Strona głównaZakupJaki fundament pod słupy drewniane?

Jaki fundament pod słupy drewniane?

Pergole, drewniane, estetyczne zadaszenia nad tarasami, eleganckie, posadowione na stałe altany – wszystkie te konstrukcje wymagają odpowiedniego przygotowania. Aby fundament pod słupy drewniane był solidny, musi być wykonany w odpowiedni sposób.

Na szczęście do wykonania profesjonalnego fundamentu pod słup drewniany nie jest konieczna żadna fachowa wiedza, czy niepospolite umiejętności. Zdecydowanie wystarczą nasze wskazówki.

Bezpieczny fundament pod słupy drewniane

Przy planowaniu fundamentu pod pergolę czy jakąkolwiek inną, ogrodową konstrukcję, opierającą się na drewnianych słupach, należy brać pod uwagę naturalne właściwości drewna. Chociaż solidne, zakopane w ziemi z czasem na pewno by zgniło, i straciło swoje właściwości. Dlatego fundament pod słup drewniany powinien być odpowiednio przemyślany i dopasowany do rodzaju architektury, jakiej ma służyć. Z tego względu najczęściej drewniane słupy mocowane są nie bezpośrednio w ziemi, ale na podstawach wykonanych z betonu. Co do zasady, same drewniane elementy nie powinny być umieszczane bezpośrednio nad poziomem ziemi. Wilgoć może się w ten sposób przedostawać do drewna, przedwcześnie go niszcząc. Słupy powinny znajdować się na poziomie około 5 cm ponad glebą – lub wyżej.

Proste fundament pod słupy drewniane

Najłatwiej fundament pod słup drewniany wykonać za pomocą metalowej obejmy dla drewnianych pali. Możemy jednak iść o krok dalej, i nie męczyć się zbytnio, wykorzystując gotowe elementy, dostępne bez problemu w sklepach. Do wykonania fundamentu pod słupy drewniane można z powodzeniem wykorzystać specjalne stopy pergolowe, już ocynkowane, a więc niekorodujące, co docenimy z biegiem czasu. Aby jeszcze uprościć zadanie stworzenia odpowiedniej bazy dla pergoli, stopy pergolowe występują w różnych rozmiarach oraz odmianach, dzięki czemu dopasowanie ich do wybranego przez nas drewna oraz jego grubości jest bajecznie proste. Pod taki fundament pod słup drewniany należy przygotować wcześniej wykop w kształcie kwadratu. Najlepiej, aby jego krawędzie miały około ¼ m x ¼ m oraz głębokość około 80 cm. To najlepsze parametry, aby konstrukcja byłą stabilna i bezpiecznie osadzona w jednym miejscu. To również zabezpieczenie przed skutkiem przemarzania ziemi. Beton najlepiej przygotować w proporcji: cztery łopaty piasku czy innego kruszywa na jedną łopatę cementu. Warstwa betonu powinna mieć około 20 cm – to właśnie w niej należy w odpowiedni sposób włożyć słup na głębokość około 5 – 10 cm. Wtedy stanie się zupełnie niewidoczny dla obserwatora.

Fundamenty prefabrykowane pod słupy

Ciężko zliczyć wszystkie dostępne na rynku fundamenty prefabrykowane pod słupy, które można z powodzeniem wykorzystać przy takim przedsięwzięciu. Do wyboru są nie tylko różne kształty, ale także wielkości. Fundamenty prefabrykowane pod słupy to kolejny sposób na proste przygotowanie niebanalnej konstrukcji ogrodowej. W przypadku prostszych form producenci informują o dokładnej wadze konkretnego fundamentu prefabrykowanego pod słupy. Dobrze widoczne są również wewnętrzne otwory, dzięki czemu można przygotować odpowiednie „zbrojenie” dla drewnianego słupa. Chociaż spora część prefabrykowanych elementów tego typu wykorzystywana jest głównie pod oświetlenie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby jego przeznaczenie nieco modyfikować dla własnych potrzeb. Trzeba jedynie pamiętać, aby gotowy fundament również odpowiednio przygotować w gruncie, bezpiecznie go osadzić – na odpowiedniej głębokości. Jedynie w ten sposób będzie spełniał swoje funkcje. Od niego zaś zależy nie tylko estetyka konstrukcji, ale i bezpieczeństwo domowników.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze