Strona głównaPoradyJak ogrzać warsztat?

Jak ogrzać warsztat?

Każdy majsterkowicz marzy o swoim własnym warsztacie, podobnie jak każdy amator samodzielnych napraw samochodowych. Praca w zimnym garażu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, daleka jest od przyjemności. Na szczęście znalezienie sposobu na tanie ogrzewanie warsztatu jest możliwe.

Jeśli garaż czy warsztat są budynkiem niezintegrowanym z domem, często nie mają podprowadzonego centralnego ogrzewania. Zwykle są to też konstrukcje tanie w zakupie, na przykład blaszane, a więc szybko tracą ciepło. Ogrzewanie do warsztatu nie musi być jednak ani problematyczne do założenia, ani drogie w utrzymaniu. W takim razie czas poznać sposób na to, czym ogrzać warsztat.

Czym ogrzać warsztat?

Ogrzewanie warsztatowe należy zawsze dobrać do wielkości powierzchni, a także zakładanej wielkości inwestycji. Zupełnie inne, tanie ogrzewanie warsztatu sprawdzi się w przypadku kilkumetrowych konstrukcji blaszanych, posadowionych na tyłach domu, a zupełnie inne będzie niezbędne do zapewnienia optymalny warunków pracy w profesjonalnych, kilkustanowiskowych serwisach i zakładach mechanicznych.

Wybierając sposób, jak ogrzać warsztat, warto pod uwagę brać także dostępne media. Jeśli warsztat posadowiony jest w taki sposób, że może korzystać z energii produkowanej przez panele słoneczne, to ekonomicznie będzie zdecydować się na ogrzewanie warsztatu samochodowego zasilanego prądem elektrycznym. Jeśli w pobliżu nie ma możliwości podpięcia się do sieci, można wypróbować równie efektywne, gazowe ogrzewanie warsztatu.

Nowoczesne sposoby, jak ogrzać warsztat?

Dotychczas spora część profesjonalnych, wielkopowierzchniowych warsztatów korzysta z centralnego, wodnego ogrzewania warsztatowego. Z punktu widzenia inwestora jest to metoda nie tylko przestarzała, ale droga sama w sobie oraz w utrzymaniu. Ze względu na charakter warsztatów samochodowych, wymagających utrzymania odpowiedniej temperatury powietrza również nocą, rozwiązanie to jest nieekonomiczne i wymaga znalezienia sprytnej alternatywy.

Jedną z chętniej wybieranych, alternatywnych metod ogrzewania warsztatu jest krótkofalowy, elektryczny promiennik podczerwieni. Zwykle wybierane są wersje kwarcowo-halogenowe, uważane za najlepsze pod kątem planowanej inwestycji. Takie ogrzewanie warsztatowe jest dość wydajny i ekonomiczny, dlatego coraz częściej rozpatrywany jest w nowo powstających obiektach.

Warto jednak sprawdzić, jakie jeszcze możliwości ogrzewania warsztatu samochodowego dają nam producenci?

Czym ogrzać warsztat, żeby nie ponosić dużych kosztów?

Tanim ogrzewaniem warsztatu, zyskującym sporą dzisiaj popularność, jest ogrzewanie nadmuchowe. Do uzyskania żądanej temperatury wykorzystuje powietrze. Zaletą tego ogrzewania do warsztatu jest uniwersalność jego zasilania. Ogrzewanie nadmuchowe może być zasilane w zasadzie każdym dostępnym rodzajem paliwa, w tym prądem elektrycznym, gazem, olejem opałowym, ale i tak zwanymi olejami przepracowanymi. Nie ma obaw, takie ogrzewanie warsztatu jest technicznie i technologicznie idealnie dopracowane i bezpieczne zarówno dla użytkowników, jak i dla środowiska.

Jeśli poszukiwanym jest ogrzewanie do warsztatu o niewielkiej powierzchni, w tym do domowych warsztatów, wykorzystywanych jedynie na własny użytek, zastosowanie znajdują zupełnie inne, ekonomiczne rozwiązania. Do takiego ogrzewania warsztatu samochodowego najlepiej sprawdzą się miejscowe, mobilne nagrzewnice. W „komplecie” z nimi warto zastosować wentylatory, rozprowadzające ciepłe powietrze do wszystkich stref, w których się w danej chwili pracuje.

Zupełnie innowacyjne metody, jak ogrzać warsztat

Coraz powszechniej w dużych zakładach i warsztatach wykorzystuje się konstrukcyjne systemy ogrzewania, oparte na promiennikach podczerwieni, wykonanych z ceramiki. Zasada działania jest dość prosta. Na specjalnej płytce ceramicznej w sposób bezpieczny, bez płomieni, spalana jest specjalna mieszanka gazowo-powietrzna. Dzięki temu na płytce powstaje temperatura sięgająca rzędu nawet 900 stopni Celsjusza. Ogrzewanie następuje poprzez absorpcję ciepła przez osoby znajdujące się w zasięgu działania urządzenia.

Czym ogrzać warsztat, jeśli nie chcemy wykorzystywać elektrycznego zasilania? Coraz modniejsze stają się też gazowe, rurowe promienniki ciepła. Zawsze jednak sposób ogrzewania należy dobierać indywidualnie.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze