również być usterka w samym piecu albo kanałach grzewczych, czym przejawiać się będzie grzejnik zimny na dole. Wtedy należy zwrócić się po pomoc fachowca lub w przypadku mieszkań, zgłosić awarię do spółdzielni mieszkaniowej. Hydraulik powinien dać sobie radę, będzie wiedział, jak odkręcić dolny zawór grzejnika, a na pewno znajdzie przyczynę, dla której grzejnik nie grzeje lub grzejnik słabo grzeje.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze