Strona głównaZakupJaki olej do sprężarki wybrać?

Jaki olej do sprężarki wybrać?

Sprężarka do urządzenie, które wykorzystywane jest w różnych dziedzinach przemysłowych jako wsparcie wielu innych narzędzi. Bez niej byłyby bezużyteczne, jednak razem potrafią stworzyć zgraną drużynę, która potrafi pokonać wiele przeciwności i być przede wszystkim skutecznym zespołem. Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia gazu prowadzące do jego silnego przepływu. Jest niezbędnym elementem zasilania pneumatycznych narzędzi – pistoletów do lakierowania, Karcherów czy szlifierek. 

Jednak jak większość urządzeń mechanicznych – aby sprężarka sprawnie działała niezbędne jest wybranie dobrego oleju smarującego. Dzięki niemu elementy wewnętrzne sprężarki zaopatrzone są w odpowiedni poślizg co przedłuża jej żywotność i poprawia efektywność działania. Więc jaki olej do kompresora wybrać i co dokładnie zapewnia?

Jaki olej do kompresora olejowego?

Kompresor olejowy jest jednym z najpopularniejszych w stawce. Olej pełni dla niego wiele ważnych cech zapewniając przede wszystkim:

-Ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się urządzenia co zapobiega jego awarii

-Zapewnia wysoką jakość przepływającego powietrza

-Poprawia żywotność kompresora olejowego

-Zapewnia dobry poślizg ograniczając uszkodzenia wewnętrzne

Więc jaki olej do kompresora olejowego wybrać, aby najlepiej spełniał swoją funkcję?

Jaki olej do kompresora tłokowego wybrać? Parametry

Jaki olej do kompresora tłokowego będzie najlepszy? Powinien posiadać wysoką temperaturę samozapłonu, a także niskie zawartości popiołu oraz siarki. Wartość temperatury zapłonu powinna oscylować niewiele ponad 100 stopniami Celsjusza. 

Jaki olej do sprężarki wybrać

Tak naprawdę wybór odpowiedniego oleju do kompresora tłokowego to decyzja pomiędzy olejem syntetycznym a mineralnym. 

Jaki olej do sprężarki – olej syntetyczny?

Olej syntetyczny posiada przewagę nad olejem mineralnym jeżeli chodzi o tolerancję do tworzenia osadów węglowych. Oleje syntetyczne ograniczają to ryzyko. Dodatkowym atutem jest posiadanie wyższych temperatur zapłonu i samozapłonu.

olej do spreżarki

Wiadomo, że bezpieczeństwo w miejscu pracy jest najważniejsze – dlatego olej syntetyczny ogranicza prawdopodobieństwo wypadków jak na przykład pożar spowodowany przegrzaniem się sprężarki. 

Jaki olej do sprężarki tłokowej – może jednak olej mineralny?

Olej mineralny do sprężarki niestety w połączeniu z powietrzem i jego składnikiem (tlenem) potrafi wytworzyć kwasy. Poprzez ten fakt elementy wewnętrzne układu, w których jest sporo stali mogą olegać korozji i zniszczeniu. Poprzez ten fakt sprężarki, które uzupełniane są olejem mineralnym mogą być mniej żywotne niż sprężarki uzupełniane olejem syntetycznym.

jaki olej do sprężarki

Jednak znaczną przewagę nad olejem syntetycznym do sprężarki stanowi aspekt ekonomiczny. Bowiem cena oleju mineralnego jest o wiele niższa niż oleju syntetycznego. Dodatkowo nie potrzebuje on tak specjalistycznych warunków, aby móc sprawnie działać. 

Jaki olej do sprężarki tłokowej – podsumowanie

Wynika z tego, że każdy z olejów ma cechy, które mogą przeważyć o jego wyborze. Więc decyzja ostatecznie stoi po stronie klienta i powinien się on kierować tym, czego aktualnie potrzebuje. W momencie posiadania sprężarki, którą wykorzystuje w warunkach domowych do niespecjalistycznych prac olej mineralny z pewnością wystarczy.

jaki olej do sprężarki

Jeżeli jednak sprężarka wykorzystywana jest w specjalistycznych firmach i przedsiębiorstwach warto zastanowić się nad wyborem oleju syntetycznego. 

Jak wymienić olej do sprężarki tłokowej?

Należy pamiętać, że olej do sprężarki tłokowej powinien zawsze znajdować się we wnętrzu układu w odpowiedniej ilości. W przeciwnym razie włączenie sprężarki z minimalną ilością oleju może spowodować jej zniszczenie od wewnątrz.

Dlatego przed każdym użyciem sprężarki warto jest zaglądnąć do jej wnętrza sprawdzając poziom oleju. Jeżeli jest go za mały warto jest dolać olej nawet niewiele ponad proponowane przez producenta oznaczenie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze