Arcydzięgiel litwor, to objęta ochroną roślina z rodziny selerowatych, spotykana na wilgotnych terenach Europy i Azji. W Polsce możemy spotkać ją w okolicach rzek, oraz w górach. Arcydzięgiel litwor to popularne w medycynie ludowej ziele, wykorzystywane w celach leczniczych od setek lat. Roślina znana jest pod innymi nazwami, takimi jak anielskie ziele, Archanielita, dzięgiel lekarski oraz anielski i archangielski korzeń. Jest to roślina o bardzo intensywnym zapachu, osiąga do 2,5 m wysokości. Jest to roślina dwuletnia – w pierwszym roku wytwarza pojedyncze, pierzaste liście, w drugim roku natomiast roślina rozwija łodygi, na których znajdują się kwiatostany. Kwiaty rośliny są małe, drobne, jednak mieszczą się w imponujących kwiatostanach.
Arcydzięgiel litwor – właściwości
Arcydzięgiel litwor jest rośliną, która cieszy się bardzo szerokim zastosowaniem w medycynie naturalnych. Właściwości tego ziela, przez wieki były wykorzystywane jako lekarstwo na wiele dolegliwości. W średniowieczu roślinę tę często uprawiali zakonnicy, jako że była ona uważana za zesłane przez niebiosa lekarstwo. Głównym zastosowaniem arcydzięgla litwor jest leczenie problemów z żołądkiem, a także pomaganie w leczeniu zaburzeń trawienia. Często przygotowywano z niej herbatkę, która miała pomagać z objawami zgagi, ale także zapaleniem górnych dróg oddechowych czy katarem. Właściwości tej rośliny sięgają jednak o wiele dalej. W ciągu wieków arcydzięgiel litwor służył, jako główny składnik maści, którą nakłada się na ranę by zlikwidować opuchliznę oraz owrzodzenie. Jest to też jedna z roślin, które pomagają oczyszczać organizm i usuwać z niego toksyny. Arcydzięgiel jest źródłem witamin, oraz niektórych, potrzebnych kwasów organicznych. Powoduje on wzmożoną potliwość, dzięki czemu przyspiesza wyleczenie się z grypy czy przeziębienia. Arcydzięgiel ma właściwości rozgrzewające, a także witalizujące, często więc sporządza się z niego nalewki lub wywary, które można stosować podczas kąpieli. Takie zabiegi często pomagają na problemy takie jak ból mięśni czy stawów, reumatyzm, oraz niektóre problemy skórne. Ziele ma też właściwości kojące nerwy, oraz uspokajające organizm. Roślina pomaga też w walce z bezsennością, a nawet stanami lękowymi, czy uciążliwymi migrenami. Arcydzięgiel ma przyjemny, ziołowy zapach, jego nasiona więc można dodawać do likierów, czy innego rodzaju alkoholi. Roślinę cechują właściwości oczyszczające, może więc służyć jako lekarstwo na problemy z gardłem. Co ciekawe, liście, łodygi oraz kwiaty arcydzięgla są w zupełności jadalne i czasem wykorzystuje się je jako przyprawę do sałatek, ryb czy sosów.
Arcydzięgiel litwor – uprawa
Arcydzięgiel litwor jest rośliną, której nie przeszkadza ani zbyt duże nasłonecznienie, ani zbyt duże zacienienie. Jest jednak o wiele bardziej wymagający, jeśli chodzi o podłoże, na którym rośnie. Gleba do uprawy arcydzięgla powinna być żyzna, mocno przepuszczalna i wilgotna. Roślina wymaga więc dosyć częstego podlewania. By ziele rosło prawidłowo, potrzebuje odchwaszczania, oraz skutecznej ochrony przed chorobami, a także szkodnikami.
Arcydzięgiel litwor – wysiew
Wysiew arcydzięgla w przypadku nasion, przypada na dwa okresy w roku – kwiecień, oraz okres między lipcem a październikiem. Nasiona siejemy płytko, ponieważ szybko przestają kiełkować. Podczas wysiewu wystarczy je delikatnie wbić w ziemię dłonią, oraz podlać chwilę po tym. Istnieje również inna alternatywa wysiewania arcydzięgla – podział kęp, co jest nieco łatwiejszym i skuteczniejszym sposobem. Zbiór tej rośliny następuje zazwyczaj w okresie od maja do września lub października.
Arcydzięgiel litwor – sadzonki
Sadzonki ziela Arcydzięgiel litwor, są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych, oraz przemysłowych, w dosyć przystępnej cenie. Zazwyczaj roślinę tę wysiewa się z nasion, jednak jako sadzonki mogą też służyć kępy arcydzięgla, których podział powinien następować o okresie między lipcem a październikiem.
Arcydzięgiel litwor – cena
Cena nasion rośliny, jaką jest arcydzięgiel litwor, waha się w granicach od kilku do kilkunastu złotych. Dostępne są też produkty, zawierające w sobie wyciągi z tej rośliny, i w zależności od przeznaczenia, ich cena może wynosić od kilku do nawet kilkuset złotych.