Strona głównaNaprawyJak szybko wymienić łożysko w pralce? Cena na przykładzie Amica

Jak szybko wymienić łożysko w pralce? Cena na przykładzie Amica

Łożysko jest jednym z podstawowych elementów pralki odpowiedzialnym za jej właściwą pracę. To także jeden z najczęściej psujących się części wchodzących w jej skład. Oczywiście można zawieźć zepsutą pralkę do serwisu albo poprosić o pomoc fachowca, ale wiąże się to z wysokimi kosztami nie tylko zakupu części, ale także robocizny. Na szczęście wymiana łożyska w pralce Amica nie jest trudna i można to zrobić samodzielnie.

Jak wymienić łożysko w pralce — instrukcja krok po kroku

Amica to jedna z najbardziej popularnych w Polsce firm zajmujących się produkcją sprzętu AGD. Szczególnym uznaniem cieszą się pralki w wersji budżetowej. Z tego powodu sposób, jak wymienić łożysko w pralce Amica, jest bardzo istotny.  Warto przez cały czas robić zdjęcia, aby po rozmontowaniu pralki łatwiej ją było prawidłowo złożyć. Zanotuj także wszystkie trudności, by proces wymiany łożysk w pralce Amica był sprawny.

Wymiana łożysk w pralce Amica jest dość czasochłonna. Wymaga bowiem rozebrania niemal całej obudowy urządzenia. Najpierw należy oczywiście odłączyć pralkę od zasilania. Zacząć trzeba od rozkręcenia blatu pralki, który należy zsunąć do tyłu. W dalszej kolejności odkręcić trzeba śruby przy zasobniku i wyciągnąć go. Zdjąć trzeba również boczne panele. Dalszym krokiem podczas wymiany łożyska w pralce Amica powinno być odkręcenie zawiasu drzwiczek. Pojawi się obejma przednia fartucha pralki. Ją także należy zsunąć. W pralce Amica trzeba wcisnąć kołnierz do bębna. Czasami zdarza się, że niezbędne jest odkręcenie śrub przy filtrze. Filtr znajduje się na dole pralki.

Dalszymi czynnościami do tego, jak wyjąć łożysko z pralki, jest ściągnięcie węży wewnętrznych oraz przeciwwagi. W ten sposób zyskasz swobodny dostęp do zbiornika oraz bębna, które należy zdemontować. 

Teraz pora na najtrudniejszą część w całej operacji pod tytułem: jak wymienić łożysko w pralce. Należy sprawdzić, czy w danym modelu łożysko jest oddzielone od zbiornika. Jeżeli tak nie jest, lepiej nie próbować samodzielnie ich rozdzielać, ponieważ łatwo jest zniszczyć te elementy, przez co z pralki może wylewać się woda. Wówczas o pomoc trzeba poprosić fachowca, co oczywiście wiązać się będzie z koniecznością dodatkowych opłat. Jeżeli jednak łożysko oraz zbiornik są osobne, wówczas możesz przystąpić do wymiany tego elementu pralki Amica, bo nie jest to trudne. Wymiana łożyska powinna odbywać się na stabilnym podłożu, na przykład na starym ręczniku ułożonym na podłodze. Po rozkręceniu zbiornika należy zdjąć jego przednią część z fartuchem i wyciągnąć oś bębna. Wówczas ściągnąć można stare łożysko i w jego miejsce założyć nowe. Wszystko musi dobrze do siebie pasować. 

Nadszedł czas na ostatni element wymiany łożyska w pralce Amica. Trzeba sprawdzić, czy wszystko jest dobrze spasowane i działa. W tym momencie przyda się dokumentacja fotograficzna. Wszystkie podzespoły muszą znaleźć się na miejscu. Na koniec, w celu ostatecznego sprawdzenia jakości prac, włącz któryś z krótkich programów prania. Nie zostawiaj jednak pralki samej, a na bieżąco kontroluj, czy nie ma żadnych przecieków. Jeżeli nic się nie dzieje, poprawnie wymieniłeś ten element pralki Amica. Wymiana łożyska jest niezbyt trudna technicznie, ale pracochłonna z uwagi na konieczność rozmontowania niemal całego urządzenia AGD.

Wymiana łożysk w pralce Amica – koszt

Większość osób, zastanawia się, ile kosztować będzie wymiana łożyska w pralce Amica. Cena   oczywiście będzie zdecydowanie niższa niż w przypadku powierzenia tej pracy profesjonalistom. Łożysko można zamówić na przykład przez internet i w ten sposób zaoszczędzić sporo na samej cenie części. Istnieją różne rodzaje łożysk do pralki, dlatego wymiana łożyska w pralce Amica koszt może mieć bardzo zróżnicowany. Sam wymienny element ceną nie powinien jednak przekroczyć kwoty około 50 złotych. Daje to więc oszczędność rzędu kilkuset złotych. Z tego powodu bardzo opłaca się samodzielnie wymienić łożysko w pralce Amica. Cena jest bardzo odmienna i z pewnością bardziej przyjazna.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze