Strona głównaZakupCo trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podczerwienią? Opinie, koszty, zdrowie

Co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podczerwienią? Opinie, koszty, zdrowie

Wciąż rosnące ceny paliw stosowanych powszechnie do ogrzewania domów sprawiają, że producenci starają się odnaleźć złoty środek – coś, co zaspokoi potrzebę ludzi na komfortowe warunki podczas chłodnych dni, i co jednocześnie nie będzie zbytnio obciążać domowego budżetu. W ten sposób powstała jedna z metod ogrzewania, wykorzystująca prąd elektryczny. Ogrzewanie podczerwienią na forum zyskuje coraz śmielsze głosy na „tak”. Na ile są one jednak prawdziwe?

Po pierwsze, wiele mówi się o wpływie ogrzewania podczerwienią na zdrowie mieszkańców, a także o przewadze ich wad nad zaletami. Takie opinie o ogrzewaniu podczerwienią wynikają jednak najczęściej z niewiedzy, a nie z doświadczenia. Jak jest w takim razie naprawdę?

Od początku, czyli jak działa ogrzewanie podczerwienią?

Całą rzecz najlepiej zacząć od podstaw, czyli od tego, jak w ogóle działa ogrzewanie podczerwienią? Przede wszystkim metoda ta jest coraz częściej promowana ze względu na jej ekologię – a coraz częściej również ze względu na jej genialną… prostotę. Zawieszone na ścianach panele to nic innego, jak tak zwane grzejniki bezpośrednie. To dzięki nim rozprowadzane są „długie fale podczerwone”. Te zaś wnikają we wszystkie przedmioty, jakie znajdują się w otoczeniu – w ściany, podłogi, przedmioty oraz w mieszkańców. Zgodnie z prawami fizyki nagrzane przedmioty będą oddawały przyjęte ciepło, a to znajdzie się z powrotem w pomieszczeniu, przyjemnie ogrzewając je oddaną energią. Tutaj poniekąd rozwiązuje się pierwsza kwestia budząca kontrowersje, czyli ogrzewanie podczerwone a zdrowie –  taki rodzaj ogrzewania zapobiega nierównomiernemu ogrzewaniu pomieszczenia, co jest znacznie zdrowsze, niż sposób pracy tradycyjnych źródeł ciepła, na przykład grzejników.

Ogrzewanie podczerwone a zdrowie

Sporo dyskusji na forum o ogrzewaniu podczerwienią wywołuje temat ogrzewania podczerwonego i zdrowia. Osoby mające obiekcje powinny przestać się bać, ponieważ promienie podczerwone wykorzystywane są powszechnie w medycynie jako światło lecznicze. Warto tutaj dodać, że korzystnie wpływające na ludzki organizm światło słoneczne w aż czterdziestu procentach składa się właśnie ze światła podczerwonego. Zamykając kwestię ogrzewania podczerwonego a zdrowia można jedynie uściślić, że jest ono w stu procentach bezpieczne dla ludzkich i zwierzęcych organizmów. Nie zaszkodzi więc ani mieszkańcom, ani czworonogom, którzy będą z takiego ogrzewania korzystać. To trochę jak opalanie się, tylko pod dachem i w kontrolowanych warunkach.

Wady i zalety ogrzewania podczerwonego

Jak każde rozwiązanie technologiczne, ogrzewanie podczerwone wady i zalety posiada. Jednak w opiniach użytkowników ogrzewanie podczerwone ma jednak więcej tych drugich. Najważniejszą zaletą jest właśnie wpływ ogrzewania podczerwonego na zdrowie – dzięki natychmiastowemu i bezpośredniemu przekazywaniu ciepła i przenikaniu przez przedmioty i ciała nie następują gwałtowne spadki cyrkulacji powietrza, nie mamy również drastycznych wrażeń cieplnych pomiędzy podłogą a wyższymi partiami pomieszczenia, gdzie kumuluje się wydzielane przez grzejniki ciepło – zgodnie z zasadami fizyki. Ogrzewanie podczerwone ma mniej wad niż zalet – z takiego rodzaju ogrzewania powinni korzystać alergicy, gdyż alergeny będą unosić się w powietrzu w znacznie mniejszym zakresie. Reumatycy także skorzystają z leczniczego ogrzewania podczerwonego – czy wady, obok zalet takiego ogrzewania w ogóle mogą istnieć? Opinie użytkowników ogrzewania podczerwonego wskazują także na bardzo prosty montaż promienników i banalnie proste w obsłudze sterowanie systemem.

Jeśli chodzi o ogrzewanie podczerwone, zalety jak najbardziej są; wadą może być koszt eksploatacji – niekoniecznie niższy, niż w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania. W ogrzewaniu podczerwonym wadą będzie niemożność uzyskania w ten sposób ciepłej wody.

Ile kosztuje kupno ogrzewania podczerwonego

Od razu trzeba otwarcie powiedzieć, że chociaż ogrzewanie podczerwone ma wiele zalet, wadą będzie koszt zakupu. Obecnie średnia cena ogrzewania podczerwonego – zakupu jednego panelu, za pomocą którego można ogrzać około dwudziestu metrów kwadratowych, to ok. 1500 zł. W niektórych opiniach ogrzewanie podczerwone jest przez ten czynnik dyskwalifikowane jako alternatywa dla tradycyjnych, tańszych rozwiązań. Cena ogrzewania podczerwonego sprawia, że jest to naprawdę droga inwestycja, wymagająca głębszego zastanowienia, mimo oczywistych zalet.

Ogrzewanie podczerwone – cena eksploatacji i serwisowania

W opiniach użytkowników, aby ogrzewanie podczerwone miało sens, niezbędna jest doskonała, nowoczesna izolacja całego budynku. W przypadku ogrzewania podczerwonego cena serwisowania nie jest wysoka, ponieważ cały proces jest śmiesznie prosty. Jednak ceny ogrzewania podczerwonego w prywatnych domach nie zawsze mogą być tak niskie, jak można by się spodziewać po tak nowoczesnej metodzie. W cenie ogrzewania podczerwonego nie ma wliczonej  ciepłej wody, co dla niektórych stanowi niemały problem.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze