Strona głównaPoradyFornir kamienny – najładniejsze aranżacje

Fornir kamienny – najładniejsze aranżacje

W nowoczesnych aranżacjach fornir kamienny jest bardzo popularnym materiałem. Służy jako wysoko estetyczna oraz bardzo lekka okładzina. Jednak chyba największą zaletą aranżacji z fornirem kamiennym jest jego stuprocentowe, naturalne pochodzenie. To zaś czyni dom przytulniejszym, dającym poczucie życia w harmonii z naturą. Jakie są najmodniejsze aranżacje z fornirem kamiennym w roli głównej?

Ten bardzo elegancki i dający ogrom możliwości materiał świetnie nadaje się do najbardziej reprezentacyjnych miejsc w domu. Z tego względu fornir kamienny w aranżacjach salonu pojawia się bardzo często. Trudno się dziwić, lepiej przyjrzeć się z bliska najciekawszym propozycjom jego wykorzystania.

Aranżacje z fornirem kamiennym w głównej roli – co jest dzisiaj najmodniejsze?

Ze względu na swoje właściwości – głównie dużą elastyczność i niewielką grubość – fornir kamienny króluje w aranżacjach wnętrz starych, remontowanych kamienic. Mieszkania w przedwojennym budownictwie nie zawsze musiały zachowywać wewnątrz kąty proste – wiele z nich ma półokrągłe pokoje, arkady i łuki. Wykorzystanie forniru kamiennego w aranżacji tak wyglądającego mieszkania daje niesamowite efekty wizualne. Można go wykorzystać jako okładzinę dla ścian, ale też dla dekoracyjnych elementów architektonicznych, niemożliwych do obłożenia kamieniem w naturalnej jego postaci i rozmiarze. To jednak nie wszystko, co możemy zrobić z tym materiałem.

Fornir kamienny w salonie – jak przyozdobić wnętrze naturalnym materiałem?

Aranżacje wykorzystujące fornir kamienny w salonie opierają się na umieszczaniu go na jednej, centralnej ścianie – wtedy stanowi dominantę kolorystyczną. W delikatniejszych odcieniach np. biały fornir kamienny może być doskonałą okładziną, spokojnie zastępującą betonowe bloczki kamienne imitujące cegłę, płytki czy tapety. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie, które dodatkowo prezentuje się doskonale. Co więcej, nie tylko biały fornir kamienny, ale generalnie każda aranżacja z fornirem kamiennym będzie ponadczasową ozdobą, pasującą do w zasadzie dowolnego stylu. Przy kolejnych remontach w przypadku zastosowania forniru kamiennego, zmiana aranżacji nie będzie wymagała zmian na ścianach. Jeśli chodzi o salon, fornir kamienny nie musi być nawet impregnowany. Ciekawym zabiegiem stylistycznym, na jaki można się również zdecydować, jest obłożenie starych mebli właśnie fornirem kamiennym. Aranżacje z tak wyglądającymi meblami są hitem ostatnich lat.

Biały fornir kamienny – materiał tylko do łazienki?

Faktycznie, najchętniej fornir kamienny w kolorze białym kładziony jest właśnie na ścianach oraz na meblach w łazience. Równie dobrze jasne kolory będą wyglądały w kuchni – w miejscu tak zwanego fartucha kuchennego, ale także na wszystkich innych ścianach. Niezwykle elegancko biały fornir kamienny prezentuje się na meblach, przydając mu wtedy wyglądu nieco retro, a nieco sielskiego i wiejskiego. Z białego forniru kamiennego warto korzystać szczególnie w przypadku niewielkich i dość ciasnych pomieszczeń, ponieważ jasne kolory optycznie powiększają oglądaną przestrzeń. Producenci zachęcają do pomysłowych aranżacji z forniru kamiennego, jednak przypominają, że wykorzystanie go wymaga impregnowania go wszędzie tam, gdzie będzie mieć styczność z podwyższoną wilgotnością lub z częstym użytkowaniem. Chodzi tu o elewacje i takie pomieszczenia, jak kuchnia czy łazienka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze