Strona głównaOgródStorczyk - pielęgnacja, podlewnie, uprawa, przesadzanie, odmiany, choroby

Storczyk – pielęgnacja, podlewnie, uprawa, przesadzanie, odmiany, choroby

Storczyki, czy też orchidee, to egzotyczne rośliny domowe. Przy odpowiedniej pielęgnacji, długo pozostają zdrowe i cieszą oko pięknymi, dekoracyjnymi kwiatami. Do rodziny storczykowatych zaliczamy ponad 20 tysięcy rodzajów roślin, spotykanych w większości stref klimatycznych. Storczyki korzeniące się w ziemi preferują wilgotne, zacienione miejsca i żyzne ziemie. Epifity, czyli orchidee rozwijające się na drzewach potrzebują niewiele składników pokarmowych. Większość gatunków jest w stanie łatwo przystosować się do różnych klimatów, toteż hodowla ich nie jest zbyt skomplikowana.

Storczyk – pielęgnacja

Pielęgnacja storczyka rozpoczyna się już w momencie zakupu. Wyznacznikiem zdrowej rośliny są rzeczy takie jak jasnozielone korzenie, sztywne i niewyschnięte kwiaty, grube i twarde liście. Storczyka należy zaaklimatyzować z otoczeniem. Dobrą zasadą jest kupowanie okazów, które oznaczone są nazwą gatunkową i odmianową, dzięki czemu możemy dowiedzieć się, czego dokładnie dany gatunek potrzebuje i co zrobić, by storczyk zakwitł. Znaczna większość roślin z rodziny storczykowatych preferuje sporą ilość światła, jednak wystawianie ich na jego bezpośrednie działanie może roślinę uszkodzić. Ważnym elementem pielęgnacji storczyka jest również jego właściwe podlewanie.

Storczyk – podlewanie

Korzenie storczyka muszą mieć swobodny dostęp do powietrza, toteż nadmiernie podlewany okaz może szybko zgnić. Naturalnie rośliny te czerpią płyny z opadów atmosferycznych, a podłoże, w którym się korzenią, często zostaje osuszone przez wiatr. Podlewanie storczyków nie powinno odbywać się zbyt często, ale powinno być obfite. Roślina sama daje nam znać kiedy potrzebuje nawodnienia, najlepiej więc podlewać storczyki, gdy podłoże w pojemniku jest zupełnie suche.

Storczyk w szkle

Uprawa storczyków staje się o wiele prostsza, kiedy decydujemy się na nią w przystosowanych do tego warunkach. Wiele osób decyduje się na założenie szklarni, która ułatwia kontrolowanie klimatu, w tym temperatury i wilgotności powietrza. Jednak budowa szklarni wymaga często ogromnych nakładów finansowych oraz zasięgnięcia opinii specjalistów. W związku z tym wiele osób decyduje się na uprawianie storczyków w szkle. Najczęściej jest to oświetlona witryna, ze stabilnym pojemnikiem do umieszczenia w niej roślin. Ta metoda wymaga również urządzeń sterujących mikroklimatem, w tym sztucznego oświetlenia, mierników temperatury i wilgotności otoczenia. Storczyk w szkle często okazuje się strzałem w dziesiątkę, zachowując piękny wygląd i zdrowie przez długi okres czasu.

Storczyk – uprawa

Dla amatorów uprawa storczyków może wydawać się kłopotliwym przedsięwzięciem. Warto więc zapoznać się ze wskazówkami dla hodowców poszczególnych gatunków i odmian. Sposoby uprawy storczyków są indywidualne w zależności od rodzaju rośliny, etapu jej rozwoju i metody hodowli. Orchidee wymagają nawożenia, jednym ze sposobów jest spryskiwanie ich płynnym nawozem. Powinno nawozić się je przynajmniej raz na miesiąc. Należy pamiętać o dbaniu o takie rzeczy jak temperatura pomieszczenia, ekspozycja na światło, nawadnianie i dostęp do świeżego powietrza.

Storczyk – rodzaje

Rodzajów storczyków wydaje się być nieskończenie wiele. Różnią się długością, kolorami, wielkością kwiatów, preferowanym klimatem i przede wszystkim – potrzebami. Hodowcy najchętniej wybierają proste do utrzymania kwiaty, o rozmiarach, które pasują do wnętrz, toteż pewne rodzaje storczyków są o wiele popularniejsze od innych.

Falenopsis 

Falenopsis to najpopularniejszy i najczęściej sprzedawany rodzaj storczyka. Wielkością dorasta do 65 cm, ale jego pędy mogą dorastać nawet do 1,5 m długości.

Dendrobium 

Dendrobium osiąga do 50 cm wysokości, zaczyna kwitnąć w dosyć wczesnej fazie rozwoju. W zależności od warunków panujących w ich otoczeniu, kwiaty Dendrobium mogą kwitnąć nawet do kilku miesięcy.

Katleja

Katleja dzieli się na gatunki jednolistne i gatunki dwulistne. Te pierwsze wyrastają do 30 cm wysokości, dwulistne z kolei mogą osiągnąć nawet 90 cm. W przeciwieństwie do Storczyka Dendrobium, kwiaty Katlei kwitną jedynie przez kilka tygodni, a ich kwiaty wydzielają przyjemny zapach.

Cymbidium

Cymbidium to rodzaj storczyka, który dorasta nawet do 150 cm. Na każdym z pędów może kwitnąć do 20 kwiatów, których ranga kolorystyczna jest ogromna i przyciąga wielu miłośników roślin.

Co zrobić, żeby storczyk zakwitł?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co zrobić, żeby storczyk zakwitł. Ważne są odpowiednie nasłonecznienie, idealna temperatura, która powinna zmieniać się między dniem a nocą o co najmniej kilka stopni. Właściwe nawożenie bezpośrednio przyczynia się do odpowiedniego kwitnienia storczyków.

Storczyk po przekwitnięciu

Pielęgnacja storczyka po przekwitnięciu jest konieczna, jeśli chcemy utrzymać roślinę w dobrym stanie do ponownego zakwitnięcia. Każdy rodzaj storczyka ma indywidualne zapotrzebowania. Po przekwitnięciu roślina gubi kwiaty i zostaje na niej jedynie suchy pęd. Łodygi niektórych gatunków po czasie odpadają same, ale czasem koniecznie okaże się obcięcie suchego pędu.

Pozbawione kwiatów rośliny przechodzą w stan wegetacji, regenerując się do kolejnego zakwitnięcia. By pomóc storczykowi w procesie wegetacji, powinno się podlewać go o wiele rzadziej i przestać go nawozić. Okres wegetacji storczyka po przekwitnięciu kończy się po trzech miesiącach, roślina zaczyna wypuszczać wtedy nowe pędy i korzenie. Należy wtedy wrócić do częstego podlewania i ponownie zacząć ją nawozić.

Storczyk – przesadzanie

Przesadzanie storczyków jest prostym zabiegiem, należy jedynie pamiętać o kilku warunkach, które należy spełnić, by przebiegło właściwie. Powinno się dobrać odpowiednie podłoże, odpowiednią donicę i znaleźć właściwą technikę przesadzania. Idealnym do przesadzenia storczyka podłożem jest świeża kora ogrodowa, która miała zapewniony swobodny dostęp powietrza. Dobrym pomysłem jest wymieszanie kory z mchem torfowcem, który przez długi czas utrzymuje wilgotność.

Najlepszymi dla storczyków doniczkami są te z tworzywa sztucznego, utrzymuje wyższą temperaturę podłoża.

Storczyk nie kwitnie

Storczyki nie kwitną z wielu różnych powodów. Najczęstszą tego przyczyną jest brak odpowiedniego oświetlenia i za niskie temperatury. Zdarza się, że storczyk nie kwitnie, ponieważ nie został przycięty, lub został przycięty w nieprawidłowy sposób. Na brak kwiatów u storczyka mogą też wpływać czynniki takie jak złe nawożenie, złe podłoże czy choroba rośliny.

Storczyk – jak dbać?

Jedną z najważniejszych zasad tego jak dbać o storczyki jest to, by znać zapotrzebowania poszczególnych odmian. Każdy gatunek ma swoje indywidualne potrzeby i wymagania. Istotne są odpowiednie podlewanie, nawożenie, właściwa temperatura i ekspozycja na światło.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze