Strona głównaNaprawyJak podłączyć domofon?

Jak podłączyć domofon?

Domofony są bardzo wygodnymi urządzeniami, nie tylko w lokach czy kamieniach. Coraz częściej montowane są również w domach jednorodzinnych jako dodatkowe zabezpieczenie przed nieproszonymi gośćmi. Nie każdy jednak wie, jak działa domofon ani czy możliwe jest samodzielna instalacja domofonu w domu jednorodzinnym.

Urządzenie, jakim jest domofon, jego zasady działania, budowa oraz montaż nie są tak skomplikowane, jak się może wydawać. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i będziemy posiadać elementarną wiedzę na jego temat, będziemy wiedzieć, jak zamontować domofon i w razie potrzeby jak naprawić domofon.

Jak działa domofon?

Historie dobrze jest zacząć od początku, a więc: jak działa domofon? Dzisiaj miano to stosowane jest do całego zestawu różnych podzespołów, odpowiadających za możliwość głosowego porozumiewania się z wybranym mieszkaniem i możliwością odblokowania drzwi wejściowych. Jak działa domofon w bloku? Na analogicznej zasadzie, co w domach jednorodzinnych. Urządzenie to składa się z jednej kasety bramowej – w wersji analogowej lub nowszej. Za jej pomocą w przypadku bloków i kamienic wybierany jest numer mieszkania, z którym chcemy się skontaktować. Sam domofon to tak naprawdę wzmacniacz elektroakustyczny, doposażony z dwóch stron w głośniki i mikrofon. W przypadku domów jednorodzinnych domofon wyposażony jest w jeden unifon, w przypadku bloku – taką ich ilość, ile mieszkań ma obsługiwać. Z domofonem powiązany jest też elektrozaczep. To dzięki niemu możliwe jest zdalne otwarcie gościowi bramy wejściowej od posesji czy bloku.

Jak podłączyć domofon w bloku?

Ze względów bezpieczeństwa podłączenie domofonu w bloku zawsze należy zaczynać od wyłączenia bezpieczników. Wymiana domofonu w bloku odbywa się w bardzo prosty sposób – konieczne jest jednak na początku ustalenie, z jakim rodzajem domofonu mamy styczność. Obecnie na rynku znajdziemy dwa podstawowe warianty domofonów – montaż będzie się różnił od tego, czy mamy do czynienia z domofonem analogowym czy nowszych, cyfrowym. Wersje starsze, czyli analogowe, mają podłączenie czterożyłowe, są więc bardziej skomplikowane od wersji cyfrowych. Domofony cyfrowe to domofony dwużyłowe. Podłączenie domofonu z 2 przewodami można dokonać nawet na zasadzie prób i błędów. Kable oznaczone są plusem i minusem. W takim razie jak podłączyć domofon 4 przewodowy? Każdy z czterech przewodów odpowiedzialny jest za inną funkcję. Podłączenie domofonu czterożyłowego w bloku warto wykonać w konkretnej kolejności. Najpierw podpinamy masę, ponieważ dzięki niej uzyskamy zasilanie. Następnie powinniśmy podpiąć przewód odpowiedzialny za głośnik, a dalej mikrofon oraz dźwięk wywoływania. Najlepiej takie prace wykonywać w dwie osoby. Dzięki temu jedna z osób może na bieżąco sprawdzać, czy okablowanie jest podłączone prawidłowo i czy domofon działa. W razie trudności z podpięciem warto skorzystać z gotowych schematów – po prostu spojrzeć, jak działa domofon u sąsiada i podpiąć go analogicznie.

Wymiana domofonu w bloku

Obecnie możliwa jest wymiana domofonu w bloku nawet bez demontowania istniejących już, rozprowadzonych do mieszkań instalacji. Wcześniej jednak należy sprawdzić, jaki rodzaj domofonu został zamontowany uprzednio i zdecydować się na jego zmodernizowaną wersję, dopasowaną do potrzeb mieszkańców. Wymiana domofonu w bloku może więc objąć wymianę samej kasety domofonowej. Jeśli to nie wystarczy, konieczne będzie „odmłodzenie” całego systemu, wraz z unifonami zainstalowanymi w mieszkaniach.

Jak podłączyć domofon w domku jednorodzinnym?

W domkach jednorodzinnych domofony traktowane są jako dodatkowe zabezpieczenie – z tego względu zwykle zamiast unifonów instalowane są wideofony. Nowsze, cyfrowe domofony – lub bramofony – są zwykle dwużyłowe, a więc banalnie proste do zainstalowania. Jak podłączyć domofon w domku jednorodzinnym? Trzeba pamiętać, aby podłączenie domofonu do obwodu przechodziło przez bezpiecznik lub przez wyłącznik nadprądowy. Następnie montuje się kasetę bramofonową, zwykle na wysokości około 160 cm od ziemi, w wygodnym i łatwo dostępnym dla użytkowników miejscu.

Jak naprawić domofon, kiedy nie dzwoni?

Jeśli domofon nie dzwoni, przyczyny należy szukać w instalacji lub w samym urządzeniu. Zarówno w jednym, jak i drugim miejscu mogło dojść do zwarcia i uszkodzenia. W nowszych urządzeniach czasem domofon nie dzwoni, ponieważ nie ma sygnału. Jak naprawić domofon? Jeśli winowajcą nie jest stycznik – element całkowicie mechaniczny i prosty w wymianie – niestety naprawa może wymagać wezwania fachowca.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze