Strona głównaWnętrzaJaki stół do małej kuchni?

Jaki stół do małej kuchni?

Wybór praktycznego stołu do małej kuchni jest kluczowym jej elementem. W specjalistycznych sklepach znajduje się szeroki wybór stołów kuchennych różniących się od siebie wymiarami czy kształtami. Lecz w dzisiejszych czasach wiele osób posiada niewielkie kuchnie (zwłaszcza w mieszkaniach w bloku). Tam liczy się każdy metr kwadratowy – dlatego wybór praktycznego stołu do małej kuchni w takich miejscach jest bardzo ważny.

Praktyczny stół do małej kuchni – przykłady

Odpowiedz na pytanie Jaki stół do małej kuchni wybrać nie jest jednoznaczna. Z jednej strony wydawałoby się, że wystarczy wybrać najmniejszy stół z możliwych, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Jednak praktyczność i wygoda również mają spore znaczenie. 

Bardzo dobrym pomysłem oszczędzającym miejsce w kuchni jest wybór dwuosobowego stołu z dobrze dobranymi krzesłami. Stół powinien być na tyle wysoki, żeby zmieścić pod sobą zakupione krzesła. Jednak w praktyce rzadko się zdarza, żeby można było kupić tak wysoki stół (dodatkowo byłby mało wygodny). Dlatego wyjściem z tej sytuacji jest zakup dwuosobowego stołu wraz z taboretami. W momencie jedzenia wspólnego posiłku wystarczy odsunąć taborety spod stołu i cieszyć się swoim towarzystwem. Po zakończeniu jedzenia wsunięcie taboretów pod stół zajmuje dosłownie sekundę, a taka metoda zaoszczędza sporo przestrzeni!

Stół kuchenny do małej kuchni – praktyczna alternatywa

Manewrowanie rodzajem krzeseł nie jest jedynym rozwiązaniem tej sytuacji. Bowiem wiele osób ceni sobie wygodę i nie będzie chciała siedzieć na taborecie… Odpowiedzią na pytanie jaki stół do małej kuchni wybrać może być również specjalnie zamontowany, rozkładany stół. 

Stół do małej kuchni montowany na ścianie jest coraz częściej spotykany w niewielkich mieszkaniach i ciasnych kuchniach. Wystarczy tylko przykręcić go stabilnie do ściany. Następnie w przypadku chęci korzystania ze stołu wystarczy go podnieść – montowany jest na specjalnych zawiasach, które utrzymają na swoich barkach ciężar grawitacji i przedmiotów leżących na blacie. 

Stół kuchenny do małej kuchni – kolejna alternatywa

Stołem do małej kuchni może stać się również stół z rozsuwanym blatem. Jest niezwykle popularny zarówno w wielu kuchniach jak i salonach. W przypadku chęci korzystania z stołu przykładowo w dwie osoby naprawdę nie potrzeba dużo miejsca. Jednak zdarzają się sytuacje, w której przychodzą goście, z którymi chce się nie tylko zjeść wspólny posiłek, ale choćby pograć w gry planszowe. W takim wypadku mały stolik może być prawdziwą przeszkodą.

Wyjściem z tej sytuacji jest stół kuchenny do małej kuchni zawierający rozsuwany blat. Spodziewając się wizyty gości wystarczy rozsunąć blat na dwa przeciwległe boki, wyciągnąć deskę wewnętrzna i położyć ją równolegle z blatem. Następnie dwa przeciwległe końce wystarczy tylko dosunąć do siebie i voila! Gotowe! Nie wymaga to wiele siły, gdyż stoły z rozsuwanym blatem montowane są na specjalnych szynach. 

Może blaty barowe do małej kuchni?

Blaty barowe bywają ciekawym rozwiązaniem wykorzystywanym jaki stół do małej kuchni. Jednak z reguły montowane są w przypadku posiadania kuchni połączonej z salonem – tak jak to jest w przypadku wielu kawalerek. Dzięki temu osoby siedzące przy blatach barowych są w stałym kontakcie z osobami będącymi w salonie. W przeciwnym wypadku patrzyliby się prosto w ścianę, co nie oszukujmy się – nie byłoby zbyt cenione. 

Jednak to opcja polecana dla osób, którzy nie przepadają za długimi posiadówkami przy stole, bądź w ogóle nie wiele czasu spędzają na gotowaniu w kuchni. Bowiem blaty barowe w małej kuchni może i są praktyczne, ale niezbyt wygodne. Siedzenie na podwyższeniu może z czasem wywoływać dyskomfort.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze