Strona głównaPoradyJak zamontować wizjer w drzwiach?

Jak zamontować wizjer w drzwiach?

Dzięki wizjerowi w naszych drzwiach mamy możliwość sprawdzić, kto właśnie zapukał. Często są to nieproszeni goście, jak reklamodawcy, czy akwizytorzy, których ciężko jest się pozbyć. Wizjer, popularnie nazywany judaszem, pozwala nam wcześniej zobaczyć, kto stoi przed naszymi drzwiami. Montaż wizjera w drzwiach sprawdzi się szczególnie, gdy mieszkamy w bloku lub kamienicy, gdzie o nieproszonych lub przypadkowych gości nie trudno. Wizjer, jak praktycznie każda z rzeczy, po czasie ulega zniszczeniu. Aby zapewnić sobie dobry obraz zza drzwi, warto zadbać o jego dobry stan, jednak gdy ciężko już cokolwiek przez niego zobaczyć, dobrze by było wymienić go na nowy. Można skorzystać z wizjerów klasycznych, bądź też pokusić się o nowe technologie i zamontować wizjer elektroniczny. Montaż wizjera w drzwiach nie jest trudny. Jak zamontować wizjer w drzwiach? Przed przystąpieniem do kupna wizjera zaleca się sprawdzenie grubości drzwi wyjściowych, aby odpowiednio dobrać judasza. W tym wypadku będzie wybranie odpowiedniej długości tulei spajającej wizjer z soczewką.

Wizjer do drzwi – montaż

Jeżeli nasze drzwi posiadają już wizjer, należy przed założeniem nowego demontaż starego od strony wewnętrznej. Następnie, po wyjęciu starego, możemy zamontować nowy wizjer, z uwzględnieniem, aby soczewka znajdowała się od strony korytarza. Zgodnie z zaleceniami producenta wkręcamy gwint urządzenia do części statycznej zamontowanej już części. Na koniec dokręcamy wszystko od strony zewnętrznej. W przypadku, gdy montować wizjer będziemy po raz pierwszy, należy wcześniej przygotować miejsce, w którym go umieścimy. Jeżeli będziemy montować elektroniczny wizjoner, to polegać to będzie na przełożeniu przez wcześniej wywiercony otwór pod wizjoner przewód, który będzie łączył zewnętrzną kamerę z uchwytem monitora. Następnie należy odpowiednio ustawić elementy względem siebie. Usuwamy osłony i dociskamy elementy do drzwi. Łączymy kamerę zewnętrzną z uchwytem monitora za pomocą śrub. Ostatnim etapem montażu wizjonera w drzwiach jest podłączenie monitora lub nadajnika.

Jak wywiercić otwór pod wizjer?

Jedną z pierwszych czynności, jaką trzeba wykonać, aby wywiercić otwór pod wizjer, trzeba zmierzyć średnicę judasza. Najważniejsza jest długość tulei soczewki, która znajdować się będzie we wnętrzu drzwi. Następnie, przy użyciu wiertła do drewna, wycina się otwór. Najczęściej używane do wiercenia otworu są wiertła koronowe, w przypadku drzwi wykonanych z twardszych materiałów lub wiertła listkowe. Po wykonaniu otworu przystępuje się do montowania wizjera w drzwiach.

Jak złożyć wizjer do drzwi?

Jak wcześniej wspomniano, elementy nowego wizjera wkładamy jednocześnie z obu stron drzwi, pamiętając, by soczewka znalazła się od zewnętrznej strony. Następnie skręcamy elementy do momentu, aż będą one nieruchome. Przytrzymujemy zewnętrzne elementy i dokręcamy od wnętrza mieszkania, blokując przy tym obrót wizjera. Jeżeli już wiemy, jak złożyć wizjer do drzwi, samodzielny montaż nie powinien stanowić problemu.

Jednymi z najważniejszych kwestii podczas montażu wizjera w drzwiach jest jego dobór, biorąc pod uwagę rodzaj materiału, z którego zostały wykonane drzwi, a także wielkość otworu, w którym będziemy umieszczać nowy wizjer. Jeżeli drzwi nie posiadały wcześniej wizjonera, musimy przygotować otwór. I tutaj, w zależności od naszych potrzeb oraz preferencji, z jakiego wizjonera będziemy chcieli korzystać, należy taki otwór wywiercić. Do tego celu przyda się nam wiertło. Do zamontowania sprzętu będziemy potrzebowali śrubokrętów, aby móc go przymocować przy użyciu śrub do drzwi. Jeżeli wybierzemy elektroniczny wizjer, ustawienia dotyczyć będą kamery oraz ekranu, na którym wyświetlany będzie obraz.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze