Strona głównaPoradyIle zarabia się w fotowoltaice? Fotowoltaika zarobki 2023

Ile zarabia się w fotowoltaice? Fotowoltaika zarobki 2023

Ogromna popularność instalacji fotowoltaicznych w Polsce sprawia, że duża część elektryków decyduje się na poszerzenie swojej wiedzy i zakresu działalności. Wraz z popytem na panele słoneczne rośnie również zapotrzebowanie na monterów instalacji fotowoltaicznych. Zarobki w ich przypadku również rosną, co jest naturalną rzeczą. Ile jednak wyniosą w fotowoltaice zarobki monterów w nadchodzącym nowym roku i czy na pewno warto iść w tym kierunku?

Zanim zarobki montera instalacji fotowoltaicznych zaczną rosnąć, konieczne jest zdobycie odpowiednich szkoleń. Praca przy panelach słonecznych jest niebezpieczna i wymaga profesjonalnego przygotowania. To zaś nieco trwa. Czy w takiej perspektywie monter paneli fotowoltaicznych zarobi na tyle dużo, że opłaci mu się trud dodatkowej nauki?

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

Wielu elektryków zastanawia się, ile zarabia monter fotowoltaiki. To całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt posiadanego doświadczenia oraz konieczności rozwoju i poszerzania swojej wiedzy. Czy takie poświęcenie ma sens? Trudno jednak jednoznacznie powiedzieć, ile zarabia monter fotowoltaiki, ponieważ będzie to zależało nie tylko od rodzaju umowy czy rodzaju etatu. Inaczej obliczane będą zarobki montera instalacji fotowoltaicznych, który jest zatrudniony u kogoś, a inaczej, gdy posiada własną firmę i pracuje na własny rachunek. Przyjmuje się jednak, że w chwili obecnej zarobki w fotowoltaice wynoszą od 3 500 złotych brutto do 5 000 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście na znacznie wyższe zarobki będzie mogła liczyć osoba prowadząca własną firmę, wykonująca we własnym zakresie dowolną liczbę zleceń od klientów. Praca instalatora fotowoltaiki obejmuje prawidłowe wykonanie oraz podłączenie całej instalacji fotowoltaicznej. To od niego zależy, czy będzie zrobiona bezpiecznie – również dla użytkowników. Podczas wykonywanej pracy instalator fotowoltaiki musi zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Praca jako instalator fotowoltaiki

Osoby posiadające dodatkowe szkolenia w zakresie instalacji paneli słonecznych mogą szukać dodatkowego zatrudnienia właśnie w tym obszarze. Pracę instalator fotowoltaiki jest w stanie znaleźć w absolutnie każdym regionie Polski. To efekt ogromnego zainteresowania, jakim cieszy się zielona energia. Nie ma też konkretnego miasta, w którym ofert pracy dla instalatora fotowoltaiki byłoby najwięcej czy najmniej. W tej chwili siły rozkładają się po równo. Można się jednak spodziewać, że kolejne zaostrzenia europejskich norm, wciąż podnoszące się ceny prądu oraz trend na korzystanie z własnej, ekologicznej energii, będzie się rozwijał. To zaś będzie prostym przyczynkiem to wyższych zarobków monterów paneli fotowoltaicznych.

Zarobki monterów fotowoltaiki a województwa

Jeśli chodzi o zarobki monterów fotowoltaiki, oferty można podzielić na kilka kategorii. Przede wszystkim oferty pochodzą od dużych, liczących się na rynku firm. Te chętniej zatrudniają na podstawie samozatrudnienia, niż umów. Mniejsze firmy z kolei będą zatrudniały na podstawie umowy o pracę. Tutaj obiecywane miesięczne zarobki wahają się w granicach od 5 000 do 8 000 złotych brutto. Monter paneli fotowoltaicznych zarobki będzie miał uzależnione od ilości wykonanych zleceń. Często bywa jednak tak, ze osiągniecie maksymalnego obiecywanego jest niemożliwe. Niemniej jednak widać, że zarobki w fotowoltaice z miesiąca na miesiąc pną się w górę. Zdarza się też, że wśród ofert pracy można znaleźć oferty jedynie pracy sezonowej, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Fotowoltaika – zarobki a zakres obowiązków

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, zarobki zwykle uzależniane są od wyników, czyli ilości wykonanych instalacji. Jednak każda firma może mieć ciut odmienne wymagania czy większą lub mniejszą listę obowiązków dla nowego pracownika. Przeglądając kolejne oferty warto więc właśnie na tę listę zwrócić szczególną uwagę. Konieczne jest oczywiście posiadanie odpowiednich szkoleń oraz certyfikatów.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze