Strona głównaOgródKetmia syryjska - odmiany, rozmnażanie, cena, przycinanie, forum

Ketmia syryjska – odmiany, rozmnażanie, cena, przycinanie, forum

Przez większość roślina znana jako hibiskus ogrodowy. Ketmia syryjska jest znana także pod nazwami ślazowiec syryjski, czy ślaz drzewny. Roślina pochodzi z Tajwanu i Chin, ale uprawiana jest już na całym świecie. Krzew ten może osiągać od 1 do aż 3 metrów wysokości. Cechą charakterystyczną tego krzewu są duże kwiaty, które występują w różnych kolorach, między innymi białym, niebieskim, różowym, czy fioletowym. Krzew Ketmii syryjskiej jest rośliną ozdobną, którą można spotkać w ogrodach. Jest odporna na mróz i bardzo szybko przyrasta. 

Ketmia syryjska – odmiany

Istnieje wiele odmian ketmii syryjskiej, które głównie są hodowane, niż ta występująca pospolicie. Ketmię syryjską, jako dziki gatunek, nie jest już powszechnie uprawiany. Zamiast tego popularne są różnego rodzaju odmiany. Poszczególne odmiany ketmii różnią się między sobą przede wszystkim kwiatami. Niektóre posiadają kwiaty pojedyncze lub pełne. Oprócz samego kwiatostanu odmiany ketmii różnią się także kolorami. Jeżeli chodzi o dostępne i uprawiane odmiany w Polsce, to między innymi należy wymienić tutaj:

Admiral Dewey – białe kwiaty, Ardens – niebieskie kwiaty, Blue Bird – niebieskie kwiaty z czerwonym środkiem, Boule de Feu – ciemne czerwone kwiaty, Coelestis – niebiesko – fioletowe kwiaty z czerwonym, Diana – białe kwiaty, Duc de Brabant – ciemne czerwone kwiaty, Hamabo – bladoróżowe, z czerwonymi kropkami, Jeanne dArc – białe kwiaty, Lady Stanley – białe kwiaty z czerwonym środkiem, Notwoodone – różowo – fioletowe z dodatkiem czerwonego na podstawie płatka kwiatu, Marina – kwiaty koloru fioletowo – niebieskiego z dodatkiem czerwonego, purpurowego środka, Monstrosus – białe z czerwonym środkiem , Pink Giant – różowy kolor z czerwoną plamą, Puniceus Plenus – czerwone kwiaty, Red Heart – białe kwiaty z czerwonym środkiem, Roses Plenus – koloru ciemno – fioletowego, Rubis – czerwone, Russiana Violet – malwowoliliowe, Speciosus – białe z czerwonym środkiem, William R. Smith – białe kwiaty, Woodbridge – kwiaty kolory rubinowo – czerwonego.

Ketmia syryjska – rozmnażanie

Rozmnażanie ketmii syryjskiej wykonuje się przez sadzonki lub odkłady. Czym są odkłady? Ten sposób rozmnażania polega na tym, że pędy zostają ukorzenione, jednak pozostają one przy roślinie matecznej. Pędów nie odcina się od głównego, tylko przysypuje się je ziemią. Po pewnym czasie pędy puszczają korzenie i można przystąpić do oddzielenia od głównego, matczynego pędu. Kiedy najlepiej rozmnażać roślinę przez odkłady? Po rozwinięciu się i osiągnięciu odpowiednich wymiarów przez roślinę. Przypada to na okres jesieni. Pędy te należy przysypać ziemią i zaleca się ponacinanie spodu młodych pędów. W ten sposób roślina rozwijać będzie odrosty, które później staną się korzeniami. Proces ten zajmuje przeważnie rok i jeśli korzenie się rozwiną można oddzielić pędy od rośliny matczynej. Drugim sposobem na rozmnażanie ketmii syryjskiej jest wykorzystanie sadzonek zielnych. Takie sadzonki pozyskuje się z wierzchołków pędów. Sadzonki należy umieścić w preparacie, który przyspieszy rozwinięcie korzeni, a następnie wsadza się do przygotowanej, o odpowiednim składzie mieszanki. Sadzonki zielne najlepiej pozyskiwać w czerwcu, kiedy krzew zaczyna puszczać nowe pędy, a są one na tyle rozwinięte, że można z nich zrobić sadzonki. 

Koniecznie podziel się swoją wiedzą na temat tego kwiatu w komentarzu!

Ketmia syryjska – przycinanie 

Aby ketmia prawidłowo się rozwijała, należy pamiętać o jej przycinaniu. Regularne i prawidłowe przycinanie ketmii powoduje, że roślina odpowiednio się rozwija, a także zakwita. Kiedy najlepiej przycinać ketmię? Należy to robić wiosną. Krzew puszcza nowe pędy, które zastępują stare i zeschnięte gałęzie, których można się pozbyć. Przycinanie dokonuje się każdy w przypadku nowych pędów, ponieważ obcinanie pobudza wzrost rośliny. 

Ketmia syryjska – uprawa

Jak wygląda uprawa ketmii syryjskiej? Roślina lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Warto zapewnić jej ochronę przed wiatrem, a dzięki temu roślina odwdzięczy się nam pięknymi i bogatymi kwiatami. Nie ma specjalnych wymagań, jednak warto krzew nawozić nawozami, a także zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Roślina, tak jak wcześniej wspomniano, pomimo tego, że preferuje stanowiska ciepłe, jest odporna na niskie temperatury. Jeżeli chodzi o przesadzanie ketmii syryjskiej. Pomimo, że roślina jest odporna na niskie temperatury, należy jednak ją przygotować odpowiednio do zimowania. Roślinę należy przykryć materiałem lub korą, aby nie zmarzła i prawidłowo się rozwijała wiosną. Z przesadzaniem ketmii warto poczekać do wiosny. Wtedy to przesadzanie będzie najbezpieczniejsze dla rośliny, ponieważ zaczyna ona się rozwijać, a więc większa szansa, że przyjmie się na nowym stanowisku.

Ketmia syryjska – forum

Jeśli mamy jakiekolwiek problemy związane z uprawą roślin, warto zasięgnąć porad na forum ogrodniczym. Jeśli chcemy wzbogacić swój ogród o nowe odmiany ketmii, na forach możemy znaleźć osoby, które zajmują się hodowlą lub znają miejsca, w których możemy kupić inne odmiany. 

Ketmia syryjska – cena

Cena sadzonki ketmii syryjskiej, w zależności o wielkości, a także wieku, to około 15-20 złotych za jedną sztukę. Cena na pewno różnić się w przypadku różnych odmian ketmii.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze