Strona głównaZakupIle kosztuje wykończenie mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Nowe mieszkanie to duża inwestycja. Warto więc dobrze rozplanować wszystkie związane z tym wydatki. W momencie zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, musimy przygotować się na to, że nowe mieszkanie otrzymamy w stanie deweloperskim. Na rynku możemy spotkać również oferty mieszkań pod klucz, czyli takie, które są już wykończone i gotowe do zamieszkania. My zaś oszacujemy koszt wykończenia mieszkania oraz jakie stawki rynkowe aktualnie obowiązują za konkretne prace. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim i co konkretnie składa się na ten koszt.

Koszt wykończenia mieszkania

Głównym czynnikiem warunkującym to ile pieniędzy musimy zainwestować w wykończenie mieszkania jest jego powierzchnia i liczba pomieszczeń. Im większa powierzchnia, tym wyższy koszt remontu. Wykończenia małego mieszkania sięga kilkudziesięciu tysięcy złotych. Mieszkanie o powierzchni 30 m² to koszt ok. 60 tyś zł. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w wysokim standardzie? 

Decydując się na materiały, meble i dodatki z wyższej półki cenowej, zapłacisz średnio połowę więcej. Koszty wykończenia mieszkania w wysokim standardzie w 2021 roku oscylują w granicach od 2000 do 3000 zł/m². Rozpiętość cenowa na rynku jest ogromna. Wszystko jest zależne od Twoich założeń i budżetu, którym dysponujesz. Kolejnym wskaźnikiem kosztu robocizny jest to w jakim regionie Polski wykańczasz mieszkanie oraz stawka godzinowa firmy remontowej. 

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Niewielu deweloperów oferuje mieszkania urządzone pod klucz, najbardziej popularny na rynku nieruchomości jest stan deweloperski. To ile pieniędzy odłożyć na wykończenie naszego mieszkania w stanie deweloperskim jest zależne od wielu czynników. Stan deweloperski to głównie wylanie betonu na podłodze, przygotowanie ścian do malowania, montaż okien i parapetów, zamontowanie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i elektrycznej oraz pokrycie balkonu/tarasu płytkami. Deweloper może oferować inny standard wykończenia mieszkania. Dotyczy on jakości zamontowanych elementów. Warto zwrócić uwagę, czy w stanie deweloperskim lokalu są położone gładzie na sufitach oraz czy są zamontowane gniazdka i wyłączniki. Montaż takich elementów w mieszkaniu zwiększa koszt jego wykończenia nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chcesz  wyremontować mieszkanie skromnie, za koszt wykończenia mieszkania możesz zapłacić mniej, jeśli zaś stawiasz na materiały z wyższej półki cenowej, z pewnością przekroczysz te założenia. Dobrze przemyśleć ten zakup i zadbać o solidne produkty, które będą użytkowane przez wiele lat.

Wykończenie łazienki i kuchni

Wyposażenie łazienki i kuchni – to najistotniejsze pomieszczenia w mieszkaniu deweloperskim. Co należy uwzględnić w tym kosztorysie? Płytki podłogowe i ścienne ze średniej półki cenowej to ok. 50 zł za metr kwadratowy, zaś koszt ułożenia metra kwadratowego takich płytek to ok. 80 zł. Na wyposażenie łazienki składa się m.in. kabina prysznicowa, sedes, umywalka z baterią, bidet oraz pralka. Niezbędnym w wyposażeniu jest: lustro, oświetlenie oraz szafki. Wykończenie i urządzenie łazienki o powierzchni 10 m²  to koszt średnio ok. 15 000 zł.  

Wykończenie kuchni również wymaga dużych nakładów pracy. Koszty obejmuje zakup i montaż mebli kuchennych oraz sprzętu AGD t.j. lodówka, płyta indukcyjna, piekarnik, okap. Wykończenie ścian płytkami ceramicznymi jest trwałą i najlepszą alternatywą. Do kosztorysu wykańczania kuchni zalicz również sam koszt materiałów, tak jak zrobiłeś to w przypadku wyliczenia kosztorysu łazienki. Średni koszt wykończenia kuchni o powierzchni 10 m² to ok. 18 000 zł, lecz  gdy dysponujesz niższym budżetem możesz zamknąć się nawet w 10 tyś zł. 

W pozostałych pomieszczeniach (salon, sypialnia, przedpokój) w szczególności skupiamy się na pokryciu podłóg panelami oraz pomalowaniu ścian i sufitów. Oprócz tego każde pomieszczenie należy wyposażyć w oświetlenie, jak i dodatkowe gniazda elektryczne. To na jakie meble, sprzęt i dodatki się zdecydujemy oraz to jaki będzie ich końcowy koszt, zależy od standardu pomieszczenia.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze