Każdy człowiek, jeszcze jako dziecko uczy się podstaw w temacie kolorów. Nauczyciele szkoły podstawowej przekazują wiedzę o barwach i uczą jak można je łączyć. Niewiele osób aktywnie korzysta z tej wiedzy, ponieważ na co dzień nie jest im potrzebna. W tym artykule przypomnimy podstawowe zasady łączenia barw. Dziś skupimy się na tym, jaki kolor wyjdzie, łącząc czerwony i żółty.
Zobacz: Żółty i zielony jaki kolor wyjdzie z połączenia?
Czym jest kolor?
Gama stworzonych barw, obecnie jest bardzo duża. Każda z nich ma różne odcienie i rodzaje. Skąd jednak one wszystkie się biorą? Początkowe barwy to czerwony, żółty oraz niebieski. To na ich podstawie powstają wszystkie pozostałe. To, że jest ich tak wiele, wiąże się z tym, że podstawowe kolory są też łączone z ich pochodnymi. Również pochodne mogą być mieszane z każdą, nie tylko jedną z podstawowych barw. Do podstawowych kolorów nie zaliczają się natomiast czarny oraz biały. Służą one jedynie do rozjaśniania oraz przyciemniania. Po ich połączeniu nie uzyskamy żadnego innego koloru.
Co wyjdzie z połączenia czerwonego i żółtego?
Czerwony i żółty – jaki kolor wyjdzie? To połączenie dwóch podstawowych, ciepłych barw. Daje nam po zmieszaniu kolor pomarańczowy. To kolor, który idealnie współgra z beżami i brązami. Pasuje też do zieleni, która przypomina realne połączenie pomarańczy i jej liści. Pomarańczowy jest żywym kolorem, który powszechnie stosuje się nie tylko w malarstwie. Można użyć go również w podczas urządzania domu czy mieszkania. To dobry kolor np. do pokoju dla dzieci, który sprawi, że pomieszczenie stanie się znacznie bardziej jasne.
Barwy dzielą się na ciepłe oraz zimne. Wśród podstawowych kolorów zimny jest tylko niebieski. Czerwony i żółty mają ciepłe odcienie i są podstawą do powstania bohatera naszego artykułu – koloru pomarańczowego. Można stopniować jego intensywność poprzez różne proporcje obu barw. Jeśli nie pomyślałeś o tym przed zmieszaniem, uratować mogą Cię jeszcze kolor biały oraz czarny. Warto pamiętać, że idealnie nadają się do przyciemniania oraz rozjaśniania wcześniej powstałych kolorów.
Zobacz: Jaki kolor ma lustro i czy lustra mogą się różnić kolorem?