Strona głównaZakupFornir kamienny – cena, czyli ile to kosztuje?

Fornir kamienny – cena, czyli ile to kosztuje?

Popularność tego materiału związana jest nie tylko z jego wysoką estetyką czy możliwościami, jakie daje. W grę wchodzi też aspekt czysto techniczny i praktyczny. Z punktu widzenia dekoratorów wnętrz fornir kamienny jest… tapetą wykonaną z naturalnego kamienia. To jednak nie wszystko, co trzeba o nim wiedzieć.

Niektórym inwestorom wydaje się, że cena forniru kamiennego jest stosunkowo wysoka, jeśli porównać go do innych okładzin ściennych, także wykonanych z naturalnego kamienia. Ci inwestorzy powinni jednak przede wszystkim pamiętać o tym, że żadna inna kamienna okładzina nie będzie miała takich właściwości i tak szerokiego zastosowania. Jak w takim razie można wykorzystać kamienną tapetę, gdzie są stosować i czy na pewno jest warta swojej ceny?

Wyjątkowy fornir kamienny – cena nie gra roli?

 W przypadku forniru kamiennego, cena, jaką za niego płacimy, jest zdecydowanie adekwatna do jakości produktu, który otrzymujemy. Przede wszystkim jego forma nie stanowi dla ścian żadnego obciążenia, dlatego może być z powodzeniem zamontowany nawet na ściankach działowych wykonanych z cienkich płyt. Grubość forniru waha się zwykle między 2 a 3 mm – arkusze są więc lekkie i banalnie proste do przymocowania za pomocą odpowiedniego kleju, zupełnie jak tapeta. Z tym, że ta tapeta wykonana jest z naturalnego kamienia. Cena arkuszy forniru kamiennego będzie się oczywiście różnić w zależności od producenta czy wybranego modelu.

Zastosowanie forniru kamiennego a jego cena

Jeśli cena forniru kamiennego wydaje nam się wysoka, trzeba powiedzieć nieco więcej o jego szerokim zastosowaniu. Materiał ten jest uniwersalny, oznacza to, że można z powodzeniem ozdobić nim ścianę w salonie, meble w łazience czy elewację domu. Po zaimpregnowaniu forniru odpowiednimi środkami będzie odporny nie tylko na nawet bardzo duże zawilgocenie, ale też na brud czy kurz. To doskonała wiadomość szczególnie dla miłośników niebanalnych wnętrz czy mebli poddawanych samodzielnej renowacji. W konkretnej cenie forniru kamiennego otrzymujemy jednocześnie bardzo elastyczny materiał, który z powodzeniem możemy umieszczać nie tylko na standardowych, prostych ścianach, ale również na wypukłościach oraz na powierzchniach wklęsłych. Stąd też ta nowoczesna, kamienna okładzina świetnie sprawdza się w roli elementu ozdobnego kolumn, łuków czy innych detali architektonicznych, trudnych do obrobienia w jakikolwiek inny sposób.

Cena forniru kamiennego, czyli czego możemy spodziewać się w sklepach?

Oczywiście aktualna moda na naturalne materiały w dekoracji wnętrz nie pozostają obojętne na ceny forniru kamiennego w sklepach. Jednocześnie oczywistym jest, że cena za fornir kamienny będzie uzależniona od konkretnych modeli, ale i od samego producenta, który dany model oferuje. Zwykle koszt zakupu uzależniony jest również od wielkości wybranego arkusza, w jakim model jest do nabycia. Zwykle wielkość arkusza forniru to ok. 120 cm na 40, 50 lub 60 cm. Każdy producent przyjmuje jednak samodzielnie ustalane wartości. Jeśli zaś chodzi o cenę forniru kamiennego, metr kwadratowy w tej chwili waha się od 150 złotych w górę. Najbardziej wyjątkowe modele kosztują około 200 złotych za metr kwadratowy. Różnica w cenie forniru kamiennego może dotyczyć także samego miejsca zakupu – w sklepach stacjonarnych marże na te produkty mogą być nieco wyższe niż w sklepach internetowych.  

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze