Strona głównaZakupIle kosztuje kilowat?

Ile kosztuje kilowat?

Ostatnimi czasy o cenach prądu w Polsce mówi się bardzo dużo, a najwięcej zaś o nieustających podwyżkach energii elektrycznej. W chwili, kiedy praktycznie wszystkie urządzenia, z jakich korzystamy w domu, są zasilane prądem elektrycznym, cena za 1 kWh zaczyna mieć ogromne znaczenie. Tym większe, jeśli dodatkowo posiadamy ogrzewanie elektryczne. Przed sezonem grzewczym zawsze warto sprawdzić, ile kosztuje kWh u poszczególnych dystrybutorów energii elektrycznej w kraju.

Do podjęcia decyzji i wybrania konkretnego dystrybutora prądu konieczne jest porównanie przynajmniej kilku ofert. Jedynie szersza perspektywa pozwoli nam na wybranie najniższej ceny za 1 kWh. Czas się przekonać, kto oferuje prąd najtaniej na rynku?

Ile kosztuje 1 kWh?

Nie tak prosto od razu powiedzieć, ile kosztuje 1 kWh, ponieważ na jego całościową cenę składa się przynajmniej kilka składników. Kilowat to na rynku produkt taki sam, jak wszystkie inne towary oferowane nam w sklepach. Posiada więc opakowanie, cenę za usługę, ale i jakość samą w sobie. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje kilowat prądu, trzeba wziąć pod uwagę kilka parametrów. W cenie za 1 kWh podsumowana jest kwota za zużytą energię, zgodnie z konkretną taryfą i podpisaną umową. Do tego doliczana jest opłata dystrybucyjna, czyli stała opłata za przesył energii elektrycznej do danego gospodarstwa domowego. Składową jest również sieciowa opłata za dystrybucję energii na odcinku od miejsca dystrybucji do miejsca docelowego. W jej kalkulacjach uwzględnia się jednak straty powstałe w wyniku przesyłu energii. W cenie za kilowatogodzinę klient płaci też za abonament oraz tzw. opłatę przejściową, jakościową, kogeneracyjną, mocową oraz OZE. Ta ostatnia weszła w życie w 2016 roku i chociaż możemy znaleźć ją na liście elementów wymienionych do zapłaty, jej wysokość do tej pory wynosiła zawsze okrągłe 0 zł.

Cena 1 kWh w taryfach

Za konkretne stawki, czyli za to, ile kosztuje kWh, odpowiada między innymi taryfa, jaka nas obowiązuje zgodnie z podpisaną umową. Dla przykładu inna taryfa będzie obowiązywać na budowie w formie prądy tymczasowego, a inna w normalnie zamieszkałym domu. Dystrybutorzy podzielili taryfy na cztery sektory: A, B C, G. Taryfy oznaczone literą A skierowane są do największych odbiorców, a więc przedsiębiorców. Taryfy ukryte pod literą B dotyczą rolników, C jest dla niewielkich firm usługowych oraz małych producentów; również tutaj zakwalifikowane są place budów. Gospodarstwa domowe korzystają z taryf oznaczonych literą G. To, ile kosztuje kilowat prądu w taryfie G, zależy jeszcze od jej określonego rodzaju czy wydzielonych podstref.

Ile kosztuje kilowat prądu? Oferty dystrybutorów

Przed podpisaniem nowej umowy czy przed przedłużeniem obecnej warto zorientować się w rynkowych cenach za 1 kWh. Może się bowiem okazać, że korzystniejszą inwestycją będzie przejście do innej firmy. Cena uzależniona jest nie tylko od dystrybucji, ale i operatora. Oba podmioty nie muszą być tożsame. Najniższa cena za 1 kWh wychodzi, gdy sprzedawcą jest ENERGA Obrót, a operatorem Innogy – stawka za 1 kWh to jednie 0,56 zł. Taka sama stawka obowiązuje przy układzie, w którym operatorem jest właśnie Innogy. Z kolei najwyższe stawki obowiązują w chwili, kiedy Innogy jest sprzedawcą, a operatorem ENERGA. Cena za kilowat wynosi wtedy aż 0,71 zł. Dość drogo będzie również w układzie TAURON PE – ENERGA. Z takiego mariażu można spodziewać się stawek na poziomie 0,68 zł. Niestety, rokowania na przyszły rok nie są zbyt optymistyczne. Specjaliści przewidują bowiem dalsze, spore wzrosty stawek za prąd elektryczny, niezależnie od sprzedawców czy operatorów.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze