Strona głównaPoradyUbezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

Ubezpieczenie mieszkania a kredyt hipoteczny

W praktyce ubezpieczenie nieruchomości jest warunkiem przyznania kredytu hipotecznego. Polisa z cesją na bank chroni jednak nie tylko interes kredytodawcy, lecz także kredytobiorcy, który ma duży wpływ na jej zakres. Zobacz, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu mieszkania przy kredycie hipotecznym.

Czy ubezpieczenie mieszkania w kredycie hipotecznym jest obowiązkowe?

Polskie prawo nie nakazuje ubezpieczenia mieszkania lub domu, więc teoretycznie jest to dobrowolne. W praktyce jednak banki udzielą jednak finansowania tylko pod warunkiem zakupu polisy. Wymóg ubezpieczenia nieruchomości kupowanej na kredyt hipoteczny nie dotyczy jedynie działki budowlanej.

W przypadku mieszkania lub domu banki chronią w ten sposób swoje interesy. Utrata nieruchomości (np. w wyniku pożaru) oznaczałaby bowiem, że kredytodawca nie ma już zabezpieczenia na wypadek, gdyby kredytobiorca nie spłacał zobowiązania.

Kredyt hipoteczny a ubezpieczenie mieszkania – jakie są wymagania banków?

Ubezpieczenie mieszkania w kredycie hipotecznym wymaga cesji praw z polisy na bank. Oznacza to przeniesienie praw do odszkodowania, które w razie szkody otrzyma bank, a nie klient opłacający ubezpieczenie. Korzyść dla kredytobiorcy jest natomiast taka, że choć traci nieruchomość, spłatę kredytu pokryje polisa.

Bank określa również minimalną wysokość i zakres ubezpieczenia mieszkania przy kredycie hipotecznym. Najczęściej jest to podstawowa ochrona murów i stałych elementów na wypadek zdarzeń losowych (ogień, powódź, zalanie). Kwota, którą objęta jest cesją, musi też być nie niższa niż wysokości kredytu.

Ubezpieczenie nieruchomości przy kredycie hipotecznym – przez bank czy inna polisa?

Chociaż bank wymaga ubezpieczenia mieszkania w kredycie hipotecznym, nie musisz wybrać polisy, którą proponuje. Jeśli znajdziesz atrakcyjniejszą opcję, możesz z niej skorzystać, pod warunkiem, że spełnia minimalne warunki wyznaczone przez kredytodawcę i dokonasz na niego cesji podpisując osobny dokument cesji globalnej.

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zakres ubezpieczenia był szerszy, co pozwoli dopasować je do własnych potrzeb. Dobrym pomysłem będzie również wysokość polisy równa nie tyle wartości kredytu, ile wartości nieruchomości – włącznie z wkładem własnym i szacowanymi kosztami wykończenia.

Zabezpieczasz się w ten sposób nie tylko przed koniecznością spłaty kredytu za zniszczone mieszkanie lub dom, lecz także chronisz własne środki zainwestowane w elementy stałe nieruchomości. Cesja obejmuje bowiem wówczas ubezpieczenie tylko do wysokości wymaganej przez bank.

Ubezpieczenie mieszkania przy kredycie hipotecznym – co może obejmować?

W ofercie ubezpieczycieli znajdziesz polisy o bardzo różnym zakresie, które możesz uzupełnić o dodatkowe elementy. Na przykład ubezpieczenie mieszkania w ofercie PKO BP to trzy różne pakiety: Standardowy, Super i Pro. Już pierwszy wariant chroni też od szkód powstałych z powodu rażącego zaniedbania (np. pożaru przez pozostawienie niewygaszonego kominka).

Z kolei dwa kolejne obowiązują w zakresie wszystkich szkód oprócz tych wymienionych w wyłączeniach. Pakiet Super obejmuje dodatkowo OC w życiu prywatnym dla ubezpieczonego i pozostałych domowników. Natomiast wariant Pro to także polisa od kradzieży z włamaniem, rabunku i dewastacji. W pakietach Super i Pro możesz też w atrakcyjnej cenie dokupić ubezpieczenie elementów szklanych czy przenośnego sprzętu elektronicznego.

Dodatkowo kupując ubezpieczenie mieszkania za pośrednictwem PKO BP masz zagwarantowany bardzo prosty proces cesji. Nie musisz podpisywać żadnych dodatkowych dokumentów – umowę cesji zawierasz razem z ubezpieczeniem.

Z ubezpieczenia w PKO BP skorzystają klienci banku. Możesz je jednak wykupić nawet wtedy, gdy kredytu hipotecznego udziela Ci inny bank – wystarczy, że korzystasz z bankowości elektronicznej PKO BP w serwisie iPKO lub aplikacji IKO.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze