Palma Areka, czy inaczej Dypsis lutescens to palma z rzędu Arekowców, jej naturalny obszar występowania to południowa Afryka, Madagaskar i południowo-wschodnia Azja. Palma ta jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych, ze względu na piękne liście w kształcie pióropuszy i osiąganą wysokość (nawet do 2 m), przez co jest rośliną niezwykle elegancką i efektowną. W polskich domach najczęściej spotyka się 2 główne gatunki Areki, czyli Arekę żółtawą i Arekę katechu. Ta pierwsza charakteryzuje się bardzo wysokim wzrostem, na terenach, na których występuje naturalnie, oraz pięknymi, jasnozielonymi liśćmi, które zależnie od fazy rozwoju, są wyprostowane lub wygięte. W domowych warunkach Areka żółtawa nie dorasta do wysokości większej niż 1,5 m, mimo to, prezentuje się okazale i cieszy oko przez długie lata. Areka katechu osiąga w warunkach domowych nawet do dwóch metrów wysokości, a jej liście mają niezwykle intensywny, zielony kolor. Młode palmy katechu do złudzenia mogą przypominać palmy kokosowe.
Uprawa Palmy Areka
Palma Areka, to roślina, którą wielu amatorów ogrodnictwa chciałoby mieć w swoim domu. Z odpowiednim przygotowaniem, uprawa jej nie jest zadaniem, które wymaga ogromu wiedzy i doświadczenia, jednak jest kilka rzeczy, na które musimy zwracać uwagę. Uprawa palmy areki wymaga od nas nieco poświęcenia, jednak efekty są zazwyczaj warte odrobiny kłopotu, ponieważ jest to roślina niezwykle piękna, oraz prezentujące się bardzo okazale i egzotycznie. Oczywiście, ze względu na pewne czynniki, nie jest to roślina dla każdego, jednak nie ulega wątpliwości, że jest ona ceniona zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów.
Jak wygląda pielęgnacja?
Palma areka lubi jasne stanowiska, które są dosyć delikatnie oświetlone, zbyt mocne światło może jej jednak zaszkodzić. Nie lubi ciemnych miejsc oraz przeciągów, dlatego najlepiej postawić ją w pewnej odległości od okien i drzwi. Areka wymaga żyznej ziemi o dużej przepuszczalności, najlepszy w tym wypadku jest torf, ale ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu również będzie dobra. Aby zapewnić roślinie dobry drenaż, dno doniczki trzeba wyłożyć drobnymi kamyczkami. Areka nie wymaga częstego przesadzania, tylko w wypadku, gdy doniczka staje się zbyt mała dla rozrastającej się rośliny. Roślina lubi różne temperatury w zależności od pory roku. Na jesień i zimę poradzi sobie w temperaturze około 10 -15 st. C, nie jest to bowiem dla niej okres wzrostu. Na wiosnę i latem temperatura w okolicach 20 st. C będzie dla Areki najlepsza, by zapewnić roślinie idealne warunki do wzrostu.
Jak podlewać?
Areka lubi stały poziom wilgoci w glebie, ale nie tylko ziemia musi być stale wilgotna. Powietrze również powinno posiadać wysoki poziom wilgoci. Podlewać można nawet codziennie, uważać tylko trzeba, by nie było to zbyt obfite. Lepiej robić to co dwa dni, a codziennie zraszać roślinę. W tym celu należy używać przegotowanej lub odstanej wody w temperaturze pokojowej. Podlewanie palmy Areka jest szczególnie ważne latem, w okresie upałów i suszy, ponieważ roślina bardzo lubi wilgoć, oraz średnio radzi sobie z wysokimi temperaturami, zwłaszcza jeśli nie ma dostępu do wody, dlatego warto zastosować w tym celu nawadnianie kropelkowe.
Jak dbać?
Dla wielu osób, Palma Areka może okazać się wymagającą, oraz trudną do hodowania rośliną, więc często zastanawiamy się, jak właściwie dbać o roślinę taką jak ta. Poza ustawieniem doniczki w odpowiednim miejscu, z dala od przeciągów i wiatru, oraz dbaniem o zachowanie stałego poziomu wilgoci, należy również palmę nawozić. Robi się to w okresie wzrostu, od wczesnej wiosny do końca lata. W tym celu można zakupić specjalny nawóz do palm lub używać uniwersalnego, do roślin zielonych. Optymalny okres między kolejnym nawożeniem to 2-3 tygodnie. Na jesień i w zimie wystarczy nawozić raz na 7-8 tygodni. Przez dłuższy czas bez nawozu palma może zacząć usychać i w końcu obumrze. W internecie znajduje się wiele poradników profesjonalnych ogrodników, którzy mówią nam, jak powinniśmy dbać o Palmę Areka. Według większości z nich, najważniejszą, lub też jedną z najważniejszych rzeczy w pielęgnacji tej niezwykłej rośliny, jest regularne zraszanie liści wodą.
Jakie występują choroby Palmy Areka
Najbardziej problematyczną kwestią, jeśli chodzi o opiekę nad Palmą Areką, jest jej niezwykła chorowitość. Każdy uschnięty liść lub plama, mogą oznaczać poważną chorobę lub natrętnego szkodnika. Najpopularniejsze szkodniki Areki to przędziorki tarczniki i wełnowce. Gdy tylko się pojawią, trzeba natychmiast spłukać całą roślinę pod bieżącą wodą i użyć środków na insekty. Wiotkie liście z żółtymi lub brązowymi plamami to znak, że alma została zaatakowana przez grzyby. Uszkodzone liście trzeba usunąć, nim zaczną gnić, a całą roślinę natychmiast spryskać preparatami grzybobójczymi. Nie zawsze jednak problem jest aż tak poważny. Czarne lub poszarzałe końcówki liści oznaczają zbyt częste podlewanie, w tym wypadku wystarczy wymienić całą ziemię i zmniejszyć trochę ilość wody przy kolejnym podlewaniu. Suche, żółte lub brązowe końcówki są natomiast oznaką braku dostatecznej ilości wilgocią, więc wystarczy, analogicznie, zwiększyć obfitość podlewania lub podnieść poziom wilgoci w powietrzu poprzez zakup dobrego nawilżacza powietrza. Pojawiające się na liściach żółte lub brązowe plamy mogą oznaczać zbyt słoneczne stanowisko i w efekcie poparzenie rośliny. Wystarczy wtedy zmienić miejsce ustawienia doniczki. Chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć, dlatego Palma Areka powinna być ustawiona i hodowana w odpowiednim miejscu, oraz w odpowiedniej glebie. Powinna być także uważnie pielęgnowana i nie wystawiana na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
Jak szybko rośnie Palma Areka?
Szybkość rośnięcia Palmy Areka, może zależeć od gatunku rośliny, który hodujemy. Według ogólnej opinii, Palma Areka rośnie szybko, ale nie za szybko, w warunkach naturalnych robiąc to ze znacznie większym tempem, niż w warunkach domowych. Jeśli kupujemy małą sadzonkę, to musimy liczyć się z tym, że okres oczekiwania na to aż roślina osiągnie swój prawidłowy rozmiar, będzie dosyć długi, ponieważ może trwać to nawet 2 lata. Jeśli kupujemy sadzonkę, która już troszeczkę wyrosła, szybkość rośnięcia Palmy Areki, jest bardziej zadowalająca, ponieważ pełny rozmiar może osiągnąć już w kilka miesięcy, do roku czasu. Szybkość wzrostu może zależeć od warunków, w których roślina się znajduje. Im lepsze podłoże, oraz im lepsze powietrze, tym szybciej doczekamy się w pełni wyrośniętej, zdrowej rośliny.
Cena Palmy Areka
Cena Palmy Areka zależy od wielu czynników. Niektóre gatunki sadzonek, są o wiele tańsze niż inne, różnica w cenie może wynosić nawet do kilkuset złotych. Istnieje możliwość zakupu małych sadzonek, jak i dosyć wyrośniętych drzew, dlatego ceny Palmy Areka bardzo się od siebie różnią. Sadzonki możemy zakupić za cenę od około 30 zł do nawet 600 zł, w zależności od wielu okoliczności. Roślina jest dostępna do zakupu zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Według wielu osób cena wynika przede wszystkim z efektywności rośliny, oraz innych jej cech szczególnych. Niektóre gatunki, mają pomóc w oczyszczaniu powietrza.