Strona głównaOgródCo sadzić w październiku? Kalendarz ogrodnika

Co sadzić w październiku? Kalendarz ogrodnika

Mogłoby się wydawać, że prace ogrodowe w październiku nie wymagają wiele wysiłku, ze względu na nadchodzącą zimę. Październik na działce wiąże się jednak z wieloma pracami koniecznymi do wykonania. Z artykułu dowiesz się, co można siać w tym okresie. Jakie warzywa i kwiaty siać październiku? Przedstawiamy kalendarz prac w ogrodzie. 

Zobacz: Co sadzić w marcu? Kalendarz ogrodnika

Co można siać w październiku?

Październik jest najlepszym czasem w kalendarzu ogrodnika na wysiew roślin jednorocznych. Jesień to okres na sadzenie krzewów oraz drzew owocowych i ozdobnych. Poza odpowiedzią na pytanie, co siejemy w październiku, warto zastanowić się, jak zabezpieczyć swój ogród przed zimą. Trzeba też pamiętać o ostatnich w danym roku zbiorach. Poza zebraniem owoców można zabrać się za przesadzanie krzewów iglastych. Pozwoli im to na lepsze przygotowanie się do mroźnej zimy. W październiku prace ogrodowe wiążą się z wysiewaniem roślin jednorocznych. Zaliczyć do nich można czarnuszkę, maki, chabry czy ostróżki. 

Maki

Tym, co bez problemu można siać w październiku, są drzewa i krzewy. Jeśli zdecydujesz się na sadzenie brzozy czy porzeczki krwistej, warto pamiętać, żeby zakupić drzewka z odkrytymi korzeniami. Niezwykle ważne jest, aby przed wsadzeniem drzewka lub krzewu dołek zasypać ziemią ogrodniczą lub kompostem. W kalendarzu prac w ogrodzie na październik nie może zabraknąć porzeczki, agrestu, jabłoni czy gruszy. Odpowiednia do posadzenia w październiku na działce jest też róża.

Poniżej przedstawiamy kalendarz ogrodnika, czyli prace na październik w ogrodzie. 

Źródło: ogrodowaalternatywa.pl

Jakie warzywa siać w październiku?

Październik na działce to okres, kiedy można zasiać jeszcze niektóre warzywa. Zaletą późnego wysiewu jest to, że zbiory można będzie zebrać już na początku wiosny. Okres zimowy może również uchronić Twoje rośliny przed działaniem szkodników. Jakie warzywa zatem siać w październiku? Podczas zakupów trzeba zwrócić uwagę, aby wybrać rośliny ozime. Gatunki te są bardziej odporne na mróz i w większości bez problemu przetrwają do wiosny. W odpowiedzi na pytanie, jakie warzywa można siać w październiku, przedstawiamy rośliny z uwzględnieniem trzech kategorii. 

Prace ogrodowe w październiku wiążą się z wysiewaniem niektórych zielonych warzyw liściastych. Są to głównie przysmaki, które wiosną można wykorzystać do wielu sałatek. Tym co siejemy w październiku, mogą być: czosnek niedźwiedzi, szpinak, roszponka czy koper ogrodowy. Drugą kategorią będą w tym przypadku warzywa korzeniowe. Według październikowego kalendarza ogrodnika, w ogrodzie można w tym okresie siać marchew ozimą oraz pietruszkę ozimą. Ostatnią z propozycji na to, jakie warzywa można siać w październiku, będzie kategoria warzyw cebulowych. Zimę w Twoim ogrodzie z pewnością przetrwa cebula ozima oraz czosnek ozimy. 

Jakie kwiaty siać w październiku? 

Jakie kwiaty siać w październiku? Na działce to dobry moment na pojawienie się kwiatów cebulowych oraz bylin. Tym, co siejemy w październiku spośród kwiatów cebulowych to na pewno: przebiśniegi, narcyzy, hiacynty, lilie czy krokusy. W kalendarzu prac w ogrodzie na październik nie może zabraknąć konwalii oraz tulipanów. Są to tak zwane byliny. Czym są? W najprostszym ujęciu są to rośliny, które wytrzymują wiele lat i kwitną każdego roku. Są one idealną propozycją w odniesieniu do tego, jakie kwiaty siać w październiku.

Poniższa tabela odpowiada na pytanie, jakie kwiaty siać w październiku.

Źródło: ogrodowaalternatywa.pl

Kalendarza ogrodnika jest szczególnie pomocny podczas planowania prac ogrodowych. Warto kierować się kalendarzem prac w ogrodzie, ponieważ dzięki niemu dowiesz się jakie rośliny możesz sadzić w danym miesiącu. Istotne są też zmienne w odniesieniu do każdego roku warunki pogodowe. Należy pamiętać o tym, żeby decydując się na to, co można siać w październiku wybierać mrozoodporne gatunki. Prace ogrodowe w październiku to nie tylko sadzenie. Niektóre krzewy będą też wymagać w tym czasie przesadzenia. Jest to też dobry okres na wykonanie pewnych robót porządkowych, takich jak np. sprzątanie działki. 

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze