Glicynia to roślina, która zwana jest słodlinem lub wisterią, należy ona do grupy najpopularniejszych i najatrakcyjniejszych pnączy kwitnących. Jeżeli zapewnimy glicynie odpowiednie nawożenie i przeprowadzimy prawidłowe cięcie, odwdzięczy się ona pięknymi kwiatami w ogrodzie, oczywiście zdarzają się sytuacje, w których roślina ta nie kwitnie ze względu na nie zapewnienie jej odpowiednich warunków. W dalszej części wpisu znajdziesz obszerny poradnik nt. glicynii chińskiej, sprawdzimy kiedy sadzić, jak wygląda jego uprawa w Polsce czym wyróżniają się sadzonki, jak powinno wyglądać rozmnażanie, jaka jest jego cena, w jaki sposób prowadzona jest sprzedaż wysyłkowa i czy glicynia może być szczepiona na pniu.
Glicynia – uprawa w Polsce
Glicynia uprawiana w ogrodzie, najczęściej pochodzi ze strefy o umiarkowanym klimacie, w związku z tym w Polsce o wiele lepiej rośnie i wydaje obfitsze plony, w południowej części Polski. W ogrodzie najczęściej spotyka się dwie odmiany tj. glicynię chińską oraz kwiecistą, ponieważ nie mają one zbyt dużych wymagań, a jego uprawa nie jest wymagająca Przede wszystkim glicynia w Polsce kwitnie najczęściej na przełomie maja oraz czerwca. Warto pamiętać o tym, że kwiatostany, które zostały w prawidłowy sposób zebrane, rozwijają się najczęściej wraz z rozwijaniem się liści. Najczęściej pędy skręcają w lewą stronę, a ich długość osiąga nawet do 10 cm.
Glicynia – sadzonki, kiedy sadzić?
W takim razie mamy sadzonki glicynii, jednak pojawia się pytanie, kiedy sadzić? Wisterię ma to do siebie, że jej sadzonki można sadzić, albo wysiać. Najodpowiedniejszym okresem do flancowania słodliny jest wiosna i jesień. Wybierając miejsce dla sadzonki warto kierować się tym, aby stanowisko było dobrze nasłonecznione i tym samym zasłonięte przed pojawiającymi się silnymi wiatrami. Warto również zapewnić tej roślinie odpowiednio żyzną i wilgotną glebę o odczynie kwaśnym.
Jeżeli podejmujesz się sadzenia glicynii od podstaw, z nasion, to musisz uzbroić się w cierpliwość, dlatego że jest to wieloletni proces. W takim razie jak i kiedy sadzić nasiona słodliny? W pierwszej kolejności zaczynamy od tego, aby moczyć nasiona w ciepłej wodzie przez całą dobę. Po tej czynności sadzimy wszystkie nasionka do osobnych doniczek. Czekamy kilka tygodni na to, aż glicynia wykiełkuje. Po tym, należy przechowywać te sadzonki w ocieplonych szklarniach przez okres około trzech lat, dlatego że glicynia nie toleruje niskich temperatur.
Glicynia – cięcie, nawożenie
Zarówno cięcie jak i nawożenie glicynii chińskiej powinno być przeprowadzane w ostrożny sposób, dlatego że może ono powodować nie kwitnięcie tej rośliny. Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że pędy i pnącza słodliny zachodzą w symbiozę z określonymi bakteriami, które mają za zadanie zaopatrywać roślinę w potrzebne związki azotowe, dlatego też nieodpowiednie nawożenie może spowodować to, że zbyt wielka ilość azotu może przyczynić się do tego, że bakterie ulegną uszkodzeniu. W trakcie, gdy glicynia kwitnie warto nawozić ją nawozem mineralnym.
W przypadku cięcia glicynii, jest ona przeważnie przeprowadzana od dwóch do trzech razy w ciągu roku. Pierwsze cięcie jest przeprowadzane na początku marca. W tym okresie, należy usunąć obumarłe oraz przemarznięte pędy, dodatkowo usuwamy również „dzikie” pędy. Pędy te wyrastają najczęściej u podstawy głównego pędu. Cięcie jest potrzebne roślinie, dlatego że dzięki temu można w odpowiedni sposób kontrolować rozmiary oraz atrakcyjność kwiatostanów. Ciekawostką odnośnie cięcia glicynii jest to, że jeżeli przytnie się pęd, który jest zlokalizowany tuż przy najwyższym pąku, kwiatostany będą lepszej jakości i obfitsze.
Glicynia – szczepiona na pniu nie kwitnie
Glicynia, tak jak większość roślin, może być również szczepiona na pniu. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie odmiany nadają się do tej czynności. Najpopularniejszą i najbardziej wytrzymałą odmianą jest glicynia chińska, może być ona szczepiona na pniu. Proces szczepienia bywa czasami dość skomplikowanym procesem, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia, dlatego warto skonsultować się z botanikami, którzy z pewnością pomogą.
Najczęściej nieprawidłowe szczepienie czy rozmnażanie może powodować to, że roślina ta nie kwitnie. Dodatkowo warto również przeprowadzać systematyczne i regularne cięcia pnączy, dlatego że glicynia, która jest zbyt mocno rozrośnięta, może miewać problemy z kwitnieniem.
Glicynia – rozmnażanie
W takim razie jak powinno przebiegać rozmnażanie glicynii? Przeszukując Internet, można znaleźć wiele sposobów, poradników i metod. W tym przypadku wyróżnia się jedną, najpopularniejszą metodę na rozmnażanie tej rośliny – należy wykonać sadzonki pędowe. W tym przypadku najlepszym okresem na rozmnażanie jest druga połowa czerwca. Odcinamy wierzchołek pędu, najlepiej bocznego, z kolei z pozostałości wykonujemy sadzonki. Pamiętaj o tym, że każda sadzonka powinna podczas rozmnażania mieć gałązki z trzema pąkami. Końcówki tych sadzonek wciskamy do podłoża (piasek i odkwaszony torf) na głębokość około dziesięciu centymetrów. Takie sadzonki powinny mieć wilgotne podłoże.
Glicynia chińska – sprzedaż wysyłkowa, jaka cena?
W sieci wiele firm ogrodniczych prowadzi sprzedaż wysyłkową glicynii chińskiej. Oczywiście warto skorzystać z takich ofert, dlatego że cena potrafi być atrakcyjna. W tym przypadku sprzedaż wysyłkowa jest prowadzona, jednak najczęściej, aby otrzymać dobrą cenę, należy zamówić dużą ilość tych roślin. Cena za jedną sadzonkę najczęściej waha się w okolicach 30 złotych, zamawiając większe ilości np.: 25 sadzonek, cena za sztukę wynosi wtedy około 24 złote.
Glicynia – odmiany
Glicynia mimo, że zaliczana jest do pięknych roślin to niewiele osób wie o tym, że jest trująca. W związku z tym wiele ogrodników przestrzega przed tym, aby trzymać tę roślinę w ogrodzie, w którym znajduje się duża ilość zwierząt domowych czy dzieci. Wymienia się trzy najpopularniejsze odmiany tej rośliny.
Glicynia chińska
Ta odmiana jest również inaczej nazywana – słodlinem chińskim. Gatunek ten charakteryzuje się tym, że jego kwiatostany przybierają różne barwy i pięknie kwitną. Odmiana ta została sprowadzona przez botaników z centralnych Chin, stąd jego nazwa – glicynia chińska.
Glicynia amerykańska
Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z ameryki północnej, charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością, dodatkowo kwitnienie następują znacznie później niż w przypadku glicynii chińskiej i japońskiej. Odmiana ta rozwija się nawet dwa razy w ciągu roku, czyli wiosną oraz latem. Jest ona łatwa w uprawie. Kwiatostany glicynii przybierają najczęściej jasno fioletową barwę i osiągają długość nawet do 25 centymetrów. Z kolei cała roślina można również dorastać nawet do 8 metrów wysokości.
Glicynia japońska
Glicynia japońska charakteryzuje się tym, że ma bardzo dobrej jakości pnącza, które cechuje drobne, motylkowe kwiatki. Najczęściej osiągają one długość do 40 centymetrów. W porównaniu do poprzednich odmian, glicynia japońska charakteryzuje się tym, że jest niezwykle wymagającą rośliną. Dodatkowo decydując się na sadzenie tej odmiany, należy być przygotowanym na systematyczne czynności związane z pielęgnacją tej rośliny. Glicynia mimo swoich wymagań, to jedna z najpopularniejszych odmian występująca w naszym klimacie, wyrastają one do pięknych kilkumetrowych drzew, z który ostatecznie zwisają atrakcyjne, różowe pnącza.