HomeZakupPodłączasz dom lub mieszkanie do prądu? Wybierz rozdzielnicę licznikową

Podłączasz dom lub mieszkanie do prądu? Wybierz rozdzielnicę licznikową

Budujesz lub projektujesz dom? Jesteś na etapie planowania instalacji elektrycznej? Nie możesz zatem zapomnieć o najważniejszym jego elemencie, jakim jest rozdzielnica licznikowa, która jak sama nazwa wskazuje, pozwala na podłączenie licznika, a co za tym idzie budynku, do sieci energetycznej. Wiesz, gdzie kupić taką rozdzielnicę? Czym kierować się przy wyborze? Dowiedz się z tego artykułu!

Czym są rozdzielnice licznikowe

Z definicji rozdzielnica elektryczna to urządzenie rozdzielające energię do połączonych w niej innych urządzeń. Wszystko za sprawą włącznika z przekaźnikiem. Ich zadaniem jest właściwy rozdział energii elektrycznej i przesyłanie jej do zespołu urządzeń, połączonego obwodowo, skupionego w skrzynce licznikowej. Ponieważ definicja nie należy do tych najbardziej czytelnych, to postaramy się ją przybliżyć.

Rozdzielnica licznikowa, czy też inaczej szafa lub skrzynka licznikowa, pozwala na zainstalowanie elementów instalacji elektrycznych, takich jak licznik, czy zespół bezpieczników odpowiedzialnych za prawidłową pracę konkretnych jej fragmentów. Ze względu na budowę i zapotrzebowanie, możemy wyróżnić rozdzielnice podtynkowe i natynkowe do wewnątrz i na zewnątrz, a także słupy i konstrukcje wolnostojące na zewnątrz.

W odpowiednio dobranej szafie masz możliwość zainstalowania elektronicznego licznika jednofazowego, jak i zainstalowania licznika trójfazowego. Musisz jednak kupić odpowiedniej wielkości skrzynkę przeznaczoną do konkretnych zastosowań. Jak montuje się rozdzielnice?

W jaki sposób montuje się skrzynki licznikowe?

Zadaniem szafki licznikowej, poza rozdzielaniem energii do skupionych w niej obwodów elektrycznych jest ochrona ich przed pyłem, wilgocią i innymi czynnikami, które mogą zagrozić prawidłowemu ich działaniu, a co za tym idzie bezpieczeństwu budynku i użytkowników. Zwykle szafka licznikowa (rozdzielnica), poza licznikiem zawiera zespół zabezpieczeń. Po otwarciu takiej szafki widoczna jest tablica licznikowa, na której znajduje się konkretna ilość modułów, uzależniona od przeznaczenia. Ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy zatem rozdzielnice do instalacji jedno lub trójfazowej. Ze względu na sposób montażu z kolei możemy znaleźć:

  • rozdzielnice montowane natynkowo;
  • rozdzielnice podtynkowe;
  • szafki licznikowe typu słupy, wolnostojące, w tym rozdzielnice budowlane.

Wszystkie rozdzielnice licznikowe muszą być odporne na działanie różnych czynników mechanicznych, jakie mogłyby zaszkodzić poprawnemu działaniu instalacji. O ile rozdzielnica licznikowa podtynkowa jest ukryta w ścianie, o tyle natynkowa jest bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne, z uwagi na to, iż wystaje poza powierzchnię ściany. Różne obudowy licznikowe pozwalają na ich montaż wewnątrz lub na zewnątrz budynków. O czym musisz pamiętać?

Co zawierają rozdzielnice licznikowe?

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym urządzeniem, jakie znajduje się w szafce licznikowej, jest licznik. Ten możesz zainstalować jednak, w oparciu o umowę z dostawcą energii elektrycznej, który zamontuje go sam lub zaplombuje w chwili, gdy zgłosisz zamontowanie szafki licznikowej w swoim domu, mieszkaniu czy na terenie działki. Poza licznikiem, w szafce znajdują się także szyny zaciskowe, bezpieczniki, złączki, zaślepki, izolatory i inne elementy, przeznaczone dla rozdzielnic, które mają gwarantować ich poprawne działanie i przekazywanie energii elektrycznej do obwodów.Jak widzisz, rozdzielnice licznikowe mogą mieć zatem różną budowę, wielkość i być wyposażone w różne elementy. A to wszystko dostaniesz w sklepie internetowy elus.pl

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze