Wydawać by się mogło, że są pospolite, nudne i brzydkie – kaktusy. Roślina, której podobno zabić się nie da, a która swym sterczącym, kłującym kształtem odstrasza wielbicieli delikatnych kwiatów. Nie wiadomo skąd ten czarny PR. W końcu świat kaktusów jest bardzo bogaty, a rozmaite gatunki kaktusów mogą zadziwić kształtem i kolorem. Poniżej znajdziesz kaktusy, rodzaje ich, jakie uznaliśmy za warte wspomnienia. Oto kilka propozycji kaktusów, które być może zmienią twój stosunek do tych interesujących roślin.
Zobacz: Czy fusy z kawy mogą być dobrym nawozem?
Gatunki kaktusów – kaktusy rodzaje
Kaktusowate (Cactaceae) razem z gruboszowatymi (Crassulaceae), przypołudnikowatymi (Aizoaceae) oraz wilczomleczowatymi (Euphorbiaceae) należą do rodziny sukulentów. Tego typu rośliny są z reguły odporne i mało wymagające. Przeżyją w większości mieszkań, nawet z osobą, która zapomina o podlewaniu i robi to nieregularnie. Wbrew pozorom naturalnym środowiskiem kaktusów nie są tylko i wyłącznie pustynie. Można je też spotkać na terenach górskich oraz w lasach deszczowych charakteryzujących się wysoką wilgotnością. Oznacza to, że w zależności od tego, jakie gatunki kaktusów nas interesują, takie warunki powinniśmy im zapewnić. W Polsce kaktusy hoduje się przede wszystkim w mieszkaniach.
Kaktusy od innych roślin ze swojej rodziny różnią się tym, że należą do sukulentów łodygowych, a z ich areoli wyrastają kolce. Niektóre kaktusy, rodzaje ich, można rozpoznać właśnie po tym, czy są to wspomniane kolce, czy może włoski, kwiaty, odrosty czy może nawet owoce.
W przypadku, gdy zdecydowałeś się na zakup kaktusa zwróć uwagę, czy ma przyjazne warunki do rozwoju. Kaktus wymaga przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Doniczka powinna być ciasna i z drenażem. W okresie zimowym kaktusy przechodzą w fazę spoczynku. Należy je wtedy trzymać w niższej temperaturze i oszczędnie (lub wcale) nie podlewać. Częstszą opiekę nad nim należy wznowić na przełomie marca i kwietnia.
Zobacz: Sukulenty – rozmnażanie, cena, jak dbać, odmiany, przesadzanie
Najciekawsze kaktusy – nasze TOP5
W zależności od klasyfikacji, wśród kaktusów znajdziemy od 24 do 220 rodzajów. Z kolei gatunki kaktusów liczone są od 1500 do 2000. Przy tak ogromnym wyborze trudno by było nie znaleźć czegoś interesującego. Poniżej znajdziesz nasze najciekawsze kaktusy.
Cefalocereus, Głowa starca (Cephalocereus senilis)
Roślina pochodząca z Meksyku. Charakteryzują ją białe, cieniutkie “włosy” i kwiaty w kształcie trąbki. Lubi jasne stanowisko, nie przeszkadza jej pełne słońce. Latem należy podlewać ją po wyschnięciu podłoża, z kolei zimą dopiero, gdy kaktus będzie widocznie się marszczył.
Kleistokaktus (Cleistocactus baumannii)
Ojczyzną tego kaktusa jest Ameryka Południowa. Charakteryzują ją żółte ciernie i “włosy” dochodzące nawet do 2 m wysokości. Z tego powodu bywa, że roślina potrzebuje podpory. Jeśli ktoś z was interesuje się uprawą hydroponiczną, to te gatunki kaktusów świetnie się do tego nadają. Kleistokaktus należy trzymać w słonecznym, jasnym miejscu. Latem można spróbować wystawić go na dwór.
Notokaktus (Notocactus haselbergii)
Podobnie jak poprzednik zamieszkuje Amerykę Południową. To, co najbardziej w nim urzeka to żółte kwiaty. Podobnie, jak reszta z jego gatunków, lubi jasne stanowisko, a nie lubi obfitego podlewania, a zimą wcale – chyba, że się marszczy.
Opuncja (Opuntia)
Wielu pewnie znana z występowania w herbacie, ale być może nie zdawał sobie sprawy, że opuncje to dla niektórych najciekawsze kaktusy. Okazuje się, że można mieć swoją opuncję w doniczce na parapecie. Pochodzi z suchych terenów Ameryki Południowej. Ma charakterystyczne walcowato, płaskie lub kuliste kształty. Samych opuncji możemy wyróżnić kilka rodzajów. Są gatunki kaktusów wrażliwe na mróz jak opuncja figowa (Opuntia ficus-indica) i opuncja drobnokolczasta (Opuntia microdasys). Dla tych, co wolą mocniejsze rośliny są też gatunki mrozoodporne, jak opuncja zimotrwała (Opuntia hybride).
Patyczak zwisający (Rhipsalis cassutha)
Inne najciekawsze kaktusy to patyczaki zwisające. Roślina ta rośnie w obu Amerykach oraz na Karaibach. Ma miękkie, wałeczkowate zwisające pędy, tworzące gęste gromady. Ten gatunek kaktusów wymaga rozproszonego światła, a nawet toleruje półcień.
Niezależnie od tego, czy rośliny są Twoim nowym hobby, czy już jesteś doświadczonym miłośnikiem kwiatów, nowy kaktus z pewnością upiększy twój parapet na długie lata. Długie i sterczące, drobne kuliste, czy może swobodnie zwisające. Niebiesko-zielone a może intensywnie zielone z kolorowym kwieciem. Twarde grube igły, czy może cieniutkie, białe włosy. Rodzaje kaktusów zadziwiają różnorodnością i bogactwem. Jeśli wybrane przez nas najciekawsze kaktusy nie skradły twojego serca, czuj się zachęcony do dalszej eksploracji, a z pewnością znajdziesz taki, który zakłuje cię w serduszko.
Zobacz: Nolina wygięta – cena, uprawa, przycinanie, podlewanie, przesadzanie