Strona głównaWnętrzaJak zasłonić okno przed sąsiadami?

Jak zasłonić okno przed sąsiadami?

Sąsiedzi mający widok na to, co dzieje się we wnętrzu domu, to niestety częsty problem. Ich wścibskie zaglądanie do okien potrafi skutecznie utrudnić wieczorny relaks. Jak zasłonić okno przed sąsiadami, by było to wygodne i jednocześnie estetyczne?

Kilka pomysłów na zasłonięcie okien

Oczywiście podstawowym sposobem na przesłonięcie okien, aby z zewnątrz nie było widać co dzieje się w środku, jest zastosowanie firanek. Firanki są bardzo zróżnicowane. Mogą być one mniej lub bardziej gęsto plecione, przez co mocniej lub słabiej zasłaniać będą widok. Przez to nie zasłaniają one światła całkowicie, ale jednak sprawiają, że widok nie jest tak bezpośredni. Dla większego przesłonięcia rozwiązaniem jest także skorzystanie z zasłon. W tym przypadku także znaleźć można takie mniej lub bardziej przesłaniające widok. Niektóre modele są całkowicie zaciemniające i one z pewnością nie pozwolą na podglądanie, o ile tylko pamiętać będziesz o ich zasłanianiu. Jeżeli masz dużo okien i cenisz sobie prywatność, dobrym wyjściem jest wybór rolet automatycznych. W ramach smart home do wyboru jest wiele rodzajów silniczków, które będą przesuwać zasłony o określonych godzinach.

Rolety okienne

Jak zasłonić okno przed sąsiadami na inne sposoby? Jeżeli nie przepadasz za firankami, inną opcją jest zastosowanie rolet. Rolety mogą być naokienne, klasyczne, montowane na prowadnicach albo luźne. Poza jednolitym materiałem w wielu kolorach, możesz wybrać także inne rodzaje rolet. Popularne obecnie są nowoczesne rolety dzień noc. Na noc tworzą na powierzchni szyby jednolitą przesłonę, natomiast w ciągu dnia można je odsłonić w formie pasków. Także wówczas może nie przesłaniają widoku całkowicie, ale na pewno dają większe poczucie intymności. Bardzo modne są również lekkie i możliwe do ustawienia w wielu płaszczyznach rolety zwane plisami. Marszczony materiał lekko sunie po specjalnych prowadnicach.

Rolety można montować także ponad oknem. Do tego grona należą między innymi rolety rzymskie. Jeżeli szukasz pomysłu, jak zasłonić okna przed sąsiadami, ale niekoniecznie lubisz nowoczesne rozwiązania, rolety rzymskie są świetnym wyborem. Nietrudno jest dopasować je do wnętrza w stylu rustykalnym, a nawet industrialnym. Dodają one z pewnością mnóstwa przytulności. Można oczywiście regulować wysokość, na której będą zagięte. Rolety rzymskie mogą być wykonane z różnych materiałów, które także w różny sposób przesłaniają światło słoneczne. Nawet jednak najjaśniejsze sprawdzą się znakomicie do odsłonięcia się przed sąsiadami.

Żaluzje już nikomu nie powinny kojarzyć się z brzydkimi, metalowymi, często pourywanymi konstrukcjami dawniej montowanymi pomiędzy szybami okiennymi. Obecnie ich konstrukcja jest zupełnie inna, chociaż ogólny zamysł pozostał taki sam. Spotyka się żaluzje metalowe, tekstylne, czy bardzo popularne drewniane. Żaluzje drewniane mogą być wykonane z naprawdę różnego rodzaju materiału. Różnią się szerokością i rozpiętością. W dużych oknach stanowią one ozdobę same w sobie. Chociaż trzeba je regularnie odkurzać, to jednak ta czynność nie jest skomplikowana. Do tego w momencie, kiedy odwrócisz je pionowo, masz pewność, że sąsiedzi nie zobaczą niczego, co dzieje się w twoim domu lub mieszkaniu. Taki sposób na to jak zasłonić okno przed sąsiadami to połączenie wygody i dobrego designu. 

Oczywiście są jeszcze inne możliwości zasłonięcia się, takie jak na przykład montaż rolet antywłamaniowych na zewnątrz, ale jest to kosztowne i nieco bardziej wymagające.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze